Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

  • 65,00 zł - 260,00 zł

Pojemność

Pojemność

Zobacz blog

Olej 5W50

Olej 5W50

Olej 5W50 – co oznacza?

Dla części kierowców oznaczenia olejów silnikowych są całkowicie nieczytelne i mogą powodować niemały ból głowy. Nie inaczej jest w przypadku mieszanin o symbolu 5W50. Aby lepiej poznać właściwości środka smarnego, rozłóżmy zapis ten na czynniki pierwsze.

  • 5 – liczba ta odnosi się do „zimowej” klasy lepkości, która oznacza, że olej ten zachowuje świetne właściwości nawet w przypadku niskich temperatur.
  • W – litera pochodzi od słowa winter, czyli zima. Mówi nam ona o tym, że mieszanina jest przystosowana do pracy również w warunkach zimowych,
  • 50 – cyfra ta z kolei mówi nam o „letniej” klasie lepkości. W tym wypadku jest to mieszanina, która świetnie przystosowana jest do pracy w bardzo wysokich temperaturach.

W tym miejscu można powiedzieć, że oleje 5W50 są mieszaninami wielosezonowymi i doskonale zachowują swoje właściwości zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich temperatur.

Olej silnikowy 5W50 – charakterystyka

Ogólna charakterystyka oleju 5W50 jest taka, że jest to w pełni syntetyczna mieszanina o doskonałej trwałości oleju oraz świetnych właściwościach smarujących. Do tego dochodzą aspekty, o których pisaliśmy wyżej, czyli przystosowanie do pracy w niskich i wysokich temperaturach. Warto jednak mieć na uwadze, że olej samochodowy 5W50 charakteryzuje się wysokim spalaniem, a także nie najniższą ceną.

Zalety olejów samochodowych 5W50

Oleje syntetyczne 5W50 są mieszaninami gwarantującymi doskonałą ochronę dla całej jednostki napędowej. Stąd też zyskały one zaufanie wśród dużego grona kierowców na całym świecie, do których przemawiają również pozostałe zalety tych środków smarnych jak:

  • zapobieganie powstawaniu szlamu i osadu,
  • obecność w składzie dużej ilości dodatków uszlachetniających,
  • uniemożliwianie silnikowi dużego poboru oleju,
  • doskonałe chłodzenie jednostki napędowej,
  • możliwość stosowania zarówno w starszych silnikach, jak i nowszych jednostkach,
  • usprawnianie pracy silnika,
  • wydłużanie żywotności napędu.

Oleje silnikowe 5W50 – według klasyfikacji SAE

SAE (Society of Automotive Engineers), czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych opracowało specjalną klasyfikację, która odnosi się do klasy lepkości danej mieszaniny.

Według niej olej silnikowy 5W50 idealnie nadaje się do jazdy w niskich temperaturach (nawet do -35°C). Taka mieszanina posiada drugą najniższą lepkość zimową dostępną na rynku (niższą mają jedynie oleje o oznaczeniu 0W). Z drugiej strony klasyfikacja SAE mówi nam o tym, że środek smarny o oznaczeniu 5W50 ma dużą lepkość letnią i gęstość, przez co doskonale sprawdza się w przypadku mocno obciążonych silników, pracujących w bardzo wysokich temperaturach.

Oleje 5W30 według klasyfikacji SAE (SAE J300 2015) mają następujące właściwości:

  • maksymalna lepkość dynamiczna w temperaturze -35°C: 6600 cP,
  • maksymalna temperatura pompowalności w temperaturze -35°C: 60000,
  • minimalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 3,8 mm²/s,
  • maksymalna lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C: 16,3-21,9 mm²/s.

Oleje 5W50 – zastosowanie

Wyżej opisane parametry sprawiają, że oleje silnikowe 5W50 przeznaczone są do użytku w jednostkach napędowych wymagających stabilnego, mocnego filmu olejowego, który jest odporny na zerwania (ze względu na występowanie dużych obciążeń). Co więcej, mieszaniny o tym oznaczeniu doskonale sprawdzają się również w przypadku mocno wyeksploatowanych silników. Olej 5W50 jest środkiem smarnym, który pasuje zarówno do jednostek z turbodoładowaniem, jak i bez niego.

W jakich silnikach można używać olejów 5W50?

„Olej 5W50 benzyna – czy pasuje?”, „olej 5W50 do diesla – czy można użyć?” to tylko przykłady pytań, które każdego dnia zadawane są przez wielu kierowców. Warto wiedzieć, że oleje silnikowe są uniwersalne – na rynku znajdują się mieszaniny przystosowane do silników benzynowych, jednostek wysokoprężnych czy też hybryd.

Do jakich marek samochodów można stosować oleje 5W50?

Wielu producentów samochodów tworzy również mieszaniny dedykowane do konkretnej marki. Do takich zaliczyć możemy m.in.:

  • Ford,
  • Toyota,
  • Mazda,
  • Volkswagen.

Jakie oleje 5W50 wybrać?

Jaki olej 5W50 będzie najlepszy? Decyzja ta powinna być podyktowana przede wszystkim zaleceniami producenta. Pamiętaj, że nieodpowiednio dobrana mieszanina utrudni pracę jednostki napędowej, a w najgorszym wypadku – uszkodzi ją. Przed zakupem warto więc sprawdzić właściwości danego oleju silnikowego 5W50 i zapoznać się z instrukcją, co pozwoli dobrać idealną mieszaninę, zapewniającą ochronę silnikowi na długi czas.

Jeżeli nie wiesz, jaki środek smarny wybrać, sprawdź nasz ranking olejów 5W50.

Marki olejów 5W50

Na rynku obecnych jest wiele olejów 5W50, które pochodzą głównie od takich firm jak m.in. Xado, Millers, Valvoline czy Mihel.

Opinie użytkowników o oleju 5W50

Z racji tego, że oleje silnikowe 5W50 wykazują doskonałe właściwości smarujące, a także gwarantują ochronę jednostce napędowej przed zanieczyszczeniami oraz przeciążeniami, spotykają się z pozytywną reakcją kierowców na całym świecie. Są to „gęste” oleje, które zostały stworzone na specjalne potrzeby wymagających silników. Dzięki swojej lepkości oraz dodatkom uszlachetniającym świetnie spisują się przez długi czas, zaskarbiając sobie tym samym zaufanie wśród użytkowników.

Co ile km wymiana oleju 5W50?

Podobnie jak w przypadku innych mieszanin, tak i w tym wypadku wymiana powinna nastąpić co 15-20 tys. kilometrów. Jeżeli jednak silnik jest bardzo mocno eksploatowany i poddawany ekstremalnym przeciążeniom, o wymianie można pomyśleć nieco szybciej (10 tys. kilometrów).

Jaka jest różnica między olejami 5W40 a 5W50?

Nieznaczna – obie mieszaniny mają identyczną klasę lepkości zimowej, a więc zachowują takie same właściwości w czasie pracy w niskich temperaturach. Olej 5W50 jest jednak odporniejszy na działanie wyższych temperatur i w tym wypadku zapewnia grubszy i trwalszy film olejowy.

Który olej jest lepszy – 5W50 czy 5W40?

To zależy od rodzaju posiadanej jednostki napędowej, a także warunków pracy. Jeżeli Twój pojazd nie jest mocno eksploatowany, olej 5W40 będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak potrzebujesz mieszaniny do mocno obciążonych silników, postaw na środek smarny o oznaczeniu 5W50.

Olej 5W50 zamiast 5W30 – czy warto?

To również zależy – olej 5W30 jest mieszaniną o wiele niższej gęstości, a także klasie lepkości letniej, stąd też nie zachowuje swoich właściwości tak dobrze, jak olej 5W50 w przypadku wysokich temperatur.

Jaki olej wybrać – 5W50 czy 10W60?

Jeżeli posiadasz samochód sportowy lub Twoja jednostka napędowa jest bardzo mocno zużyta, postaw na olej 10W60. W przeciwnym razie lepszym wyborem będzie mieszanina o oznaczeniu 5W50.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku