Data ważności oleju silnikowego – czy olej może się przeterminować?

Data ważności oleju silnikowego – jeden z tych tematów wśród kierowców, który wciąż budzi wątpliwości. Od lat można spotkać się z różnymi opiniami, wśród których nie brakuje różnych mitów. Biorą się one z tego, że producenci olejów silnikowych niechętnie dzielą się z nami informacjami o dacie przydatności środków smarnych. Ale jak to wygląda w rzeczywistości? Tym postaramy zająć się w dzisiejszym wpisie, w którym odpowiadamy m.in. na to:

  • czy olej silnikowy ma termin ważności,
  • czy olej silnikowy może się przeterminować,
  • jak prawidłowo przechowywać środek smarny, aby zachował swoje właściwości na dłużej.

Zapraszamy do lektury – zespół dbamtomam.pl.

Olej silnikowy – najważniejszy płyn eksploatacyjny pojazdu

Zanim przejdziemy do tego, czy olej silnikowy ma datę ważności, porozmawiajmy chwilę o jego znaczeniu dla samochodu.

Środek smarny jest bowiem substancją, która ma bardzo istotny wpływ na pracę silnika. Olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie pomiędzy poszczególnymi podzespołami jednostki napędowej, redukując tarcie, co znacząco wydłuża ich żywotność. Bez niego silnik szybko uległby zatarciu, co wiązałoby się z koniecznością wymiany układu, a więc bardzo kosztownym wydatkiem. W tym miejscu warto dodać, że olej silnikowy ma również inne zadania, do których zaliczyć trzeba:

  • zapewnienie optymalnej temperatury pracy silnikowi,
  • ochronę silnika przed gromadzącymi się w nim zanieczyszczeniom.

To wszystko sprawia, że wybór środka smarnego nie może być przypadkowy – na olejach nie warto oszczędzać i zaleca się wybierać formulacje o wyrobionej renomie i właściwościach ochronnych, która zapewni silnikowi bezpieczną i wydajną pracę na długi czas.



Wysokiej jakości ceramiczny olej silnikowy MIHEL CERAMIC OIL 7900 zapewniający ochronę, natychmiastowy rozruch i maksymalne osiągi silnikowi.

Czy olej silnikowy ma datę ważności?

Przejdźmy do sedna: czy olej samochodowy ma datę ważności? Warto wiedzieć, że w większości przypadków oleje silnikowe nie mają podanych na opakowaniach dat ważności. Co ważne jednak – to, że nie znajdziemy o tym informacji na butelce środka smarnego, nie znaczy, że olej nie posiada terminu przydatności. Jak to wygląda w praktyce?

Faktem jest, że oleje silnikowe są substancjami chemicznymi, przez co w teorii zachowują one swoje właściwości na bardzo długi okres. Na forach internetowych można spotkać głosy typu „olej to nie kompot, nie ma co się w nim zepsuć!” – i choć jest to prawdą, że oba płyny różnią się składem, w rzeczywistości jednak środek smarny po czasie może stracić swoje właściwości. Jaki jest termin ważności oleju silnikowego? To zależy od kilku czynników.

Data ważności oleju silnikowego – sposób przechowywania ma znaczenie

Termin przydatności oleju silnikowego jest uzależniony jest głównie od tego, w jaki sposób jest on przechowywany. O tym, jak to wygląda w praktyce, poniżej.

Olej silnikowy – termin ważności w przypadku zamknięcia fabrycznego

Z racji tego, że oleje silnikowe są substancjami chemicznymi, nadają się one do długiego przechowywania. Termin ważności środka smarnego jest szczególnie długi w momencie, gdy jest on fabrycznie zapakowany. Ogólnie przyjęło się, że:


Długa data przydatności oleju silnikowego nie bierze się znikąd – wszystko to zawdzięczać możemy rozlewaniu do pojemników z podwójnym plombowaniem. Hermetyczne zamknięcie uniemożliwia dostawaniu się do wewnątrz butelki powietrza i zanieczyszczeń, dzięki czemu środek smarny jest przez cały czas w stanie nienaruszonym.

Termin ważności oleju silnikowego po otwarciu

Data przydatności oleju silnikowego różni się w przypadku otwarcia butelki ze środkiem smarnym. W takim wypadku:

  • 36 miesięcy po rozhermetyzowaniu beczka, w której stoi olej, zaczyna rdzewieć, stąd też za termin ważności formulacji można przyjąć maksymalnie 2,5 roku,
  • w przypadku plastikowych baniek termin ważności oleju do silnika nie powinien przekraczać interwału pomiędzy kolejnymi serwisami olejowymi, czyli najczęściej jednego roku.

Olej silnikowy – data ważności na dłużej, czyli jak przechowywać środek smarny?

Mniej więcej wiesz już, jak wygląda data ważności oleju – w tym miejscu warto przejść do tematu prawidłowego przechowywania formulacji. Jak robić to dobrze, aby móc cieszyć się dobrymi właściwościami środka smarnego na dłużej?

Odpowiednie warunki przechowywania zapewni półka w ogrzewanym garażu, w którym nie ma wilgoci. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż w przypadku bagażnika samochodu, w którym panują co chwilę inne temperatury, mogące wpłynąć na jego właściwości. Jeśli olej silnikowy został wcześniej rozhermetyzowany, zadbaj o to, aby opakowanie było szczelnie zamknięte.

Temperatura otoczenia nie bez znaczenia jest również dla fabrycznie zamkniętych pojemników. O tym, w jakich warunkach najlepiej przechowywać środek smarny, powinny nam powiedzieć zalecenia producenta. Jeśli ich nie ma, możesz przyjąć, że odpowiednimi warunkami są temperatury od -20°C do + 60°C.

Co ważne jednak: nie należy narażać pojemnika z olejem silnikowym na silne działanie promieni słonecznych.

Szukasz wysokiej jakości olejów silnikowych, które na długo zachowują swoje właściwości? Odwiedź sklep dbamtomam.pl i wybieraj spośród najlepszych środków smarnych na rynku. W asortymencie posiadamy oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne takich firm jak Mihel, Millers Oils, Xado i wielu innych – zapraszamy.

Zobacz też:

0W30 – co oznacza na oleju?

Biały dym z rury wydechowej – jakie są tego przyczyny? Czy to oznaka poważnej usterki?

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Czarny olej w dieslu – skąd się bierze?

Czy można mieszać oleje silnikowe?.pl

Data ważności oleju silnikowego – czy olej może się przeterminować?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku