Olej 15W40

Olej 15W40

Oleje silnikowe 15W40 do samochodu

Choć przez ostatnie lata rynek motoryzacyjny został zdominowany przez oleje silnikowe syntetyczne i półsyntetyczne, warto wiedzieć, że producenci wciąż produkują mineralne środki smarne – takie jak dostępne w tej kategorii oleje 15W40. Poznaj bliżej ofertę dbamtomam.pl i dowiedz się, czym wyróżniają się formulacje o tym oznaczeniu – zapraszamy.

Olej 15W40 – oznaczenie

Każdy olej silnikowy posiada specjalne oznaczenie, dzięki któremu wiemy, jakie posiada właściwości, przez co łatwiej jest nam dopasować go do naszego pojazdu.

Jeśli chodzi o olej silnikowy 15W40 zapis rozumiemy w następujący sposób:

  • 15W – pierwszy człon odnosi się do tzw. zimowej klasy lepkości określającej lepkość środka smarnego w niskich temperaturach; literka W to skrót od angielskiego słowa winter oznaczającego zimę; oleje silnikowe 15W40 zachowują swoją optymalną lepkość maksymalnie do -20°C (przy większym mrozie stają się gęstsze, przez co tracą swoje właściwości smarne i ochronne dla jednostki napędowej),
  • 40 – cyfra ta z kolei określa „letnią” klasę lepkości; jest to najpopularniejsza klasa spotykana w olejach silnikowych odpowiednia dla warunków panujących w Polsce; środki smarne o oznaczeniu 15W40 dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami – nawet tymi najwyższymi.


Takie połączenie sprawia, że każdy olej silnikowy 15W40 jest formulacją dobrze radzącą sobie z wyższymi temperaturami i nieco gorzej w przypadku pracy na silnych mrozach. I tak w skrócie można podsumować oleje silnikowe mineralne o tych klasach lepkości.

15W40 – jaki to olej?

W tym miejscu dodajmy, że każdy olej do silnika 15W40 jest mineralnym środkiem smarnym. 15W to klasa lepkości typowa dla mineralnych formulacji – jeżeli chodzi o letnią klasę lepkości (40) występuje ona również w syntetykach i półsyntetykach.

Olej mineralny 15W40 – właściwości

Można powiedzieć, że każdy olej mineralny 15W40 jest formulacją wielosezonową, choć w przypadku największych mrozów może nie gwarantować ochrony i wydajności silnikowi jak niektóre oleje silnikowe syntetyczne o oznaczeniu np. 5W30 czy 0W40.

Olej do silnika 15W40 ma typowe dla mineralnych formulacji właściwości smarne. Gwarantuje on ochronę jednostce napędowej przed przedwczesnym zużyciem (tworzy stabilny film olejowy), a także dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on tak skuteczny jak syntetyki i półsyntetyki (szybciej się zużywa), stąd też zaleca się, aby regularnie go wymieniać – nie później, niż jest to w zaleceniach producenta.

Olej 15W40 – do jakiego silnika?

Można rzec, że olej samochodowy 15W40 jest „klasykiem” wśród dostępnych na rynku formulacji i został stworzony głównie z myślą o wieloletnich silnikach.

Warto jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach producenci tworzą formulacje bogate w specjalne dodatki uszlachetniające, przez co oleje silnikowe 15W40 z powodzeniem mogą być stosowane również w nowszych pojazdach.

Czy można mieszać oleje 10W40 z 15W40?

W przypadku, gdy dolewka jest niewielka, silnikowi nie powinno stać się nic groźnego.

Który olej jest gęstszy – 10W40 czy 15W40?

Jeśli chodzi o oba oleje, to posiadają one taką samą klasę lepkości letniej, stąd też zachowują identyczną gęstość w przypadku działania wysokich temperatur. Olej 15W40 jest jednak mniej odporny na bardzo niskie temperatury i szybciej zacznie gęstnieć, aniżeli olej 10W40.

Oleje silnikowe 15W40 w ofercie dbamtomam.pl

Oleje samochodowe 15W40 są dość tanim rozwiązaniem, które z jednej strony nie obciąża naszego budżetu, a z drugiej strony zapewnia idealną ochronę silnika i wydajną pracę na wiele tysięcy kilometrów.

I właśnie takie są dostępne na naszej stronie internetowej środki smarne o tym oznaczeniu. W ofercie znajdują się formulacje pochodzące od cenionych w branży motoryzacyjnej producentów takich jak m.in. SHELL czy QUALITIUM.

Oferowane przez dbamtomam.pl oleje silnikowe 15W40 wzbogacane są nowoczesnymi dodatkami detergentowymi wydłużającymi żywotność silnika. Co więcej, za sprawą dodatków czyszczących gwarantują czystość jednostki napędowej, skutecznie pozbywając się osadów, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych awarii i poprawi poszczególne parametry pracy układu napędowego.

W ofercie dostępne są oleje 15W40 do silnika benzynowego (w tym z LPG) oraz dieslowego – również dla jednostek z wtryskiem bezpośrednim, wolnossących oraz z turbodoładowaniem.

Uniwersalne środki smarne pasują zarówno do nowoczesnych silników, jak i starszych, mocno wyeksploatowanych jednostek.

Poznaj nasze oleje silnikowe bliżej i postaw na sprawdzone środki smarne gwarantujące ochronę i wydajną pracę silnika przez długi czas – zapraszamy.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

preloader

Śledź nas na Facebooku