Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

  • 29,00 zł - 63,00 zł

Płyny hamulcowe

Płyny hamulcowe

Sprawny układ hamulcowy ma bardzo duże znaczenie w kwestii bezpiecznego użytkowania pojazdu. Do jego prawidłowego działania niezbędne jest użycie dobrej jakości płynu hamulcowego. Właśnie takie preparaty znajdziesz w tej kategorii – poznaj pełną ofertę i wybierz środek, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów – zespół dbamtomam.pl.

Płyn hamulcowy – za co odpowiada?

Płyn do hamulców jest specjalistycznym preparatem o dużym znaczeniu dla pojazdu. Odpowiedzialny jest on bowiem za przenoszenie ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Bez niego nie bylibyśmy w stanie wytworzyć nacisku o sile pozwalającej efektywnie wyhamować ciężki, rozpędzony pojazd.

Płyny hamulcowe – preparaty definiujące bezpieczną jazdę samochodem i motocyklem

To jednak nie wszystko – dobrej jakości płyn do układu hamulcowego spełnia wiele więcej istotnych funkcji, które definiują bezpieczną i komfortową jazdę samochodem czy motocyklem. Płyny hamulcowe:

  • skracają drogę hamowania pojazdu,
  • zwiększają szybkość reakcji pedału hamulca na naciśnięcie,
  • chronią przed pęcznieniem poszczególnych elementów układu wykonanych z gumy,
  • zabezpieczają układ hamulcowy przed korozją,
  • zwiększają żywotność poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Płyn do układu hamulcowego – jakość ma znaczenie

W kwestii zakupu płynów hamulcowych warto rozglądać się za preparatami, które bazują na mieszaninie różnych substancji takich jak etery alkilowe, glikole etylenowe czy polipropylenoglikole. Co więcej, dobrej jakości płyn hamulcowy powinien być bogaty również w specjalne pakiety dodatków uszlachetniających, a także zwiększających odporność na pienienie. Poprawiają one poszczególne parametry pracy preparatu, w tym lepkość i temperaturę wrzenia, co zwiększa wydajność płynu oraz poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy motocyklem czy samochodem.

Płyn hamulcowy DOT-3, DOT-4, DOT-5 – co mówią nam oznaczenia?

Obecny rynek motoryzacyjny bogaty jest w płyny hamulcowe do motocykli i samochodów różnego rodzaju. Niejasne oznaczenia mogą utrudniać wybór odpowiedniego środka, stąd też warto zaznajomić z poniższą ściągą, w której w skrócie opisane zostały najpopularniejsze oznaczenia płynów hamulcowych.

  • Płyn hamulcowy DOT-3 – oznaczenie to najczęściej spotykane jest w najstarszym typie płynów hamulcowych. Preparaty tego rodzaju wykorzystywane były w większości samochodów produkowanych w XX wieku. Są to substancje silnie higroskopijne, przez co łatwo tracą swoje właściwości pod wpływem wilgoci, co z kolei powoduje, że temperatura wrzenia znacząco spada.
  • Płyn hamulcowy DOT-4 – preparaty tego typu są ulepszoną wersją płynów hamulcowych DOT-3. Środki o tym oznaczeniu bazują na eterze glikolu, a także na składnikach obniżających tendencję do pochłaniania wilgoci. Są to obecnie najpopularniejsze płyny hamulcowe na rynku, cieszące się zaufaniem wśród kierowców w całej Polsce.
  • Płyn hamulcowy DOT-5.1 – są to nowoczesne preparaty wysokiej jakości. Choć baza w dalszym ciągu pozostaje taka sama (eter glikolu), to płyny hamulcowe DOT-5.1 wykazują lepsze parametry niż poprzednicy – głównie za sprawą różnych substancji pomocniczych. Co ważne, płyn DOT-5.1 można mieszać z płynami DOT-3 oraz DOT-4.
  • Płyn hamulcowy DOT-5 – tego typu środek w odróżnieniu od poprzedników nie bazuje na eterze glikolu a na silikonie. Takie rozwiązanie sprawia, że preparat nie chłonie wody. Jeśli chodzi o parametry techniczne to są one identyczne do tych, którymi wykazują się płyny hamulcowe o oznaczeniu DOT-5.1. Warto pamiętać, że preparatów na bazie silikonu nie można mieszać z płynami bazującymi na eterze glikolu.

Płyny hamulcowe – sklep dbamtomam.pl

Na stronie dbamtomam.pl masz okazję wybierać spośród płynów hamulcowych pochodzących od cenionych na rynku firm takich jak IPONE. W ofercie znajdują się produkty spełniające wyżej opisane normy – DOT-3, DOT-4 oraz DOT-5.1.

Oferowane przez nasz zespół preparaty charakteryzują się niską wrażliwością na wilgoć, wysoką temperaturą wrzenia, a także zachowaniem idealnej płynności w niskich temperaturach.

Przejrzyj pełny asortyment już dziś i ciesz się z oryginalnych produktów zapewniających wydajną i bezpieczną jazdę przez cały sezon.

Są 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku