Olej 10W60

Olej 10W60

Oleje 10W60 – co to znaczy?

Żeby lepiej zrozumieć oznaczenia oleju silnikowego, warto rozłożyć zapis na czynniki pierwsze.

 • 10 – pierwsza liczba w zapisie odnosi się do „zimowej” klasy lepkości. Im mniejsza, tym lepiej olej zachowuje swoje właściwości w przypadku pracy w niskich temperatur. Najniższa to 0, z kolei najwyższa to 25. Można więc powiedzieć, że olej silnikowy o klasie lepkości 10W zachowuje na mrozie optymalne właściwości, choć nie w takim stopniu jak np. oleje 0W czy 5W.
 • W – skrót od angielskiego słowa oznaczającego zimę, czyli winter. Zapis ten informuje nas, że olej samochodowy 10W60 jest formulacją wielosezonową, przystosowaną do pracy również zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera.
 • 60 – ostatnia cyfra oznacza „letnią” klasę lepkości formulacji. Im wyższa, tym olej silnikowy zachowuje lepsze właściwości w czasie oddziaływania wysokich temperatur. 60 jest najwyższą wartością, jaka dostępna jest na rynku (skala występuje od 8 do 60).

Oleje syntetyczne 10W60 – cechy charakterystyczne

Można śmiało powiedzieć, że olej 10W60 do silnika to specjalistyczny środek smarny. W porównaniu z innymi popularnymi formulacjami jak np. 5W40 czy 10W40 nie jest on przeznaczony do każdego rodzaju silników. Oleje silnikowe 10W60 są gęstymi płynami, które nie tracą swojej lepkości nawet w bardzo wysokich temperaturach, zachowując tym samym gruby film olejowy przy maksymalnych obciążeniach.

Zalety olejów 10W60

Każdy olej silnikowy 10W60 jest specjalistyczną formulacją, która niesie ze sobą szereg zalet dla jednostki napędowej. Wśród głównych korzyści dla silnika wymienia się:

 • znaczną redukcję tarcia,
 • dobre chłodzenie dla podzespołów jednostki napędowej,
 • poprawę mocy i momentu obrotowego,
 • poprawę efektywności energetycznej,
 • wydłużenie żywotności silnika,
 • odporność na ekstremalne warunki pracy,
 • świetną ochronę silnika.

Specyfikacja olejów samochodowych 10W60 wg SAE

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, czyli SAE opracowało klasyfikację olejów silnikowych. Odnosi się ona do zakresu temperatur, w jakich formulacja zachowuje swoje właściwości smarujące i pozwala na bezpieczną pracę silnika.

Mówiąc konkretnie o oleju samochodowym 10W60, trzeba nadmienić, że wydajny jest on na mrozie do nawet -30°C. Dopiero poniżej tej temperatury zaczyna on nadmiernie gęstnieć, co może być odczuwalne w czasie jazdy. Idąc dalej, warto wspomnieć, że w temperaturze 100°C olej syntetyczny 10W60 zachowa swoje wyjątkowe właściwości, a także zapewni doskonałą ochronę przed najwyższymi temperaturami.

Właściwości olejów silnikowych 10W60 według SAE (SAE J300 2015):

 • maksymalna lepkość dynamiczna w temperaturze -25°C: 7000 cP,
 • maksymalna temperatura pompowowalności w temperaturze -30°C: 6000,
 • minimalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 4,1 mm²/s,
 • maksymalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 21,9-26,1 mm²/s.

Na stronie dbamtomam.pl dostępne są najwyższej jakości oleje silnikowe 10W60, które dodatkowo spełniają wiele norm według klas API i ACEA takich jak: FULL SAPS , API SL/CF, ACEA A3/B3/B4, VW 500.00/505.00, BMW, MB 229.1, Porsche.

Co więcej, najdroższe, najbardziej zaawansowane oleje 10W60 jak MILLERS czy PENRITE znacznie przewyższają te normy, gwarantując silnikowi najwyższą wydajność i ochronę.

Gdzie znajdują zastosowanie oleje silnikowego 10W60?

O olejach samochodowych 10W60 nie można powiedzieć, że są mieszaninami uniwersalnymi. Ich przeznaczenie jest dosyć mocno skonkretyzowane, co wynika bezpośrednio z ich specjalistycznych właściwości.

Silnikowe oleje 10W60 wykorzystywane są głównie w sportowych jednostkach napędowych, a także tych silnikach, które wymagają bardzo mocnego i trwałego filmu olejowego. Stąd też znajdują zastosowanie w pojazdach, które każdego dnia są mocno eksploatowane i poddawane ekstremalnym warunkom.

To, że po oleje 10W60 najczęściej sięgają profesjonalni kierowcy, nie znaczy, że są to formulacje zarezerwowane jedynie dla nich. Środki smarne te chętnie stosowane są również w przypadku seryjnych samochodów z tuningowanymi silnikami, a także tych zabytkowych.

W jakich silnikach znajdują zastosowanie oleje 10W60?

Oleje silnikowe 10W60 często stosowane są zarówno w silnikach benzynowych, jak i dieslowych, które wymagają stałych dolewek lub tych, które mają problem z ciśnieniem oleju.

Jakie marki rekomendują oleje samochodowe 10W60?

Wśród producentów, które polecają używanie olejów 10W60, są takie firmy jak m.in. BMW, Porsche czy Volkswagen.

Jaki olej silnikowy 10W60 wybrać?

Z racji tego, że silnikowe oleje 10W60 muszą zapewniać najwyższy stopień ochrony przed ekstremalnymi przeciążeniami, a także poprawiać wydajność silnika, nie warto stawiać na półśrodki. Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po sprawdzone formulacje, do których zaliczyć trzeba oleje pochodzące od firmy MILLERS czy VALVOLINE. Przed zakupem jednak zalecamy zapoznać się z właściwościami danego środka smarnego, a także rekomendacjami producenta. Ważne jest również to, jaką jednostkę napędową posiadasz, a także, w jakich warunkach przyjdzie pracować olejowi na co dzień.

Nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź nasz ranking olejów 10W60, który powinien ułatwić wybór.

Oleje samochodowe 10w60 – marki olejów

Na rynku obecnych jest wiele olejów 10W60, które pochodzą od różnych producentów. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie nie warto jednak sięgać po formulacje niewiadomego pochodzenia. Na jakie oleje warto zwracać uwagę? Przede wszystkim na te od m.in. XADO, MILLERS, PENRITE czy VALVOLINE

Opinie kierowców o oleju 10W60

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości samochodowe oleje 10W60 cieszą się pozytywnymi opiniami wśród kierowców nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach świata. Nic w tym dziwnego – profesjonaliści, którzy sięgają po te środki smarne, doceniają najlepsze parametry techniczne (mowa o jeździe torowej), a także niezawodność formulacji. To właśnie podczas jazdy na torze przy bardzo dużych obciążeniach oleje 10W60 zachowują idealną lepkość, a także kompleksowo chronią silnik.

Kiedy zdecydować się na olej 10W60?

Kiedy olej 10W60 się przyda? Pomyśl o nim wtedy, gdy posiadasz zabytkowy samochód lub silnik ma problem z ciśnieniem oleju silnikowego.

Co ile rekomendowana jest wymiana olej 10W60?

Z racji na specyficzne, a wręcz ekstremalne warunki pracy, wymiana oleju 10W60 powinna odbywać się co około 10 tys. kilometrów.

Czy można stosować olej 10W60 zamiast 10W40?

Olej 10W60, zamiast 10W40 może być zastosowany wtedy, gdy z silnikiem pojawiają się problemy, o których pisaliśmy wyżej, czyli zwiększony pobór oleju czy też nieprawidłowości z ciśnieniem oleju.

Czy można stosować olej 10W60 zamiast 5W30?

Nie jest to zalecane.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

preloader

Śledź nas na Facebooku