Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Wymiana oleju w silniku – co ile? To pytanie, które zadaje sobie spora część kierowców. Jest to wiedza, którą powinien posiąść każdy właściciel auta. W końcu olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii wydajnej i bezawaryjnej jazdy samochodem. Niestety – środek smarny z czasem traci swoje właściwości, dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas zastąpić go nową formulacją. Co ile km wymiana oleju? Tego dowiesz się, czytając dzisiejszy wpis – zapraszamy.

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest to takie ważne?

Olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie. Zapewnia on smarowanie pomiędzy podzespołami jednostki napędowej – bez niego natychmiastowo doszłoby do zatarcia silnika, czyli do poważnej i kosztownej awarii. Co więcej, środek smarny odpowiada również za odprowadzanie ciepła, a także redukcję zanieczyszczeń, które zbierają się wewnątrz układu.

Jak każdy płyn, tak i olej silnikowy z czasem traci swoje wyjątkowe właściwości, stąd też podlega on systematycznej wymianie. Regularna zmiana formulacji wydłuży żywotność jednostki napędowej i pozwoli cieszyć się bezawaryjną jazdą samochodem na długi czas.

Olej MIHEL CERAMIC OIL 7200 10W40

Wysokiej jakości ceramiczny olej silnikowy Mihel 10W40, który kompleksowo ochroni silnik przed zanieczyszczeniami, a także znacząco wydłuży żywotność jednostki napędowej

Co ile km należy dokonywać wymiany oleju?

Przejdźmy powoli do najważniejszej kwestii, czyli: co jaki czas wymieniać olej silnikowy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – termin wymiany zależy od kilku czynników. Jeszcze do niedawna sytuacja była dość jasna – wymianę środka smarnego powinno wykonywać się co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. Oczywiście sposób ten wciąż jest aktualny – jednak ze względu na ekologię producenci wypuszczają coraz to nowsze formulacje, które pozwalają przejechać na jednym oleju o wiele więcej kilometrów.

No więc, co ile powinna odbyć się wymiana oleju? Przyjęło się, że zależy to od intensywności eksploatacji pojazdu: wymiana oleju w silnikach, które wykorzystywane są do jazdy miejskiej, dynamicznej lub na krótkich dystansach, powinna być przeprowadzana co ok. 8-10 tysięcy kilometrów, w przypadku standardowej jazdy wymiana konieczna jest co 10-15 tysięcy kilometrów, w pojazdach, które wyposażone są w układ smarowania o dużej pojemności, olej silnikowy powinien być wymieniany co 20 tysięcy kilometrów.

Wielu mechaników zaleca jednak stosować się do zasady corocznej wymiany oleju silnikowego – w tym czasie formulacja spokojnie powinna spełniać swoje zadanie, pod warunkiem, że nie dojdzie do dużego wycieku.

Jak możemy się dowiedzieć, że olej wymaga wymiany?

Skąd będziemy wiedzieć, kiedy wymienić olej silnikowy? Odpowiedzią jest w tym wypadku elektronika. W nowszych pojazdach producenci aut stosują czujniki, które na bieżąco sprawdzają stan środka smarnego, a także uwzględniają warunki pracy w tym np. ilość zimnych rozruchów czy obroty silnika. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jaki dystans jeszcze możemy pokonać z danym olejem silnikowym lub za ile dni powinniśmy zjawić się w warsztacie mechanicznym.

Niestety – wiele samochodów nie posiada tego typu udogodnień, stąd też pozostaje nam regularnie sprawdzać stan oleju. Jeśli będziemy w nim czuć benzynę lub wyczujemy, że środek smarny jest rzadki, czarny lub zawiera wyczuwalne drobinki metalu, wtedy powinniśmy rozważyć jego wymianę.

WARTO WIEDZIEĆ: Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Jakie są zalety regularnej wymiany oleju?

Dlaczego systematyczne wymienianie oleju silnikowego jest polecane? Przede wszystkim ze względu na to, o czym pisaliśmy na początku artykułu. Środek smarny odpowiada za wydajną i bezawaryjną pracę jednostki napędowej. Regularnie wymieniając olej, wydłużamy żywotność silnika i minimalizujemy ryzyko wystąpienia awarii do minimum. Co więcej, systematyczna wymiana oleju silnikowego pozwala utrzymać układ w czystości i chroni go przed nagarem, sadzą, osadami czy korozją. To z kolei pozytywnie wpływa na wydajność pracy, a także zmniejszenie emisji spalin.

Jakie mogą być konsekwencje braku wymiany oleju?

Spóźniona wymiana oleju silnikowego może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla pojazdu – a tym samym – dla kierowcy. Warto wiedzieć, że zużyta formulacja traci swoje właściwości smarne, a także lepkość. W wyniku eksploatacji zmniejsza się również ilość dodatków uszlachetniających. To z kolei sprawia, że w jednostce napędowej łatwiej o nagromadzenie się zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do poważnych awarii.

Jeżeli zbagatelizujemy wymianę oleju na zbyt długi czas, możemy spodziewać się uszkodzenia napędu rozrządu. W tym czasie napinacz przestaje prawidłowo funkcjonować, co powoduje przeskoczenie łańcucha i tym samym kolizję pomiędzy zaworami a tłokami. Jakby tego było mało, awaria grozi również turbosprężarce, wałowi korbowemu (zatarcie) oraz tłokom.

Naprawa za poszczególne podzespoły liczona jest w tysiącach podczas gdy wymiana oleju to wydatek rzędu kilkuset złotych.

NIE PRZEGAP: Ile wlać oleju do silnika?

Jak często należy wymieniać olej w silniku benzynowym?

Co ile wymiana oleju w benzynie? To zależy od stylu jazdy, a także zaleceń producenta. Radzimy jednak, aby stosować się do ogólnie przyjętych norm, czyli wymiany raz do roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki olej do silników benzynowych?

Co ile należy wymieniać olej w silniku diesla?

”Co ile wymiana oleju w dieslu” – to pytanie, które często zadają nam nasi klienci. Odpowiedź na to jest podobna jak w przypadku silników benzynowych – to zależy. Ogólnie rzecz biorąc: jeśli samochód jeździ głównie po mieście, wymianę oleju silnikowego należy rozważyć co 10 tysięcy kilometrów, w przypadku, gdy pojazd wykorzystywany jest do jazdy mieszanej, w tym głównie na dłuższych dystansach, z wymianą można poczekać do 15 tysięcy kilometrów.

SPRAWDŹ: Jaki olej do silników Diesla?

Co ile należy wymieniać olej w samochodzie hybrydowym?

Nie zapominajmy również o samochodach hybrydowych – zalecamy stosować się do zaleceń producenta. Wymiana zazwyczaj jednak jak wyżej – co 10-15 tysięcy kilometrów.

Jak często trzeba zmieniać olej przy instalacji LPG?

Dla pojazdów, w których silnik zasilany jest autogazem, istnieją specjalne zalecenia co do wymiany oleju silnikowego. Warto wiedzieć, że w przypadku takich samochodów temperatura spalania jest znacznie wyższa, niż ma to miejsce w benzyniakach. Stąd też ze względu na niekorzystne warunki pracy zalecamy, aby środek smarny w autach z instalacją gazową był wymieniany co 10 tysięcy kilometrów.

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ: Jaki olej do samochodów z instalacją gazową (LPG)?

Jak często należy wymieniać poszczególne rodzaje olejów?

Na rynku obecnie dostępnych jest kilka rodzajów olejów: mineralnych, syntetycznych i półsyntetycznych. Poszczególne formulacje różnią się od siebie składem oraz właściwościami. Stąd też w zależności od nich szybciej lub wolniej się zużywają. Co ile wymiana oleju mineralnego? Zaleca się, aby tego typu formulacje nie pozostawały w silniku dłużej niż 6,7 tysięcy kilometrów. Co ile wymiana oleju półsyntetycznego? Zalecamy, aby półsyntetyki wymieniać co 15 tysięcy kilometrów. Co ile wymiana oleju syntetycznego? Takie formulacje mogą przetrwać do nawet 25 tysięcy kilometrów. Weźmy pod uwagę również oznaczenia.

Olej silnikowy

Czas wymiany

oleje silnikowe 0W16

10-15 tys. kilometrów

oleje silnikowe 0W20

15-20 tys. kilometrów

oleje silnikowe 0W30

15-20 tys. kilometrów

oleje silnikowe 5W20

15-20 tys. kilometrów

oleje silnikowe 5W30

15-20 tys. kilometrów

oleje silnikowe 5W40

30 tys. kilometrów

oleje silnikowe 5W50

20-30 tys. kilometrów

oleje silnikowe 10W60

10-15 tys. kilometrów

oleje silnikowe 10W40

10-15 tys. kilometrów

Podane wartości co do odstępu pomiędzy kolejnymi wymianami są względne. Zalecamy, aby każdy olej był wymieniany raz do roku lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami producenta.

Czym są oleje Long Life – jak często należy je wymieniać?

Na początku wspomnieliśmy, że ze względów ekologicznych producenci wypuszczają na rynek formulacje, które pozwalają pokonać o wiele więcej kilometrów niż standardowe oleje. Są to tzw. oleje Long Life, czyli formulacje, na których można przejechać nawet do 30 tysięcy kilometrów.

Zdania co do olejów silnikowych typu Long Life są podzielone – z jednej strony kierowca nie musi martwić się o częste serwisowanie samochodu – oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wśród przeciwników tego typu panuje przekonanie, że rzadsza wymiana oleju przekłada się na większe zużycie silnika, a także zwiększa szansę na wystąpienie kosztownej awarii jak np. uszkodzenie turbosprężarki czy wałka rozrządu (w wyniku nagromadzenia się zanieczyszczeń).

Co ile należy wymieniać filtr oleju?

Co jaki czas należy wymienić filtr oleju? Zaleca się, aby robić to przy każdej wymianie oleju silnikowego, czyli raz w roku lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Co ile należy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Pozostając w temacie wymiany oleju, pomówmy również o skrzyni biegów. Podobnie jak w przypadku jednostki napędowej – wszystko tu zależy od warunków pracy. Interwały wymiany oleju przekładniowego najczęściej jednak ustalane są na 30, 40 lub 60 tysięcy przejechanych kilometrów.

Co ile należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Częstotliwość wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegu uzależniona jest od modelu auta, a także rodzaju samej skrzyni. Przyjęło się, że pierwsza wymiana powinna odbyć się co 60-120 tysięcy kilometrów, z kolei każda kolejna co 40-100 tysięcy kilometrów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku skrzyni DSG.

Zobacz też:

0W30 – co oznacza na oleju?

Biały dym z rury wydechowej – jakie są tego przyczyny? Czy to oznaka poważnej usterki?

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Czarny olej w dieslu – skąd się bierze?

Czy można mieszać oleje silnikowe?.pl

Data ważności oleju silnikowego – czy olej może się przeterminować?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku