Olej 15W50

Olej 15W50

Oleje silnikowe 15W50 do samochodu

Olej 15W50 to dosyć rzadko spotykany środek smarny, co nie oznacza, że jest lubryfikantem, po którego nie warto sięgać. Jakie ma zastosowanie? Kto powinien się na niego zdecydować? Poznaj bliżej kategorie oleje silnikowe 15W50 i dowiedz się najważniejszych informacji o formulacjach z tym oznaczeniem – zapraszamy.

Olej 15W50 – oznaczenie

Kupno właściwego oleju silnikowego nie byłoby takie proste, gdyby nie oznaczenia, jakie znajdziemy na opakowaniu każdego środka smarnego. W tym miejscu rozbijmy zapis 15W50 na czynniki pierwsze.

  • 15W – jest to oznaczenie „zimowej” klasy lepkości, czyli tego, jakie właściwości zachowuje olej w przypadku działania niskich, minusowych temperatur. Jeśli chodzi konkretnie o środek smarny o oznaczeniu 15W, można powiedzieć, że jest formulacją wielosezonową (może być stosowany zimą, o czym świadczy literka W będąca skrótem od winter, czyli „zima”). W tym miejscu warto jednak zauważyć, że w przypadku bardzo niskich temperatur (od -20°) traci swoje optymalne właściwości (staje się gęstszy).
  • 50 – cyfra ta z kolei odnosi się do „letniej” klasy lepkości. Zapis ten oznacza, że olej o takim oznaczeniu zachowuje doskonałe właściwości smarne w przypadku pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach (jest to druga najwyższa klasa zaraz po 60).

Można więc rzec, że olej silnikowy 15W50 jest formulacją, którą możemy śmiało używać przez cały rok (mając na uwadze warunki, jakie panują w Polsce). W przypadku, gdy przyjdzie nam się mierzyć z bardzo mroźnymi zimami, gdzie temperatury spadają poniżej -20°C, warto rozważyć kupno innych lubryfikantów np. olejów silnikowych 5W50 – są one odporniejsze na działanie mrozów.

Olej 15W50 – zastosowanie i charakterystyka

Olej 15W50 do samochodu jest środkiem smarnym, który znajduje zastosowanie głównie w silnikach poddawanych ekstremalnym przeciążeniom. Dzieje się tak ze względu na to, że gwarantuje on bardzo stabilny film olejowy w czasie pracy w wysokich temperaturach, zapewniając tym samym doskonałe smarowanie, chłodzenie elementów układu i ochronę przed przedwczesnym zużyciem.

Co więcej, olej 15W50 gwarantuje również utrzymanie optymalnego ciśnienia w układzie smarowania, a także doskonałe parametry ochronne dla jednostki napędowej – zarówno przed tarciem, ekstremalnymi temperaturami, jak i gromadzącymi się w niej zanieczyszczeniami.

To wszystko sprawia, że oleje silnikowe 15W50 najczęściej używane są do silników, które wymagają mocnego filmu olejowego – mowa tutaj zarówno o tych z turbo, jak i bez turbodoładowania.

Po olej 15W50 sięgnąć powinni również użytkownicy zużytych jednostek o dużych przebiegach.

Oleje silnikowe 15W50 od dbamtomam.pl – środki smarne dla starych i nowych jednostek

Dostępne w ofercie sklepu dbamtomam.pl oleje silnikowe 15W50 są formulacjami, które dedykowane zarówno do nowoczesnych, jak i starszych konstrukcji – w tym również silników sportowych i wyczynowych.

Przykładem takiego środka smarnego jest olej silnikowy MOTUL 300V COMPETITION 15W50, czyli w 100% syntetyczny lubryfikant przeznaczony do użytku w samochodach sportowych o silnikach wolnossących i turbodoładowanych. Formulacja zapewniająca najwyższą trwałość filmu olejowego i odporność na bardzo wysokie temperatury, a także maksymalną moc wyjściową silnika.

Oferowane przez nasz sklep oleje 15W50 są gwarancją bezawaryjnej pracy jednostki napędowej – nawet w czasie największych obciążeń (wyścigi torowe, długodystansowe, rajdy, górskie).

Każdy środek smarny z asortymentu zapewnia maksymalną wydajność i czystość układowi napędowemu.

Przekonaj się już dziś i poznaj bliżej nasze oleje silnikowe dostępne w tej i innych kategoriach. Na stronie znajdziesz również m.in.:


Serdecznie zapraszamy! Dbamtomam – sklep z olejami samochodowymi i nie tylko.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

preloader

Śledź nas na Facebooku