Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Odpowiednio dobrany olej silnikowy ma bezpośredni wpływ na dobrą kondycję jednostki napędowej na długie lata. Wybór musi być więc przemyślany – zwłaszcza gdy mówimy o sezonie zimowym, który stanowi prawdziwe wyzwanie dla silnika. Stąd też wielu kierowców stojąc przed zakupem, zastanawia się nad tym, na jaką lepkość oleju się zdecydować, aby zapewnić najlepszą ochronę dla silnika w swoim pojeździe. W dzisiejszym artykule ocenimy właściwości dwóch popularnych olejów silnikowych, czyli 5W30 i 5W40, a także odpowiemy na najczęściej padające pytania związane z tymi środkami smarnymi.

5W30 i 5W40 – czym właściwie są?

Każdy olej silnikowy posiada specjalne oznaczenia, które są informacją dla kierowców i mechaników, do jakiej jednostki napędowej jest przeznaczony, a także jakie są jego poszczególne właściwości mówiące m.in. o lepkości oleju. I właśnie takim przykładem są – na pierwszy rzut oka – niezrozumiałe cyfry i litery zapisane w jednym ciągu jak np. 5W30 czy też 5W40 (lub w podobnej formie, czyli po myślniku 5W-30, 5W-40).

Oba zapisy, które mogą posiadać oleje silnikowe są zapisane według klasyfikacji SAE. Jak wspomnieliśmy wyżej – mówią one o lepkości oleju, czyli właściwościach smarnych formulacji, jakie zachowuje zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Olej ceramiczny MIHEL 9200 5w30

Wysokiej klasy olej ceramiczny MIHEL 9200 o oznaczeniu 5W30

Czym się różni olej 5w30 czy 5w40?

Przejdźmy do tego, co w praktyce oznaczają liczby, pomiędzy którymi znajduje się litera W. Jak się okazuje, wcale nie jest to szyfr, który mogą zrozumieć jedynie prawdziwi fachowcy lub sztuczna inteligencja, a proste oznaczenia, które po bliższym przyjrzeniu nie są takie trudne do przyswojenia. "Rozbierając" je na czynniki pierwsze, poznamy również różnice pomiędzy obiema formulacjami, które tak naprawdę są niewielkie.

Cyfra przed literą "W", czyli w obu przypadkach "5" wskazuje temperaturę, w jakiej:

pompa olejowa jest w stanie bezawaryjnie funkcjonować, wał korbowy może obracać się z momentem obrotowym umożliwiającym odpalenie silnika.

Litera "W" z kolei oznacza, że dany olej silnikowy może być stosowany w trakcie okresu zimowego (litera wzięła się od słowa winter, czyli zima). I tutaj wciąż nie widać różnic – zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego oleju silnikowego właściwości smarne zachowują się, gdy temperatura otoczenia jest bardzo niska.

Jedyną różnicą w przypadku tych olejów silnikowych jest ostatni parametr, czyli cyfry odpowiednio 30 i 40. Te z kolei odnoszą się do właściwości środka smarnego w czasie pracy w wysokich temperaturach. W tym miejscu musimy wrócić do tematu lepkości olejów silnikowych, bo to właśnie w niej znajdziemy różnicę pomiędzy tymi formulacjami. W praktyce:

5W30 – olej silnikowy o lepkości kinematycznej wahającej się w zakresie 9.3-12.5 mm²/s i lepkości dynamicznej 2.9 mPas,

5W40 – olej silnikowy lepkości kinematycznej wahającej się w zakresie 12.5-16.3 mm²/s i lepkości dynamicznej 3.5 mPas.

Podsumowując: im mniejsza liczba przed literką "W", tym olej silnikowy wykazuje lepsze właściwości smarne dla silnika w niskich temperaturach – tutaj więc obie formulacje są "na równi".

Mówiąc natomiast o drugim parametrze, im wyższa liczba, tym oleje silnikowe mają wyższą odporność na pracę w wysokich temperaturach i dużym obciążeniu. W tym miejscu może nasunąć się wniosek o przewadze mieszaniny 5W40 nad 5W30.

Olej MIHEL 7900 5w40

Ceramiczny olej silnikowy MIHEL 7900 o oznaczeniu 5W40 zachowujące lepsze warunki smarności w wysokich temperaturach od wspomnianego wyżej oleju MIHEL 9200

Do jakich silników olej 5w40?

