Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

  • 49,00 zł - 239,00 zł

Pojemność

Pojemność

Klasyfikacja jakościowa

Klasyfikacja jakościowa

Specyfikacja producenta

Specyfikacja producenta

Zobacz blog

Olej 5W30

Olej 5W30

Oznaczenie 5W30 przy olejach

W sklepach internetowych znaleźć można oleje silnikowe opisane jako 5W30, co oznacza, że jest to preparat wielosezonowy. Oznaczenia oleju silnikowego 5W30 są dwuczłonowe. Pierwszy element, 5W, wskazuje na to, że preparatu można używać zimą. Liczba 5 określa lepkość w niskich temperaturach. Druga liczba wskazuje na maksymalną temperaturę pracy silnika.

Olej samochodowy 5W30 – najważniejsza charakterystyka

Na opakowaniach olejów samochodowych można znaleźć opis 5W30, wskazujący jaki to olej. Na podstawie tych znaków można określić, że jest to preparat wielosezonowy, który sprawdza się zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i w upałach. Zarówno olej syntetyczny 5W30, jak i olej półsyntetyczny 5W30 może zapewniać optymalną pracę silnika w dużej amplitudzie temperatur.

Zalety olejów silnikowych 5W30

Najważniejszą zaletą tych olejów samochodowych jest ich uniwersalność. Sprawdzają się tak samo dobrze podczas mrozów, jak i upałów, a także mogą być dopasowane do silników różnego rodzaju. Doskonale spełniają one swoje zadanie smarowania i chronienia wszystkich części silnika, co wpływa korzystnie na jego wydajność. To z kolei zmniejsza znacznie zużycie paliwa.

Zastosowanie olejów silnikowych 5W30

Oleje samochodowe 5W30 pełnią ważną rolę w zapewnieniu płynnej pracy silnika. Jednostka napędowa zalana olejem 5W30 jest chroniona przed ścieraniem i zużywaniem. Olej do samochodu 5W30 posiada skład wzbogacony dodatkiem detergentów i składników uszlachetniających, które zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń. Oleje silnikowe 5W30 mogą być stosowane zarówno w dieslach, jak i w silnikach benzynowych. Rola oleju silnikowego 5W30 to zabezpieczenie części przed korozją i wspomaganie układu chłodzenia. Olej samochodowy 5W30 także uszczelnia układ i utrzymuje go w czystości.

Oleje 5W30 wg klasyfikacji SAE

SAE, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych, opracowało klasyfikację olejów na podstawie ich lepkości. Według tej skali, olej SAE 5W30 zachowuje swoje właściwości w temperaturze nawet -35 stopni Celsjusza. Mimo że jest to najbardziej rozpowszechniony sposób klasyfikacji olejów samochodowych, istnieją także inne skale, określające inne właściwości niż lepkość. Są to np. klasy API, które oznaczają, czy olej może być używany w dieslach (litera „M”) czy w silnikach benzynowych (litera „S”). Inne popularne normy zostały wyznaczone przez ACEA, które wskazują, czy olej jest przeznaczony do napędu na benzynę („A”), dieslowego („B”), do obu („C”), czy też do mocno obciążonych diesli („D”).

Oleje 5W30 – zastosowanie przy silnikach benzynowych i diesla

Tak jak już wcześniej wspomniano, dostępny jest zarówno olej 5W30 benzyna jak i olej do diesla 5W30. Rozróżnia się je za pomocą opisanej wyżej klasyfikacji ACEA. Olej 5W30 diesel powinien być opisany literą B i cyfrą, np. B1, B2, B3 itd. W skali API natomiast oznacza się je literą „C” i inną, która określa klasę jakości, np. CF, CE, CD, CB. Olej silnikowy 5W30 benzyna może mieć oznaczenia A1, A2, A3, lub SM, SL, SJ, SH.

Olej 5W30 – do jakich samochodów?

Wiele marek samochodów opracowało własne formuły na dedykowany do konkretnego typu silnika olej 5W30. Do jakich samochodów zaleca się go stosować?

  • 5W30 VW – to olej typu LongLife, co znaczy, że może być stosowany w warunkach wydłużonego okresu wymiany oleju. Olej Volkswagen 5W30 jest wykorzystywany w ramach pierwszego zalania samochodów tej marki.
  • Olej BMW 5W30 – w pełni syntetyczny preparat, opracowany z użyciem technologii niskopopiołowej.
  • Olej 5W30 Toyota – stosuje się go w silnikach o zapłonie iskrowym.
  • Olej Ford 5W30 – to najczęściej używany olej w jednostkach napędowych Forda.
  • Olej Honda 5W30 – charakteryzuje go wyjątkowo wysoka jakość, zapewniająca najlepsze możliwe osiągi.
  • Olej Mazda 5W30 – wykazuje dużą energooszczędność i znacznie zmniejsza zużycie paliwa.
  • Olej Mercedes 5W30 – jego formuła została opracowana z myślą o najnowszych silnikach tej marki.

Oleje 5W30 – jakie wybrać i ile kosztują?

Zastanawiając się, jaki olej 5W30 wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dla wielu kierowców kluczowe znaczenie ma cena oleju 5W30. To, ile kosztuje olej 5W30, zależy między innymi od pojemności, w jakiej się go kupuje. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest olej 5W30 5l, który w przeliczeniu na litr jest znacznie mniej kosztowny niż butelki o pojemności litra. Jednak decydując się na olej samochodowy 5W30, cena nie powinna mieć największego znaczenia. W tym wypadku jakość idzie w parze z kosztami.

Jakiej marki olej 5W30 wybrać?

W sklepach internetowych dostępne jest wiele marek olejów samochodowych 5W30. Najczęściej polecane produkty to 5W30 Valvoline, olej Mihel 5W30, olej silnikowy Elf 5W30, Millers Oils 5W30 oraz oleje Shell 5W30. Wybór może być trudny, warto więc kierować się zaleceniami producenta samochodu. Można wtedy mieć pewność, że preparat jest stuprocentowo dostosowany do wymagań silnika.

Jakie są opinie użytkowników o oleju 5W30?

Wielu użytkowników zastanawia się, czy wybrać olej 5W30 czy też olej 0W20. Opinie są podzielone, jednak najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producentów. W instrukcjach obsługi pojazdów znajdują się informacje dotyczące tego, jaki preparat zapewni płynną pracę silnika i najlepsze możliwe osiągi.

Olej samochodowy 5W30 – co ile wymiana?

Dokładny termin, co ile wymiana oleju 5w30 powinna następować, jest określony przez producenta samochodu. Tak samo jak w przypadku innych preparatów, olej 5W30 musi być wymieniany co najmniej raz w roku. Na rynku dostępne są preparaty, których można używać dłużej – oleje LongLife 5W30. Co ile wymiana takiego oleju? Określa to dokładnie każdy indywidualny producent.

Różnica między olejami 5W30 a 5W40

Kierowcy często zastanawiają się, czy wybrać olej 5W30 czy 5W40. Różnica jednak tkwi w maksymalnej temperaturze, w jakiej preparat zachowuje optymalną lepkość – 5W40 sprawuje się także w wyższej temperaturze.

Czy można zamienić olej 5W30 na 5W40?

Zmiana oleju z 5w30 na 5w40 jest możliwa, jednak tylko wtedy, gdy zezwala na to producent samochodu. Przed zalaniem silnika nowym olejem warto to dokładnie sprawdzić, aby uniknąć usterki jednostki napędowej.

Czy można mieszać oleje 5W30 i 5W40?

Na pytanie, czy można dolać olej 5W30 do 5W40, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Preparaty te mają podobne składy, więc teoretycznie połączenie ich nie powinno być niebezpieczne. Jednak mieszanie oleju 5W30 z 5W40 nie jest najlepszym pomysłem. Może się skończyć bowiem poważnym uszkodzeniem silnika.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 8 produktów.

Pokazano 1-8 z 8 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku