Ranking olejów 5W30 2022 – TOP 5 najlepszych olejów silnikowych 5W30

Oleje silnikowe o oznaczeniu 5W30 cieszą się dużą popularnością wśród kierowców w naszym kraju. Nic w tym zaskakującego – ta klasa lepkości doskonale odpowiada warunkom panującym w Polsce. Przez mnogość produktów dostępnych na rynku zakup odpowiedniej formulacji jest utrudniony. Jaki olej wybrać? Sprawdź nasz ranking olejów 5W30 i zobacz, na jakie produkty warto postawić, aby zapewnić swojej jednostce napędowej odpowiednią ochronę na długi czas.

NIE WIESZ JAKI OLEJ? ZOBACZ: Olej 5W30 czy 5W40?

Co należy wiedzieć o rankingu olejów 5W30?

Zanim omówimy ranking olejów 5W30 pomówmy chwilę o tym, co dokładnie oznaczają cyfry i litera, która znajduje się pomiędzy nimi. 5W30 to oznaczenie zapisane w klasyfikacji SAE, odnoszące się do lepkości oleju silnikowego. Parametr ten określa łatwość przepływu środka smarnego w określonych temperaturach (niskich i wysokich). Im lepkość jest wyższa, tym formulacja wolniej płynie – i analogicznie w drugą stronę.

Aby łatwiej było dobrać olej silnikowy, stworzono wspomnianą wcześniej skale (SAE), która obejmuje wartości od 0 do 60, gdzie 0 oznacza lepkość najniższą, a 60 – najwyższą. Jeśli chodzi o literę W, pochodzi ona od słowa winter, czyli zima. Oznacza to tyle, że oleje silnikowe są przystosowane do pracy nie tylko w wysokich, ale również niskich temperaturach.

SPRAWDŹ: Jaki olej wybrać na zimę?

Wróćmy jednak do omawianych dziś olejów 5W30. Ich zapis oznacza tyle, że taki środek smarny dobrze zachowuje swoją rzadkość nawet przy minusowych temperaturach, o czym mówi nam pierwsza cyfra, czyli 5. Z kolei drugi zapis – 30 – mówi nam o tym, że olej nie będzie zbyt rzadki w przypadku pracy w wyższych temperaturach.

ZOBACZ: Oznaczenia olejów silnikowych

Ranking olejów silnikowych 5W30 2022

Zakup odpowiedniego oleju silnikowego jest bardzo ważną decyzją, która ma bezpośrednie przełożenie na wydajność pracy jednostki napędowej. Aby ułatwić wybór naszym czytelnikom, stworzyliśmy ranking olejów 5W30. Sprawdź listę i wybierz środek smarny, który zapewni ochronę układowi, a także poprawi poszczególne parametry silnika.

MIHEL CERAMIC OIL 9600 5W30

Olej silnikowy MIHEL CERAMIC OIL 9600 to nasz wybór numer jeden. Jest to w pełni syntetyczny środek smarny typu „low SAPS”. Olej bazujący na wyjątkowej formule, w której znajdują się nano cząsteczki ceramiki zapewniające utrzymanie silnika w czystości, gwarantując jednostce ochronę przed nagarem, sadzą czy osadami.

Ceramiczny olej MIHEL 9600 to innowacja na rynku motoryzacyjnym zapewniająca najtrwalszy film olejowy i maksymalne osiągi silnika. Regularne stosowanie tego środka smarnego przyczynia się również do redukcji zużycia paliwa. MIHEL CERAMIC OIL 9600 przeznaczony jest zarówno dla pojazdów napędzanych silnikiem benzynowych, jak i tych, które bazują na jednostkach wysokoprężnych, w tym tych, które wyposażone są w systemy filtrów cząstek stałych (DPF). Olej spełnia klasyfikację jakościową ACEA C3.

Olej ceramiczny (syntetyk) MIHEL CERAMIC OIL 9600 5w30

Olej ceramiczny (syntetyk) MIHEL CERAMIC OIL 9600 5W30

MIHEL CERAMIC OIL 9200 5W30

Kolejne miejsce przypada olejowi ceramicznemu MIHEL CERAMIC OIL 9200. Tak jak w przypadku poprzednika tak i tutaj – wysokie miejsce jest zasługą innowacyjnej formuły bogatej w nano cząsteczki ceramiki.

Jest to syntetyczny olej silnikowy przeznaczony zarówno dla benzyniaków, jak i popularnych „ropniaków”. Doskonale sprawdza się w przypadku silników z katalizatorem oraz tych z turbodoładowaniem. Dzięki niskopopiołowej technologii olej ceramiczny MIHEL 9200 przyczynia się do wydłużenia żywotności filtrów cząstek stałych, a także całego układu napędowego.

CZY WIESZ: Jaki olej do silników benzynowych | Jaki olej do silników diesla?

MIHEL CERAMIC OIL 9200 spełnia klasy jakościowe ACEA: C3, API: SN/CF oraz wymogi i restrykcje takich producentów jak VAG, BMW, GM czy Daimler Benz.

Olej ceramiczny (syntetyk) MIHEL CERAMIC OIL 9200 5w30

Olej ceramiczny (syntetyk) MIHEL CERAMIC OIL 9200 5W30

MILLERS XF LONGLIFE 504/507 5W30

Ostatnie miejsce na dzisiejszym podium należy do syntetycznego oleju silnikowego MILLERS XF LONGLIFE 504/507. Formulacja dedykowana jest do najnowszych silników z grupy VW/Audi. Środek smarny spełnia normy ACEA: A3/B4, C3-10.

Syntetyczny olej o doskonałych właściwościach:

 • zmniejszających tarcie pomiędzy komponentami jednostki napędowej,
 • zapewniających maksymalną ochronę przed zużyciem,
 • chroniących przed zanieczyszczeniami i ekstremalnymi warunkami pracy.

Jest to olej silnikowy typu LONG LIFE, co oznacza, że wykazuje doskonałe właściwości na wiele kilometrów – nawet do 30 000 km.

ELF EVOLUTION 900 SXR 5W30

Olej silnikowy ELF EVOLUTION 900 SXR 5W30 to wielosezonowa formulacja najnowszej generacji. Środek smarny o wzbogaconej formule zapewniającej doskonałą ochronę przed wysoką temperaturą, a także zmniejszającej tarcie występujące w trakcie pracy silnika.

Ten paliwooszczędny, syntetyczny olej przeznaczony jest do użytku w nowoczesnych silnikach benzynowych i wysokoprężnych, choć bez problemu może być stosowany w kilkuletnich silnikach o przebiegu ponad 150 000 km.

Innowacyjna Technologia Syntetyczna ELF sprawia, że olej silnikowy obniża wewnętrzne opory w warstwie olejowej, co z kolei prowadzi do wzrostu sprawności silnika, a także oszczędności paliwa. ELF EVOLUTION 900 SXR 5W30 o klasyfikacji jakościowej ACEA: A5/B5 oraz API: SL/CF.

SHELL HELIX ULTRA EXTRA ECT 5W30

Na ostatnim miejscu zestawiliśmy popularny wśród kierowców olej silnikowy SHELL HELIX ULTRA ECT. Jest to formulacja opracowana w najnowszej technologii Shell PurePlus do silników, które podlegają wysokim obciążeniom w czasie codziennej pracy.

Jest to 100% syntetyczny olej silnikowy, który zapewnia doskonałą ochronę przed zużyciem i korozją. To jednak nie wszystko – SHELL HELIX ULTRA EXTRA ECT:

 • przedłuża czas eksploatacji silnika,
 • dokładnie pozbywa się szkodliwych osadów,
 • chroni przed szlamem,
 • ogranicza wibrację silnika,
 • zmniejsza współczynnik tarcia,
 • ułatwia zimny rozruch,
 • zapobiega blokowaniu się filtrów DPF.

Olej polecany przez czołowych producentów samochodów jak Mercedes-Benz, BMW czy VW. Formulacja przeznaczona do użytku w silnikach benzynowych i diesla, spełniająca normy ACEA: A3/B3, A3/B4 oraz API: SL/SN.

Na zakończenie sporządziliśmy miniranking olejów 5W30, które również zasługują na uwagę.

Ranking olejów silnikowych syntetycznych 5W30 – TOP 3

Szukając alternatyw dla wyżej wymienionych olejów silnikowych, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród kierowców na całym świecie.

 1. Olej VALVOLINE SYNPOWER. Formulacja klasy premium, która zawiera najwyższej jakości syntetyczne oleje bazowe oraz zaawansowane pakiety dodatków uszlachetniających. Olej zapewniający doskonałe osiągi, ochronę, a także oszczędność paliwa.

 2. Olej SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AM-L. Doskonała alternatywa dla wyżej wspomnianego SHELL HELIX ULTRA EXTRA ECT. Olej niesie ze sobą wiele korzyści dla silnika, w tym: ochronę układu wydechowego, wydłużenie żywotności katalizatora, zmniejszenie lotności oleju, ograniczenie zużycia formulacji czy oszczędność paliwa.

 3. Olej QUALITIUM POWER V 5W30. 100% syntetyczny olej silnikowy przeznaczony do użytku w samochodach osobowych oraz lekkich dostawczych. Formulacja zapewnia maksymalną ochronę dla filtrów cząstek stałych, przedłuża żywotność jednostki, a także doskonale odprowadza zanieczyszczenia, eliminując ryzyko zapchania się tłoków.

Czym należy kierować się przy wyborze oleju 5W30 z rankingu?

Jaki olej silnikowy 5W30 wybrać? Taki, który spełni Twoje oczekiwania, a także będzie pasować do posiadanej jednostki napędowej. Bardzo ważna jest analiza składu, a także poszczególnych właściwości formulacji. Oprócz klasy lepkościowej warto zwrócić uwagę na takie parametry jak zawartość popiołów, odporność na utlenianie czy trwałość dodatków.

STOSUJESZ OLEJE 5W40? SPRAWDŹ: Ranking olejów silnikowych 5W40 na 2022 rok

Zobacz też:

Ranking olejów 5W40 2022 – TOP 5 najlepszych olejów silnikowych 5W40

Woda w oleju silnikowym – jak ją usunąć?

Za mało płynu hamulcowego? Objawy jego braku i zużycia

Za wysoki poziom oleju w silniku – przyczyny i skutki jazdy z nadwyżką środka smarnego

Przyczyny wysokiego zużycia oleju silnikowego

Śledź nas na Facebooku