0W30 – co oznacza na oleju?

W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć wiele preparatów do silników, w tym olej 0W30. Co oznacza jego symbol? Litera „W” to skrót od słowa „winter”, czyli zima. Obecność liczby zarówno przed, jak i po literze, wskazuje na to, że olej 0W30 może być używany latem i zimą. Jej wartość oznacza przynależność do klasy, która dokładnie określa lepkość oleju samochodowego 0W30. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o tych olejach. Zapraszamy do dalszej lektury.

Cechy charakterystyczne olejów 0W30

Oleje silnikowe 0W30 to wysokiej jakości oleje syntetyczne, które powstają z użyciem najnowszych technologii. Ich niska lepkość sprawia, że świetnie sprawdzają się w czasie mrozów. Olej 0W30 znacznie ułatwia rozruch silnika w niskich temperaturach, co skraca jego czas pracy na sucho i stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Olej samochodowy 0W30 wykazuje się także wysoką paliwooszczędnością.

Oleje 0W30 – zalety

Oleje 0W30 to nowoczesne preparaty. Poza wysokiej jakości bazą olejową, w ich skład wchodzą także dodatki uszlachetniające. Pomagają one w sprawnej pracy silnika, zapobiegają korozji, a także utrzymują wszystkie części w czystości. Stosowanie wysokiej klasy preparatów syntetycznych w jednostce napędowej może również znacznie wydłużyć jej żywotność.

Oleje 0W30 – klasyfikacja wg klasy lepkości SAE

SAE, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych, opracowało najpopularniejsze normy klasyfikacji lepkości olejów samochodowych. Według tej specyfikacji olej 0W30 należy do najniższej klasy zimowej i niskiej klasy letniej. SAE 0W30 oznacza, że olej ten zachowuje optymalne właściwości w zakresie temperatur od -35 do 20 stopni Celsjusza. Olej samochodowy 0W30 może mieć także oznaczenia wskazujące klasy API i ACEA, które określają, czy można stosować go w silnikach diesla czy benzynowych. Druga litera lub cyfra takiego oznaczenia określa klasę jakości oleju syntetycznego 0W30.

Jakie zastosowanie mają oleje samochodowe 0W30?

Olej 0W30 charakteryzuje się wysoką odpornością na niskie temperatury. Dzięki tej właściwości oleje samochodowe 0W30 znalazły zastosowanie w krajach o zimnym klimacie. Olej syntetyczny 0W30 może znacznie przyspieszyć rozruch silnika nawet w ekstremalnym mrozie. Oleje silnikowe 0W30 można stosować przy trybie wydłużonego czasu wymiany oleju. Stosowanie oleju samochodowego 0W30 pozwala także na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa, przez co stosuje się go w pojazdach pokonujących długie trasy.

Olej 0W30 – do jakich silników?

Oleje silnikowe 0W30 można stosować do różnych rodzajów silników. W sklepach znaleźć można olej 0W30 diesel, który dzięki zaawansowanej technologii zapewnia minimalną emisję CO2 bez zmniejszania osiągów pojazdu. Olej 0W30 benzyna także jest łatwo dostępny i sprawdza się w szerokiej gamie jednostek napędowych różnych marek.

Olej 0w30 – do jakich marek samochodów?

Wiele marek olejów i samochodów ma w swojej ofercie własną wersję oleju 0W30. Do jakich samochodów są one zalecane?

  • Olej BMW 0W30 – to niskopopiołowy olej, który został stworzony specjalnie z myślą o silnikach tej marki wyposażonych w filtr cząstek stałych.
  • Olej Honda 0W30 – powstaje we współpracy z firmą Castrol; skutecznie pomaga redukować zużycie paliwa i zwiększać wydajność silnika.
  • Olej Mazda 0W30 – przeznaczony do silników diesel tej marki; zapewnia im najlepsze możliwe osiągi z minimalnym wpływem na środowisko.
  • Olej Volkswagen 0W30 – to nowoczesny olej syntetyczny, który zapewnia doskonałe smarowanie w dużym zakresie temperatur.
  • Oleje 0W30 Toyota – to jedyne preparaty opracowane z myślą o silnikach tej marki.
  • Olej 0W30 Volvo – charakteryzuje się wysoką jakością i stabilnością parametrów ochronnych przez cały czas pracy oleju.
  • Olej 0W30 Ford – zapewnia ciągłą ochronę we wszystkich warunkach jazdy.

Oleje 0W30 – jakie wybrać?

Coraz częściej do nowych samochodów zalecany jest olej 0W30. Cena tego preparatu różni się w zależności od producenta i pojemności. Ze względu na wysoką jakość i zaawansowaną technologię nie należy on do najtańszych rozwiązań. Jednak koszt oleju 0W30 5l jest zdecydowanie niższy w przeliczeniu na litr niż w przypadku oleju 0W30 1l.

Opinie użytkowników o oleju samochodowym 0W30

Opinie użytkowników potwierdzają właściwości oleju 0W30. Sprawdza się on w codziennym użytkowaniu, a szczególnie zimą. Mrozy w klimacie europejskim bywają ostre, warto więc zadbać o dostosowany do nich środek smarujący. Według kierowców olej samochodowy 0W30 zapewnia bezproblemowy start silnika nawet w wyjątkowo niskich temperaturach.

Oleje 0W30 – co ile wymiana?

Pomimo wysokiej jakości, należy regularnie wymieniać olej 0W30. Co ile wymiana powinna następować, określają producenci poszczególnych preparatów. Różnice wynikają z zastosowanych dodatków i specyfiki pracy silnika. Zazwyczaj jest to raz w roku lub po przejechaniu 15-20 tys. km.

5W30 a 0W30 – jaka jest różnica między tymi olejami?

Istnieje wiele podobieństw między olejem 5W30 a 0W30. Jaka różnica je jednak dzieli? Jest to dolna granica zakresu temperatury, w jakiej preparaty zachowują odpowiednią lepkość. Dla oleju 0W30 jest ona niższa, ponieważ może on pracować nawet w 35-stopniowym mrozie. Olej 5W30 przestaje się sprawdzać, gdy temperatura powietrza spada poniżej -20 stopni.

Zobacz też:

Biały dym z rury wydechowej – jakie są tego przyczyny? Czy to oznaka poważnej usterki?

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Czarny olej w dieslu – skąd się bierze?

Czy można mieszać oleje silnikowe?.pl

Data ważności oleju silnikowego – czy olej może się przeterminować?

Śledź nas na Facebooku