Olej 0W16

Olej 0W16

0W16 – oznaczenie oleju silnikowego

Na każdym oleju silnikowym znajdziemy specjalne oznaczenie, które odnosi się do konkretnych właściwości mieszaniny. O tym mówi nam zapis (w tym wypadku 0W16), gdzie pierwszy człon, czyli 0W, wskazuje, że środek smarny ma zastosowanie zimą (0 określa lepkość „zimową”, z kolei literka w pochodzi od angielskiego słowa winter, czyli zima). Drugi człon – 16 – odnosi się natomiast do „letniej” klasy lepkości formulacji.

Oleje samochodowe 0W16 – charakterystyka i zalety

Mówiąc o oleju 0W16 trzeba nadmienić fakt, że jest on preparatem wielosezonowym, który przystosowany jest do pracy zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Środek smarny o tym oznaczeniu jest „lżejszą” alternatywą dla popularnych olejów 0W20.

Głównym założeniem olejów silnikowych 0W16 jest redukcja zużycia paliwa w jednostkach napędowych poprzez zmniejszenie tarcia hydrodynamicznego, które zachodzi pomiędzy ruchomymi podzespołami silnikowymi (łożyska, pierścienie tłokowe).

Są to wysokiej klasy oleje syntetyczne zapewniające ochronę silnikowi, a z drugiej strony przyczyniające się do oszczędności paliwa. Do głównych zalet oleju silnikowego 0W16 zaliczyć trzeba przede wszystkim świetną stabilność termiczną, a także odporność na utlenianie.

Oleje 0W16 – właściwości i klasyfikacja SAE

Przechodząc do parametrów technicznych, warto posłużyć się danymi opracowanymi przez SAE, czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacji. Według SAE J300 olej 0W16 ma następujące właściwości:

  • maksymalna lepkość dynamiczna w temperaturze -35°C: 6200 cP,
  • maksymalna temperatura pompowalności w temperaturze -35°C: 6000,
  • minimalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 6,1 mm²,
  • maksymalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 8,2 mm²,
  • minimalna lepkość HTHS w 150°C: 2,3 cP.

W jakich sytuacjach i do jakich silników można stosować oleje 0W16?

Oleje samochodowe SAE 16 dedykowane są do nowoczesnych konstrukcji benzynowych, hybrydowych i dieslowych. Po formulacje te sięgnąć można wtedy, gdy chce się podnieść ekonomikę pojazdu – pod warunkiem, że producent dopuszcza tego typu środek smarny do użytku. Warto mieć na uwadze jednak to, że oleje 0W16 nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy silnik poddawany jest dużym obciążeniom i wymaga trwałego i stabilnego filmu olejowego.

Do jakich marek samochodów rekomendowane są oleje 0W16?

Oleje 0W16 przeznaczone są głównie do pojazdów azjatyckich. Formulacje te znajdują zastosowanie w jednostkach napędowych takich producentów jak:

  • Toyota,
  • Suzuki,
  • Honda,
  • Nissan,
  • Lexus.

Jakiej marki olej 0W16 wybrać?

Szukając oleju silnikowego o oznaczeniu 0W16, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Pozytywnymi opiniami cieszą się formulacje MILLERS, czyli w pełni syntetyczne oleje klasy premium. Tego typu oleje znajdziesz na naszej stronie, wśród których na uwagę zasługuje m.in. olej silnikowy MILLERS XF DFT 0W16, który chroni silnik przed tzw. zjawiskiem LSPI, czyli przedwczesnego zapłonu przy niskich temperaturach.

Co ile km rekomenduje się wymianę oleju 0W16?

Standardowo – raz w roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów.

Jaka jest różnica między olejem 0W16 a 0W20?

Główną różnicą jest tutaj klasa lepkości letniej, a także gęstość. Oleje silnikowe 0W20 są stosowane głównie w niektórych autach sportowych, przede wszystkim ze względu na swoją wodnistość, przez co nie są zalecane do użytku w pospolitych pojazdach.

Jaki olej lepszy – 0W16 czy 0W20?

Jak wspomnieliśmy, środki smarne różnią się od siebie i ciężko jest je zestawić obok siebie. Wszystko zależy od posiadanej jednostki napędowej, warunków pracy, a także zaleceń producenta co do stosowania odpowiednich środków smarnych.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

preloader

Śledź nas na Facebooku