Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

  • 48,00 zł - 221,00 zł

Pojemność

Pojemność

Marka

Marka

Klasyfikacja jakościowa

Klasyfikacja jakościowa

Specyfikacja producenta

Specyfikacja producenta

Zobacz blog

Olej 5W40

Olej 5W40

5W40 – co to za oznaczenie na oleju?

Oznaczenia oleju silnikowego 5W40 wskazują na jego poziom lepkości. To, co oznacza 5W40, określa dokładnie klasyfikacja SAE. Pierwsza cyfra i litera „W” w oznaczeniu oleju silnikowego 5W40 wskazują na to, że preparatu można używać zimą. Druga część oznaczenia oleju 5W40, czyli liczba, określa maksymalną temperaturę, w jakiej utrzymuje on pożądane właściwości. Powyżej tego poziomu olej staje się zbyt rzadki, by go używać.

Oleje silnikowe 5W40 – cechy charakterystyczne

Oleje 5W40 to preparaty wielosezonowe. Dokładna charakterystyka oleju 5W40 zależy od zastosowanej przez producenta bazy oraz dodatków. Dostępne są różne rodzaje tego preparatu, między innymi olej półsyntetyczny 5W40 oraz olej syntetyczny 5W40. Jednak niezależnie od bazy, olej silnikowy 5W40 może być stosowany przez cały rok. Jest to możliwe, ponieważ olej 5W40 zachowuje odpowiednią lepkość zarówno na dużym mrozie, jak i podczas upałów. Syntetyk i półsyntetyk 5W40 sprawdzają się w wielu różnych pojazdach, nawet w trudnych warunkach.

Olej samochodowy 5W40 – zalety

Oleje samochodowe 5W40 zapewniają maksymalne zabezpieczenie dla wszystkich podzespołów silnika. Innowacyjna technologia sprawia, że każda część jest dokładnie nasmarowana już od momentu uruchomienia silnika. Oleje syntetyczne 5W40 zabezpieczają silnik przed uszkodzeniami już od momentu zapłonu.

Oleje silnikowe 5W40 – klasyfikacja SAE

SAE, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, opracowało klasyfikację lepkości olejów silnikowych. Określa ona zakres temperatur, w jakich dany silnik może działać. Olej SAE 5W40 zachowuje swoje właściwości w mrozie nawet do -30 stopni Celsjusza. Nie traci także lepkości podczas upałów do 35 stopni. Jednak skala SAE nie mówi ani o jakości preparatu, ani o tym, do jakiego rodzaju silnika można go używać. Z tego względu na opakowaniach pojawiają się także oznaczenia skali ACEA oraz API. Składają się odpowiednio z litery i liczby oraz z dwóch liter.

5W40 – zastosowanie olejów silnikowych

Oleje samochodowe 5W40 mają szerokie zastosowanie. W zależności od użytych w nich składników, oleje 5W40 mogą być używane w nowoczesnych silnikach wyposażonych w filtry cząstek stałych lub w wysłużonych, przeciążonych jednostkach napędowych. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatury, w jakich olej silnikowy 5W40 zachowuje odpowiednią lepkość, jest powszechnie stosowany w krajach o klimacie umiarkowanym.

Do jakich silników można stosować oleje 5W40?

Oznaczenie 5W40 nie określa, do jakich silników można stosować dany olej. Aby sprawdzić, czy preparat 5W40 nadaje się do diesla, czy też jest to olej 5W40 przeznaczony do pojazdów napędzanych benzyną lub LPG, należy szukać oznaczeń klasyfikacji API i ACEA. Producenci dokładnie określają, do jakich silników może być użyty ich olej 5W40. Olej syntetyczny 5W40 jest zazwyczaj zalecany do diesla.

Do jakich marek samochodów można stosować oleje 5W40?

Marki motoryzacyjne określają precyzyjnie, do jakich samochodów można używać oleju 5W40. Informacja dotycząca wskazanej lepkości oleju silnikowego dla danego modelu auta znajduje się w jego instrukcji. Wiele producentów pojazdów także produkuje własne preparaty smarujące. Jest to między innymi olej Volkswagen 5W40, który można stosować także w autach marki Audi, Seat i Skoda. Warto używać oleju dostosowanego do posiadanego modelu samochodu, ponieważ pozwala to na osiągnięcie najlepszej wydajności silnika i skuteczne chronienie go przed efektami codziennej eksploatacji.

Jaki olej 5W40 wybrać?

Zastanawiając się, jaki olej 5w40 wybrać, należy brać pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta pojazdu. Najlepszy olej 5W40 to taki, który dostosowany jest do specyfiki danego silnika. Dla wielu kierowców planujących kupić olej 5W40, ceny tych produktów są czynnikiem decydującym. Jednak najtańszy olej 5W40 może nie być dopasowany do danej marki samochodu i przyspieszać zużywanie się pojazdów. Jeśli nie jest się pewnym wyboru, można zamiast oleju 5W40 5l kupić olej 5W40 1l. Pozwoli to wypróbować nowy produkt, a cena takiego oleju samochodowego 5W40 będzie znacznie niższa.

Marki olejów 5W40

Na rynku dostępne jest wiele marek olejów samochodowych. Jednymi z najpopularniejszych produktów są:

        olej 5W40 Millers – przeznaczony do silników z turbosprężarką;

        olej 5W40 Motul – całkowicie syntetyczny, idealny do jednostek napędowych o dużych mocach;

        olej Xado 5W40 – stosowany w pojazdach wysokich klas, zapewnia im maksymalną ochronę;

        olej Qualitium 5W40 – dostosowany do samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

Co ile należy wymieniać olej 5W40?

To, co ile powinna nastąpić wymiana oleju 5W40 określają dokładnie producenci poszczególnych preparatów. Najczęściej, zarówno w przypadku silników diesla, jak i tych na benzynę, należy zalać nowy olej raz w roku lub po przejechaniu 30 tys. km.

Różnica między olejami 5W30 a 5W40

To, czym różni się olej 5W30 od 5W40, to zakres temperatur, w jakich mogą pracować. Choć oba sprawdzają się świetnie w mrozie, różnica między olejem 5W30 a 5W40 tkwi w górnej granicy. Ten drugi preparat może się sprawdzić także w znacznie wyższej temperaturze pracy.

Który olej lepszy – 5W30 czy 5W40?

Zastanawiając się, czy wybrać olej 5W30 czy 5W40, należy wziąć pod uwagę wymagania producenta dotyczące lepkości. Są one dokładnie określone w instrukcji obsługi pojazdu. To, który olej będzie lepszy – 5W30 czy 5W40, zależy także od klimatu, w jakim się jeździ.

Czy można zamienić olej 5W30 na 5W40?

Zmiana oleju 5W30 na 5W40 jest możliwa tylko wtedy, gdy pozwala na to producent pojazdu. W przeciwnym wypadku znacznie zmniejszy to osiągi silnika, a nawet może go uszkodzić.

Różnica między olejami 5W40 a 10W40

Różnica między 5W40 a 10W40 polega na zakresie temperatur, w jakich preparaty też zachowują optymalną lepkość. Olej z oznaczeniem „5W” może być używany na mrozie -30 stopni Celsjusza, a ten drugi traci swoje właściwości już poniżej -25 stopni.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku