Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

 • 46,00 zł - 212,00 zł

Pojemność

Pojemność

Klasyfikacja jakościowa

Klasyfikacja jakościowa

Zobacz blog

Olej 10W40

Olej 10W40

10W40 – oznaczenie oleju. Co nam mówi?

Oznaczenie oleju 10W40 na pierwszy rzut oka może budzić wątpliwości wśród kierowców poszukujących idealnego środka smarnego dla swojego silnika. Warto pamiętać o tym, że zapis ten ma pomóc, a nie utrudnić wybór. Jeśli zastanawiasz się, co oznacza 10W40, zapoznaj się z poniższymi informacjami, które rozłożyliśmy na czynniki pierwsze.

 • 10 – cyfra odnosząca się do „zimowej” klasy lepkości oleju. Mieszaniny, które mają w oznaczeniu liczbę 10, wykazują dobre właściwości w przypadku niskich temperatur, choć nie są one tak wydajne jak oleje o oznaczeniu np. 0W40 czy 5W40
 • W – skrót od angielskiego słowa winter oznaczającego zimę. Dzięki tej literze wiemy, że dany olej silnikowy jest przystosowany do pracy w warunkach zimowych,
 • 40 – liczba ta z kolei oznacza „letnią” klasę lepkości środka smarnego. Im większa, tym w wyższej temperaturze może pracować olej, zachowując przy tym swoje najlepsze właściwości.

10W40 – jaki to olej silnikowy?

Oleje samochodowe 10W40 to swego rodzaju kompromis pomiędzy mineralnymi środkami smarnymi a pełnymi syntetykami. Są to bowiem mieszaniny półsyntetyczne o dobrych parametrach, a także uniwersalności, choć nie tak dużej jak np. oleje silnikowe 5W40. Formulacje o tym oznaczeniu mogą być z powodzeniem użyte w szerokiej gamie silników pojazdów, które są eksploatowane w klimacie umiarkowanym, a więc doskonale sprawdzają się w przypadku warunków panujących m.in. w Polsce.

Oleje 10W40 – jakie mają zalety?

Znasz już podstawowe cechy oleju silnikowego 10W40 – pora przejść dalej, a więc do omawiania głównych zalet tego typu mieszaniny. Co sprawia, że olej 10W40 jest optymalnym rozwiązaniem dla kierowców?

 • Stosunkowo niska cena (olej półsyntetyczny 10W40 jest tańszy od w pełni syntetycznych formulacji).
 • Uniwersalność – olej samochodowy 10W40 z powodzeniem może być użyty zarówno w przypadku nowoczesnych jednostek napędowych, jak i tych starszych, które mają już za sobą wiele tysięcy kilometrów.
 • Skuteczna ochrona przed zabrudzeniem, co pozwala utrzymać jednostkę napędową w czystości.
 • Redukcja tarcia, co znacząco wydłuża żywotność całego układu napędowego.
 • Odporność na niskie i wysokie temperatury.

Oleje samochodowe 10W40 – klasyfikacja SAE

Oznaczenie 10W40 jest zapisane w klasyfikacji SAE, czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych. Norma ta odnosi się do klasy lepkości, o której napisaliśmy na samym początku.

Idąc w stronę nieco bardziej techniczną, możemy zauważyć, że olej do silnika 10W40 sprawdzi się do jazdy w warunkach zimowych – mieszanina nadmiernie gęstnieje dopiero powyżej -30°C. Z drugiej strony natomiast taki środek smarny posiada popularną klasę lepkości letniej, stąd też wykazuje dobre właściwości w czasie pracy z wyższymi temperaturami, zapewniając trwały i stabilny film olejowy.

Według SAE (SAE J300 2015) oleje silnikowe 10W40 wykazują:

 • maksymalną lepkość dynamiczną w temperaturze -25°C o wartości 7000 cP,
 • maksymalną temperaturę pompowalności w -30°C o wartości 6000,
 • minimalną lepkość kinematyczną w temperaturze 100°C o wartości 4,1 mm²/s,
 • maksymalną lepkość kinematyczną w temperaturze 100°C o wartości od 12,5 do 16,3 mm²/s.

Zastosowanie oleju samochodowego 10W40

Jak wspomnieliśmy wyżej – oleje silnikowe 10W40 są środkami smarnymi o dużej uniwersalności. To z kolei oznacza, że mogą być z powodzeniem zastosowane zarówno w nowoczesnych, jak i starszych konstrukcjach. Mieszaniny te zostały opracowane po to, aby zapewnić jednostkom napędowym doskonałe właściwości ochronne niezależnie od wieku pojazdu. Stąd też oferowane oleje samochodowe 10W40 pasują do większości silników, jakie można spotkać na rynku.

Do jakich silników można stosować oleje 10W40?

Na naszej stronie internetowej dostępnych jest wiele olejów 10W40, które przeznaczone są do użytku w jednostkach napędowych różnego rodzaju. Niektóre formulacje stosowane są w silnikach benzynowych, a inne z kolei powstały z myślą o silnikach wysokoprężnych.

Oleje 10W40 zalecane są również do użytku w przypadku instalacji LPG czy też jednostek napędowych z katalizatorem spalin (lub bez niego).

Do jakich marek samochodów rekomendowane są silniki 10W40?

Wielu producentów samochodów posiada w ofercie dedykowane dla danej marki oleje silnikowe 10W40. Do jakich samochodów można użyć tego typu formulacji? Poniżej kilka przykładów.

 • BMW – oleje powstały po to, aby podkreślić zalety silników BMW i zapewniać maksymalne osiągi jednostki napędowej.
 • Toyota – japoński koncern wypuścił na rynek wysokiej jakości półsyntetyczne oleje 10W40, które spełniają najsurowsze wymagania, zapewniając silnikowi optymalną wydajność.
 • Volkswagen – pojazdy z grupy VAG również posiadają dedykowane oleje silnikowe 10W40, gwarantujące zapewnienie czystości całemu układowi napędowemu, a także wydłużenie żywotności silnika.
 • Volvo – oleje 10W40 o oryginalnej formule, odpowiadające potrzebom silnikom szwedzkiej producenta.
 • Ford – oleje wykazujące się świetną stabilnością i wydajnością.

Jaki olej 10W40 wybrać?

Najlepszy olej 10W40, czyli jaki? To pytanie, jakie zadają sobie nasi klienci, a także kierowcy, którzy przymierzają się do kupna nowego środka smarnego. W rzeczywistości odpowiedź na to jest trudna i niejednoznaczna. Wybór bowiem uzależniony jest przede wszystkim od typu silnika (benzyna, diesel, hybryda), stanu jednostki napędowej, a także zaleceń producenta.

Niemniej jednak można postawić na sprawdzone, uniwersalne oleje, które pasują zarówno do silników benzynowych, jak i wysokoprężnych.

Jeżeli masz kłopot i nie wiesz, jaką formulację wybrać, sprawdź nasz ranking olejów 10W40 – zapraszamy.

Marki olejów 5W40

Ze względu na swoją klasę lepkości, oleje silnikowe 10W40 są chętnie wypuszczane na rynek przez wielu czołowych producentów. Na dbamtomam.pl znajdziesz środki smarne od takich firm jak:

 • Xado,
 • Shell,
 • Valvoline,
 • Qualitium.

Czy można mieszać oleje 10W40?

Zastanawiasz się, czy można mieszać oleje 10W40? Musisz wiedzieć, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy obie formulacje mają identyczną lepkość oraz klasę jakościową. Przed dolewką zalecamy jednak zapoznać się z indywidualnymi zaleceniami producenta oleju, aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów.

Co ile wymiana oleju 10w40 w silniku benzynowym?

„Co ile wymiana oleju 10W40 benzyna” to jedno z najczęściej padających pytań. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie się do jednej z dwóch najpopularniejszych metod: raz do roku lub co 15-20 tysięcy kilometrów.

Czy można stosować olej 10W40 zamiast 5W30?

Tak, pod warunkiem, że nie robimy dolewki jednego oleju do drugiego. Pamiętaj o tym, że są to mieszaniny o różnych klasach lepkości. Dlatego jeżeli chcesz zmienić środek smarny, przed wymianą spuść stary olej i dopiero zdecyduj się na dolanie formulacji.

Czy można stosować olej 10W40 zamiast 5W40?

Zamiana jest możliwa, choć niezalecana. Oleje te zachowują zbliżoną lepkość w temperaturze roboczej, ale 5W40 utrzymuje optymalną lepkość na mrozie nawet -30°C. Olej 10W40 przy takich temperaturach staje się lepki, co będzie odczuwalne przy odpalaniu auta po zimnej nocy.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku