Kamień w układzie chłodzenia? Przyczyny powstawania i sposoby na jego usunięcie

Niesprawny układ chłodzenia może doprowadzić do wielu awarii jednostki napędowej. Chcąc cieszyć się wydajną i bezpieczną jazdą, każdy kierowca powinien zadbać o jego dobrą kondycję. W jaki sposób? Odpowiedzią jest regularne serwisowanie układu za sprawą np. płukania chłodnicy z nagromadzonych w niej zanieczyszczeń, do których zaliczyć można m.in. kamień kotłowy. I właśnie jemu poświęcony jest dzisiejszy wpis, na który serdecznie zapraszamy. W dalszej części omawiamy to, czym dokładnie jest, skąd się bierze w układzie chłodzenia i w jaki sposób sobie z nim radzić – zapraszamy!

O kamieniu tłokowym słów kilka

Na początku przybliżmy sobie pojęcie kamienia tłokowego – czym dokładnie jest?

Najprościej mówiąc, jest to osad powstający i gromadzący się w kanałach chłodnicy. Jest on wynikiem termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia oraz magnezu – te zaś są składnikami wody kranowej (zwłaszcza tej „twardej”, czyli takiej, w której obecne są duże ilości soli wapnia oraz magnezu.

Warto wiedzieć, że kamień tłokowy nie występuje jedynie w układzie chłodzenia – większość z nas ma z nim styczność na co dzień: znajdziemy go np. w czajnikach, na dnie garnków czy pralkach automatycznych.

Zakamieniona chłodnica – jakie są przyczyny powstawania kamienia tłokowego w układzie?

Wspomnieliśmy o tym, że kamień tłokowy powstaje w wyniku termicznego rozkładu związków chemicznych. W tym miejscu nieco uprościmy to zagadnienie i odpowiemy sobie, co konkretnie sprawia, że w układzie zaczyna gromadzić się ten osad. Występowanie kamienia jest efektem dolewania wody do chłodnicy przez niektórych kierowców, którzy nie są świadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą odkładanie się tego osadu w układzie.

Producenci samochodów dają nam jasne wytyczne: do układu chłodzenia należy dolewać jedynie płynów chłodniczych o odpowiedniej specyfikacji. Stosowanie innych środków (w tym wspomnianej wody kranowej) doprowadza do degradacji chłodnicy i może poskutkować poważniejszymi awariami.

Oczywiście zakamienienie chłodnicy nie jest efektem jednorazowego wlania wody. Kamień zacznie gromadzić się wtedy, gdy zaczniemy ją regularnie stosować zamiast płynu chłodniczego lub uzupełniać za jej pomocą poziom płynu, bądź też rozcieńczać go za pomocą „kranówki”.

Do czego prowadzi zakamienienie chłodnicy?

Zanim jeszcze przejdziemy do tego, jak i wyczyścić chłodnicę z kamienia, omówmy kwestię tego, dlaczego jego obecność w układzie jest tak groźna dla naszego pojazdu. Warto być świadomym, że prowadzi on m.in. do utraty energii cieplnej, przez co spada jakość ogrzewania auta w środku

Co więcej, kamień tłokowy blokuje również zawory regulujące przepływ płynu chłodniczego, co z kolei doprowadzić może do niestabilności przepływu, a także przegrzania jednostki napędowej (skutek pracy w zbyt wysokiej temperaturze). W szczególnych przypadkach zakamienienie chłodnicy prowadzi do uszkodzenia uszczelki pod głowicą, a nawet zatarcia silnika, co jest bezpośrednio spowodowane przegrzaniem się oleju silnikowego.

Oprócz tego obecność kamienia tłokowego w układzie chłodniczym prowadzić również do szybszego zużycia się pompy wodnej oraz przeciążenia wentylatora

Czym odkamienić chłodnicę?

Przejdźmy do sedna, czyli do tego, jak wyczyścić chłodnicę z kamienia.

Odkamienianie układu chłodzenia nie jest niczym skomplikowanym – najważniejszą kwestią jest jednak dobranie odpowiedniego specyfiku. Najskuteczniejszym sposobem bowiem jest potraktowanie osadu specjalnym środkiem chemicznym o właściwościach rozpuszczających, wypłukujących i czyszczących układ. Po jaki preparat sięgnąć?

Numerem jeden naszego zespołu jest niewątpliwie płyn do czyszczenia chłodnic TEC 2000 Radiator Flush, który świetnie radzi sobie z nagromadzonym kamieniem oraz rdzą. Preparat bazuje na bardzo silnych rozpuszczalnikach, które dokładnie rozchodzą się po wszelkich zakamarkach układu, skutecznie usuwając kamień tłokowy i nie tylko (Radiator Flush odciąga m.in. pozostałości po wcześniej stosowanych preparatach). 

Jest to obecnie najsilniejszy środek do odkamieniania chłodnicy na rynku. Znany jest on ze swojej skuteczności, wydajności oraz bezpieczeństwa użytku (posiada on specjalne substancje chemiczne, które wykazują właściwości ochronne dla gumowych i metalowych elementów układu chłodniczego).

Jak odkamienić układ chłodzenia w samochodzie z pomocą TEC 2000 Radiator Flush? Aplikacja składa się z kilku kroków:

  • uruchomienie silnika,
  • doprowadzenie chłodziwa do temperatury roboczej,
  • wlanie preparatu do chłodnicy,
  • pozostawienie samochodu na zapłonie na biegu jałowym przez ok. 20 minut,
  • zatrzymanie silnika,
  • wymianie płynu chłodniczego na nowy.

Zaciekawił Cię dzisiejszy artykuł? Wejdź na naszego bloga motoryzacyjnego po więcej. Znajdziesz na nim eksperckie artykuły dotyczące pielęgnacji pojazdów i nie tylko. Serdecznie zapraszamy – zespół dbamtomam.pl.

Zobacz też:

Kolor oleju silnikowego – o czym może świadczyć?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Normy olejów silnikowych do motocykli 4T – poznaj je wszystkie

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie – kiedy należy się za to zabrać? Co ile czyścić klimę?

Olej 5W20 – co oznacza?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku