Olej 5W20 – co oznacza?

Jednym z najpopularniejszych preparatów silnikowych jest olej 5W20. Co oznacza ten symbol? Oznakowanie za pomocą liczby, litery i drugiej liczby, wskazuje na to, że olej 5W20 jest wielosezonowy. Cyfry opisują jego klasę lepkości kolejno w niskich i wysokich temperaturach. Olej silnikowy 5W20 jest używany przez wielu producentów samochodów w ramach pierwszego zalania. Co jeszcze warto wiedzieć o tej formulacji?

Oleje silnikowe 5W20 – cechy charakterystyczne

Olej silnikowy 5W20 charakteryzuje się niską lepkością, która zapewnia bezproblemowe uruchomienie silnika nawet w bardzo niskich temperaturach. Niezaprzeczalną zaletą preparatu 5W20 jest jego energooszczędność. Znacznie zmniejsza on spalanie i gwarantuje bezawaryjną pracę silnika. Olej 5W20 zabezpiecza wszystkie części układu napędowego już w pierwszych momentach rozruchu.

Właściwości olejów 5W20 – klasy lepkości wg SAE

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, w skrócie SAE, opracowało klasyfikację lepkości olejów napędowych. Składa się ona z 14 klas, z czego 6 opisuje właściwości oleju zimą (liczba i litera „W”), a 8 latem (sama liczba). 5W20 SAE oznacza zatem, że lepkość zimowa jest na odpowiednim poziomie od -30 stopni Celsjusza, a letnia do 10 stopni. Olej samochodowy 5W20 może posiadać także oznaczenia wg klasyfikacji API i ACEA. Określają one jego jakość oraz rodzaj silnika, w którym można użyć danego preparatu. Specyfikacja oleju 5W20 w tych skalach różni się w zależności od producenta.

Oleje samochodowe 5W20 – zastosowanie

Olej 5W20 ma szerokie zastosowanie, jednak najlepiej sprawdza się w nowoczesnych samochodach, a niektórzy producenci dopuszczają także stosowanie go w starszych konstrukcjach. Oleje samochodowe 5W20 charakteryzuje wysoka energooszczędność, dzięki czemu są one idealne do użytkowania w mieście. Preparaty te minimalizują zużywanie silnika i spalanie podczas jazdy w korkach. Ich zakres temperatur wskazuje, że najlepiej sprawdzają się w chłodniejszym klimacie.

Do jakich silników można stosować oleje samochodowe 5W20?

Producenci proponują różne typy oleju 5W20. Diesel, jak i silnik spalinowy, musi być zalany odpowiednio dobranym preparatem. Olej 5W20 benzyna oznaczony jest literą „A” i cyfrą lub „S” i inną literą. Olej silnikowy 5W20 do diesla natomiast posiada symbol „B”, „E” lub „C” i inną literę lub cyfrę, które określają przynależność do danej klasy jakości.

Oleje silnikowe 5W20 – do jakich samochodów?

Oleje silnikowe 5W20 powstają z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Z tego względu nie mogą być zastosowane w każdym pojeździe. Zazwyczaj zalecane są do samochodów, w których silnik jest mocno obciążony. Do jakich jeszcze aut można używać oleju silnikowego 5W20?

  • Olej 5W20 Ford – stworzony we współpracy z marką Castrol. Dzięki połączeniu umiejętności i wiedzy specjalistów z tych firm powstał preparat zapewniający najwyższe osiągi silnikom Forda.
  • Olej 5W20 Ford EcoBoost – zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla bez zmniejszania osiągów silników.
  • Olej 5W20 Honda – syntetyczny olej, stworzony specjalnie z myślą o silnikach japońskiej marki.

Jaki olej samochodowy 5W20 wybrać?

Dla wielu kierowców, którzy decydują się na zakup oleju 5W20, cena ma istotne znaczenie. Kierowanie się kosztem jest jednak dużym błędem, ponieważ wybierając olej silnikowy, należy brać pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta. Nie każdy preparat 5W20 sprawdzi się w poszczególnych pojazdach, a źle dobrany może nawet spowodować uszkodzenie silnika. 

Olej silnikowy 5W20 – opinie

Coraz częściej używany w samochodach polskich kierowców jest olej 5W20. Opinie użytkowników są jednoznaczne – parametry preparatu zapewniają silnikom doskonałe smarowanie i pracę bez zarzutów. W codziennej eksploatacji olej samochodowy 5W20 wykazuje dużą odporność na wysoką temperaturę oraz na pienienie, do którego może dochodzić w pompie oleju.

Wymiana oleju 5W20 – co ile?

Podobnie jak w przypadku wszystkich olejów silnikowych, olej 5W20 należy regularnie wymieniać. Aby zachować odpowiednie właściwości preparatu, nowy olej trzeba zalać co najmniej raz w roku lub po przejechaniu 15-20 tys. km.

Jaka jest różnica między olejami 5W20 i 5W30?

Wielu kierowców rozważa stosowanie oleju 5W30 zamiast 5W20. Preparaty te wykazują zbliżone właściwości, jednak ten pierwszy, o wyższej klasie letniej, może działać w większym zakresie temperatur. Nie traci on bowiem lepkości w wysokiej temperaturze pracy. Zastanawiając się, czy wybrać olej 5W20 czy 5W30, należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta samochodu. Stosowanie oleju o źle dobranej lepkości może przyspieszyć zużywanie się silnika i zmniejszyć jego osiągi.

Zobacz też:

Kamień w układzie chłodzenia? Przyczyny powstawania i sposoby na jego usunięcie

Kolor oleju silnikowego – o czym może świadczyć?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Normy olejów silnikowych do motocykli 4T – poznaj je wszystkie

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie – kiedy należy się za to zabrać? Co ile czyścić klimę?

Śledź nas na Facebooku