Kto powinien skorzystać z oleju silnikowego 5W40? Warto wiedzieć, że formulacje te tworzą grubszy i trwalszy film olejowy, który świetnie uszczelnia wszelkie szczeliny w jednostce napędowej. Dlatego też oleje silnikowe 5W40 często wykorzystywane są np. w wysokowydajnych samochodach sportowych, w których silnik poddawany jest nieustannym i mocnym obciążeniom.

Ogólnie rzecz biorąc: jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście i często stoisz w korkach, a Twój pojazd ma już parę lat "na karku", zdecyduj się na olej o lepkości 5W40.

Do jakich silników olej 5w30?

Co możemy powiedzieć o olejach silnikowych 5W30? Mieszaniny te posiadają większą pompowalność przez system smarowania. Co więcej, dokładniej oczyszczają układ napędowy, lepiej chłodzą poszczególne komponenty silnika, a także wpływają na mniejsze spalanie paliwa.

Warto pamiętać jednak o tym, że w przypadku zwiększonych szczelin, może dojść do wycieku tego oleju. Oleje silnikowe 5W30 z powodzeniem mogą być użyte dla jednostek napędowych w samochodach osobowych, vanach, SUV-ach czy lekkich aut dostawczych.

Który olej do diesla 5w30 czy 5w40? Który lepszy do benzyny?

Klasa SAE, o której wspomnieliśmy wcześniej, nie mówi wprost, który olej jest lepszy dla pojazdów napędzanych silnikiem wysokoprężnym, a który okaże się wydajniejszy dla benzyny. Większość producentów olejów silnikowych jednak zamieszcza na etykietach dodatkowe oznaczenia, które zgodne są z klasyfikacją ACEA lub API. Dla przykładu:

klasyfikacja ACEA – literka "A" dla benzyniaków, literka "B" dla pojazdów dieslowych, klasyfikacja API – literka "S" dla benzyniaków, literka "C" dla diesli.

Więcej o konkretnych oznaczeniach przeczytasz w naszym poprzednim wpisie: dbamtomam.pl/oznaczenie-oleju-silnikowego-jak-czytac.

Czy można dolać olej 5w40 do 5w30?

Jeżeli planujesz wykonać tzw. dolewkę oleju, musisz mieć na uwadze przede wszystkim zalecenia producenta. W praktyce wymieszanie tych olejów nie powinno źle wpłynąć na kondycję silnika, natomiast pod uwagę musisz wziąć np. to, czy posiadasz w aucie filtr cząstek stałych (DPF) – jeżeli obie formulacje spełniają wymogi low saps, dolewka jest dozwolona. Jeśli jednak jeden z olejów nie spełnia ich, nie można takiego wymieszania dokonać.

Więcej o mieszaniu olejów przeczytasz na dbamtomam.pl/czy-mozna-mieszac-oleje-silnikowe.

Na koniec: który olej lepszy 5w40 czy 5w30?

Oba oleje silnikowe posiadają wady i zalety, stąd też ciężko jest stwierdzić, która mieszanina jest lepsza. Wszystko uzależnione jest od posiadanej jednostki napędowej, pory roku czy warunków pracy silnika. W przypadku tych środków smarnych różnice są generalnie niewielkie, choć mogą okazać się istotne np. w przypadku zawodowych kierowców, którzy potrzebują formulacji zapewniającej ochronę jednostce napędowej w ekstremalnych warunkach. Wszystko jednak zależy od wspomnianych czynników, dlatego też przed zakupem należy zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego oleju.

Jeżeli szukasz olejów silnikowych 5W30, 5W40 lub innych koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. Na dbamtomam.pl znajdziesz bogatą ofertę olejów samochodowych (w tym innowacyjne oleje ceramiczne), a także kosmetyków, akcesoriów, płynów i innych produktów motoryzacyjnych najwyższej jakości – zapraszamy!

Zobacz też:

Olej w płynie chłodniczym – czy jest groźny dla samochodu i jak sobie z nim poradzić?

Olej w skrzyni biegów – co ile wymiana?

Oleje 0W16 – poznaj je z bliska

Oleje 10W60: rozkład na czynniki pierwsze

Oleje do amortyzatorów motocyklowych

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku