Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

  • 291,00 zł - 424,00 zł

Zobacz blog

Olej 0W20

Olej 0W20

Co oznacza 0W20 przy olejach?

Klasyfikacja olejów samochodowych bywa enigmatyczna i onieśmielająca dla początkujących kierowców. Jednak znając znaczenie każdego elementu symbolu, łatwo określić właściwości danego produktu. Przyjrzyjmy się olejom 0W20. Co oznacza każdy ze znaków?

        0 – liczba przed literą mówi, w jakich temperaturach olej może działać; im mniejsza liczba, tym niższą temperaturę wytrzymuje olej.

        W – skrót od angielskiego słowa „winter”; oznacza, że oleju można używać zimą.

        20 – występowanie liczby po literze oznacza, że jest to olej wielosezonowy; im większa liczba, w tym wyższej temperaturze pracy preparat zachowuje swoje właściwości.

Łatwo zatem określić, że oleje 0W20 są wielosezonowe i zachowują swoje właściwości w bardzo niskich temperaturach. Inne preparaty oznacza się podobnie: oleje zimowe opisuje się liczbą i literą, np. 10W, a letnie – samą liczbą, np. 20, 40, 60.

Oleje samochodowe 0W20 – cechy charakterystyczne

Oleje 0W20 charakteryzują się wysoką czystością. Są to oleje silnikowe pochodzenia syntetycznego, w których skład wchodzi baza olejowa wysokiej jakości oraz zestaw substancji uszlachetniających. Ten dodatek zapewnia finalnemu produktowi doskonałe sprawowanie się nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

Zalety olejów silnikowych 0W20

Olej 0W20 wykazuje doskonałe parametry techniczne. Jest to przede wszystkim niezwykle niska lepkość, która zapewnia sprawny przepływ oleju. Niewielki opór powodowany przez ten preparat przyczynia się także do zmniejszenia zużycia paliwa. Ponadto olej 0W20 charakteryzuje się świetnymi właściwościami czyszczącymi. Zawdzięcza to obecności w składzie wysokiej jakości detergentów. Zapobiegają one osadzaniu się zanieczyszczeń w silniku, co także zwiększa jego sprawność.

Oleje silnikowe 0W20 – jakie mają zastosowanie?

Olej samochodowy 0W20 stosuje się w szczególnych przypadkach. Ze względu na jego niską gęstość, sprawdza się on jedynie w niektórych autach sportowych, w silnikach ekonomicznych oraz takich, które charakteryzują się wysoką precyzją.  Oleje silnikowe 0W20 używane w niedostosowanych do tego pojazdach mogą wyrządzić znaczne szkody, których usunięcie bywa kosztowne. Warto więc przed zakupem upewnić się, że w danym modelu może być używany olej silnikowy 0W20.

Jakie są właściwości oleju 0W20 wg klasyfikacji SAE?

SAE, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, opracowało klasyfikację olejów samochodowych na podstawie lepkości. Liczby, które znajdują się na oznaczeniu preparatu, opisują jego przynależność do poszczególnych klas. Właściwości olejów 0W20 wg SAE są idealne do jazdy w niskich temperaturach. Obie wartości są na najniższym możliwym poziomie, co oznacza, że spośród wszystkich dostępnych produktów, najniższą lepkością i gęstością charakteryzuje się właśnie olej 0W20. Właściwości te pozwalają na szybsze wytworzenie ciśnienia, co umożliwia działanie układu sterowania w niskich temperaturach. Oferowany przez olej 0W20 zakres temperatur, w jakich może sprawnie pracować, obejmuje szerokie amplitudy i sprawdza się w klimacie europejskim.

Do jakich silników można stosować oleje samochodowe 0W20?

Oleje o niskiej lepkości najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych silnikach. Producenci samochodów podają wytyczne dotyczące tego, czy w danym modelu można używać oleju 0W20. Diesel, jak i silnik na benzynę, może być chroniony przed efektami codziennej eksploatacji za pomocą takiego preparatu, jednak korzystanie z niego w niedostosowanych do tego pojazdach może skończyć się poważną usterką.

Do jakich marek samochodów można stosować oleje silnikowe 0W20?

Wiele producentów tworzy specjalnie dedykowany dla konkretnej marki olej 0W20. Do jakich samochodów można go używać?

        Olej Toyota 0W20 – to największy japoński producent samochodów. Oferuje także specjalistyczny olej 0W20 do Toyoty.

        Olej 0W20 Honda – zaprojektowany specjalnie z myślą o zaawansowanej technologii obecnej w silnikach tej marki.

        Olej 0W20 Opel – charakteryzuje go oryginalna formuła opracowana z dbałością o osiągi pojazdu oraz o środowisko.

        Olej 0W20 Volvo – w większości silników tej marki można używać oleju 0W20.

        Olej Mazda 0W20 – oparty jest na recepturze stworzonej specjalnie dla technologii SkyActive.

        Olej Mitsubishi 0W20 – zapewnia najlepsze osiągi sportowym samochodom tej marki.

        Olej Suzuki 0W20 – redukuje zużycie paliwa i znacznie zmniejsza emisję gazów do atmosfery.

        Olej VW 0W20 – zapewnia maksymalną wydajność silnikom dieslowym i benzynowym.

        Olej 0W20 Skoda – do pojazdów tej marki używa się tego samego oleju, co w Volkswagenach.

        0W20 Ford – dedykowany do najbardziej nowoczesnych silników diesla.

        0W20 Lexus – dostępne są oleje przeznaczone zarówno do pojazdów hybrydowych, jak i benzynowych.

        0W20 Nissan – charakteryzuje się doskonała stabilnością oksydacyjną i wydajnością.

Jaki olej 0W20 wybrać?

Decyzja, jaki olej 0W20 wybrać, powinna być dedykowana przede wszystkim zaleceniami producenta. Stosowanie źle dobranego preparatu utrudnia pracę silnika, co zwiększa spalanie, a nawet może go uszkodzić. Dla wielu kierowców, którzy wybierają olej 0W20, cena jest czynnikiem decydującym. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup większych pojemności preparatu. W przeliczeniu na litr, mniej kosztowny jest olej 0W20 5l niż 0W20 4l.

Jakie są opinie użytkowników o oleju 0W20?

Wysokojakościowe oleje syntetyczne są coraz częściej spotykane w samochodach na polskich drogach. Kierowcy, którzy używają oleju 0w20, opinie swoje przedstawiają na forach internetowych. Olej stosowany zgodnie z zaleceniami producenta spełnia swoje właściwości i jest niezawodny nawet w bardzo niskich temperaturach. Szczególnie chwalą go sobie mieszkańcy terenów górskich, gdzie mrozy bywają bardzo ostre.

Co ile należy wymieniać oleje 0W20?

Podobnie jak inne płyny eksploatacyjne w samochodzie, należy regularnie wymieniać olej 0W20. Co ile wymiana powinna następować, zależy od zaleceń producenta. Zazwyczaj należy to robić raz w roku lub co 15-20 tys. km.

Jaka jest różnica między olejami 0W20 i 0W30?

Wybierając olej wielosezonowy ma się wiele opcji. Staje się między innymi przed dylematem – olej 0W20 czy 0W30? Różnią się one maksymalną temperaturą pracy silnika, w jakiej preparat zachowuje swoje funkcje – w przypadku 0W30 jest wyższa.

Jaka jest różnica między olejami 0W20 i 5W30?

Kierowcy, którzy zastanawiają się, czy wybrać olej 0W20, czy 5W30, muszą wziąć pod uwagę klimat w miejscu swojego zamieszkania. Olej 5W30 ma większą lepkość, dzięki czemu lepiej sprawdza się w czasie upałów. Konieczne jest także sprawdzenie zaleceń producenta pojazdu – w niektórych silnikach można używać tylko określonego rodzaju oleju.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku