- perm_identity Redakcja Dbamtomam
- remove_red_eye 16512 odwiedzin

Wtryskiwacze paliwa odgrywają niezwykle ważną rolę w zapewnianiu sprawnego funkcjonowania naszych silników. Ich zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości paliwa do cylindrów silnika w precyzyjnie określonym momencie. Niestety, jak każdy komponent mechaniczny, wtryski nie są wolne od usterek, a jednym z najczęściej występujących problemów jest ich "lanie". W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć to zjawisko, zrozumieć jego przyczyny, objawy oraz skutki dla naszego samochodu. Przeanalizujemy również, jakie kroki należy podjąć w celu naprawy lub wymiany lejącego wtryskiwacza. Zapraszamy do lektury!
Lejący wtryskiwacz, czyli jaki?
Lejący wtryskiwacz to usterka, w której zamiast precyzyjnie dozowanej mgiełki paliwa, otrzymujemy niekontrolowany strumień. Taki stan rzeczy ma miejsce, kiedy końcówka rozpylacza wtryskiwacza przyjmuje nieprawidłowy kształt, co może wynikać na przykład z mechanicznego uszkodzenia czy stopienia elementu. W efekcie dawka paliwa, którą dostarcza uszkodzony wtryskiwacz, jest daleka od oczekiwanych wartości.
Problem lejących wtryskiwaczy ma potencjał do spowodowania znacznych uszkodzeń w innych częściach układu paliwowego, a nawet kluczowych podzespołach samochodu, takich jak turbosprężarka, filtr cząstek stałych (DPF) czy sam silnik. Dlatego też niezwykle ważne jest szybkie wykrycie i eliminacja źródła problemu, aby uniknąć kosztownej naprawy. W praktyce naprawa lejących wtryskiwaczy często wiąże się z wymianą rozpylacza.
Czytaj również: lejące wtryski.
Lejący wtrysk: objawy
Objawy tego rodzaju usterki są często podobne do innych problemów związanych ze wtryskiwaczem, co sprawia, że diagnoza wymaga demontażu i dokładnej oceny stanu wszystkich komponentów.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na nieregularną pracę silnika. Innym typowym objawem są trudności z uruchomieniem jednostki napędowej, zwłaszcza na zimno. Znaczne zwiększenie zużycia paliwa również powinno zwrócić naszą uwagę. Lejące wtryskiwacze mogą też powodować wystąpienie dymu o nieprzyjemnym zapachu z rury wydechowej. Niepokojącym objawem jest również obecność paliwa w oleju silnikowym, co może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Każde z tych zjawisk powinno skłonić nas do natychmiastowego sprawdzenia stanu wtryskiwaczy.
Jak sobie radzić z lejącym wtryskiwaczem?
Zaradzenie problemu lejących wtryskiwaczy często zaczyna się od identyfikacji i eliminacji ich zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie wtrysków jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrej kondycji i uniknięcia problemów w dłuższej perspektywie. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki czyszczące, które skutecznie pomagają w utrzymaniu wtryskiwaczy w dobrym stanie. Dla silników wysokoprężnych polecany jest TEC 2000 Diesel Injector Cleaner, natomiast dla jednostek benzynowych odpowiednim wyborem jest TEC 2000 Fuel Injector Cleaner – oba produkty znajdziesz w ofercie naszego sklepu dbamtomam.pl.
Regularne użycie tych preparatów pozwala na utrzymanie czystości wtryskiwaczy, co z kolei pomaga w prewencji problemów takich jak lejące wtryski.
Co zrobić, gdy wtryskiwacz wciąż “leje” pomimo wyczyszczenia?
Jeśli mimo dokładnego wyczyszczenia, wtryskiwacz nadal "leje", może to oznaczać, że doświadcza poważniejszej usterki, której nie da się rozwiązać samym czyszczeniem. W takim przypadku zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu samochodowego. Wykwalifikowani mechanicy mają do dyspozycji zaawansowane narzędzia diagnostyczne, które pozwolą na precyzyjne określenie problemu. W zależności od diagnozy może być konieczna regeneracja wtrysków, naprawa lub nawet wymiana. Warto pamiętać, że długotrwałe ignorowanie problemu lejących wtryskiwaczy może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń w silniku i znacznie wyższych kosztów naprawy. Dlatego, pomimo początkowych kosztów, szybkie rozwiązanie problemu jest zazwyczaj najbardziej ekonomicznym podejściem.
Zobacz też:
Co oznacza awaria systemu wtrysku i jakie są jej przyczyny?
Jak sobie radzić ze stukającymi wtryskiwaczami?
Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy i kiedy o niej pomyśleć?
Powiązane produkty
Indeks: 5060500720001
Marka: TEC-2000
TEC 2000 Czyszczenie wtrysków benzyny - Fuel Injector Cleaner
Środek do obsługi wtryskiwaczy benzynowych TEC-2000 Norma EN ISO 9002 - model jakości jakości podczas produkcji. Czyszczenie wtrysków zalecane do wszystkich silników benzynowych
Indeks: 5060500720025
Marka: TEC-2000
TEC 2000 Diesel Injector Cleaner Czyszczenie wtrysków
Środek do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Czyszczenie wtrysków zalecane do wszystkich silników wysokoprężnych