Samochodowy filtr powietrza i jego rola dla silnika

Choć nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, warto wiedzieć, że filtr powietrza w samochodzie jest obowiązkowym wyposażeniem, bez którego jednostka napędowa mogłaby szybko ulec zniszczeniu. Dlaczego? O tym mówimy w dzisiejszym wpisie. W dalszej części artykułu omawiamy to, jaką pełni funkcję samochodowy filtr powietrza, jak działa i kiedy należy pomyśleć o jego wymianie tak, by w żaden sposób nie narazić się na awarie silnika. Zapraszamy!

Filtr powietrza w samochodzie – za co odpowiada?

Filtr powietrza do auta to bardzo ważny element eksploatacyjny, który wchodzi w skład układu dolotowego silnika. Jego rolą jest oczyszczanie powietrza zasysanego do komory spalania. Te niestety jest zanieczyszczone przez różnego rodzaju substancje jak kurz czy pył, które mogą stanowić realne zagrożenie dla jednostki napędowej. Dlatego też samochodowe filtry powietrza możemy uznać za jedne z najważniejszych podzespołów chroniących silnik przed uszkodzeniem. 

Filtr powietrza do auta – jak działa?

Jak działają filtry powietrza do samochodu? Zasada ich pracy jest bardzo prosta – w czasie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem zaczynają filtrację, przechwytując i zatrzymując nawet najdrobniejsze zabrudzenia, do których zaliczyć możemy kurz, pył czy piasek. W efekcie czego do wnętrza jednostki dostaje się wolne od zanieczyszczeń powietrze, które jest potrzebne silnikowi do pracy. Bez filtru powietrza w samochodzie układ napędowy bardzo szybko mógłby ulec poważnej – a tym samym – kosztownej awarii.

Wysokiej jakości filtr powietrza – samochód podziękuje Ci za niego

Na rynku dostępnych jest tysiące filtrów powietrza do samochodu. Niektóre z nich są niższej jakości, inne zaś wykazują się lepszymi właściwościami. Ale czy na zakupie tego podzespołu warto oszczędzać? Zdecydowanie nie – tym bardziej że filtry z górnej półki nie odstraszają ceną – najdroższe modele kosztują nieco ponad 150 zł. Tego typu wydatek nie nadwyręży domowego budżetu – pozwoli jednak cieszyć się bezpieczną jazdą przez cały rok, bez obaw, że do silnika dostaną się niepożądane związki. 

Z racji tego, że filtr powietrza samochodu ma bardzo ważną funkcję, powinien on cechować się również wysoką skutecznością działania. Na rynku znaleźć można najwyższej jakości filtry wyróżniające się sprawnością na poziomie 99% i nawet 100%. Jak to możliwe? Sekret tkwi w materiałach (zarówno syntetycznych, jak i naturalnych), z jakich zostają wykonane. 

Co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

To, jak często należy wymieniać filtr powietrza w aucie, zależy głównie od warunków eksploatacyjnych samochodu. W momencie, gdy mówimy o pojazdach używanych intensywnie i poruszających się głównie po mieście, o wymianie powinniśmy pomyśleć nieco szybciej – najlepiej raz do roku. W przypadku mniej eksploatowanych aut wymiana nie powinna odbywać się rzadziej niż co 2 lata. W zależności od jakości danego filtra powietrza producenci zalecają wymianę co 15-40 tysięcy przejechanych kilometrów.

Zużyty samochodowy filtr do powietrza – czy stanowi zagrożenie dla silnika?

Mówiąc o wymianie filtrów powietrza w aucie, nie warto odwlekać serwisu. Warto być świadomym, że zużyty filtr może przyczynić się do spadku mocy silnika, a także do większego zużycia paliwa.

Zobacz także:

Co to jest filtr kabinowy w samochodzie i za co odpowiada?

Filtr olejowy: rola, rodzaje, wymiana

Filtry samochodowe – poznaj ich rodzaje i dowiedz się, co ile je wymieniać

Zapomniany, ale nie bez znaczenia dla samochodu, czyli o filtrze paliwowym słów kilka

Śledź nas na Facebooku