Odgrzybianie klimatyzacji w aucie – kiedy należy się za to zabrać? Co ile czyścić klimę?

W dzisiejszych czasach posiadanie klimatyzacji jest tak naprawdę standardem. Jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczne samochody mogły pochwalić się obecnością tzw. klimy. Dziś ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek podróż bez sprawnego układu – chłodne powietrze bowiem okazuje się zbawienne latem, z kolei zimą pozwala się ogrzać we wnętrzu pojazdu, a także doskonale sprawdza się do odparowywania szyb. Z czasem jednak wydajność klimatyzacji spada, czego powodem jest obecność drobnoustrojów w kanałach wentylacyjnych. Gromadzące się bakterie mogą być groźne dla zdrowia, stąd też co jakiś czas należy pomyśleć o przeczyszczeniu układu klimatyzacyjnego. 

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie? Kiedy należy o tym pomyśleć? Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji? Po jakie preparaty sięgnąć? O tym w dalszej części wpisu – zapraszamy!

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – podstawa pielęgnacji układu, której nie warto bagatelizować

Regularne czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest czynnością, o której powinien pamiętać każdy świadomy kierowca. Dlaczego? Powodów jest kilka – warto wiedzieć, że chodzi tutaj m.in. o komfort jazdy, a także zdrowie każdego, kto znajduje się we wnętrzu pojazdu.

Warto wiedzieć, że wnętrze klimatyzacji jest doskonałym miejscem do rozwoju różnych drobnoustrojów, do których zaliczyć możemy m.in. grzyby czy bakterie. Patogeny mają tam idealne warunki do bytowania, a wraz z uruchomieniem nawiewu, trafiają one do wnętrza naszego pojazdu. Dlatego też odgrzybienie klimy oraz jej odświeżenie jest tak ważne – w końcu chodzi tutaj o zdrowie nasze oraz pasażerów

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji – co daje?

Aby odpowiedzieć na to, co daje czyszczenie klimy oraz jej odgrzybienie, musimy zastanowić się, co daje nam sprawny układ klimatyzacji.

Na pierwszą myśl przychodzi oczywiście przyjemny powiew chłodu w upalne dni, przez co możemy komfortowo podróżować, nie przejmując się tym, że za oknem panują mocno plusowe temperatury. Obniżona temperatura sprawia, że kierowca oraz pasażerowie nie odczuwają zmęczenia i dyskomfortu spowodowanego gorącym strumieniem powietrza, co jest szczególnie ważne dla kierującego, który stale musi być skupiony na drodze.

Co więcej, klimatyzacja przydaje się również w okresie zimowym, a wszystko to dzięki swoim właściwościom przeciwdziałającym wilgoci. Dzięki niej możemy w każdej chwili osuszyć wnętrze pojazdu, a także wyeliminować problem zaparowanych szyb.

Aby liczyć na sprawne działanie, wymagane jest cykliczne czyszczenie klimatyzacji w samochodzie. Regularny serwis układu pozwala cieszyć się wydajną pracą i komfortową jazdą przez cały sezon. 

Odgrzybianie klimy z kolei pozwala z kolei pozbyć się z kanałów grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, stąd też myśląc o serwisie, warto podejść do tematu kompleksowo i skorzystać zarówno z jednego, jak i drugiego zabiegu.

Odgrzybianie klimy – kiedy o niej pomyśleć?

Kiedy pomyśleć o odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej? Dobrym momentem na to jest sezon wiosenny oraz jesienny. Dlaczego? Dlatego, że są to okresy, w których panuje bardzo wysoka wilgotność, co sprzyja rozwijaniu się wspomnianych wyżej drobnoustrojów w układzie. 

Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik tego, kiedy zabrać się za odgrzybienie klimatyzacji w samochodzie. O jej odświeżeniu warto pomyśleć w momencie kupna samochodu z drugiej ręki. W takich przypadkach często nie mamy pewności, kiedy ostatnio było przeprowadzane czyszczenie i w jakiej kondycji jest klimatyzacja w naszym pojeździe.

Odgrzybienie klimy w aucie a nieprzyjemna woń

Odgrzybianie klimy w aucie jest konieczne również wtedy, gdy we wnętrzu pojazdu poczujemy nieprzyjemny zapach pleśni, który wydobywa się z nawiewów. Jest to jasny sygnał, że w kanałach zadomowiła się spora ilość drobnoustrojów – a to nie wróży niczego dobrego dla naszego zdrowia. W takiej sytuacji wymagane jest natychmiastowe odgrzybienie samochodu i dezynfekcja klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji – co ile?

Jak często pomyśleć o odgrzybianiu nawiewu w samochodzie? Zdaniem wielu mechaników odkażanie układu warto przeprowadzić przynajmniej dwa razy w ciągu roku – najlepiej na wiosnę i jesień, o czym wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu. Nie ma tutaj jednak złotej zasady – nic nie stoi na przeszkodzie, aby po gruntownym wyczyszczeniu klimatyzacji, czyszczenie przeprowadzać raz do roku.

Oczywiście odkażanie klimatyzacji może odbywać się częściej – każdorazowo, gdy poczujemy wspomnianą wyżej woń pleśni w samochodzie.

Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie – postaw na profesjonalny warsztat

To, jak odgrzybić klimatyzację w aucie, zależy tak naprawdę od nas samych. Jednym z rozwiązań jest oddanie samochodu do serwisu zajmującego się czyszczeniem oraz odkażaniem układu klimatyzacji. Wybierając tę ścieżkę, należy jednak nastawić się na dość wysokie koszty usługi – profesjonalne warsztaty bardzo często wliczają odgrzybianie w koszt nabicia klimatyzacji.

Na ogólną cenę usługi wpływ ma również wymiana filtra kabinowego (jest to zalecane przy każdorazowym czyszczeniu klimatyzacji), a także jakość nabijanego czynnika chłodzącego.

Odgrzybianie klimatyzacji w profesjonalnych serwisach odbywa się b, do którego niezbędne jest wykorzystanie środków chemicznych o działaniu odświeżającym i dezynfekującym. Popularnym sposobem przeczyszczenia układu jest również użycie roztworu zawierającego srebro, który dozowany jest przez wlot powietrza do kabiny za pomocą specjalnego pistoletu do zamgławiania.

Odgrzybianie klimatyzacji samemu – to nie takie trudne

Wielu kierowców zastanawia się, jak odgrzybić klimatyzację w domu. Jest to bowiem tańszy (i szybszy) sposób na to, aby przeczyścić układ z zalegających drobnoustrojów. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jedyne, w co należy się wyposażyć, to odpowiedni preparat do odgrzybiania klimatyzacji, który najczęściej występuje w formie sprayu lub pianki.

Preparaty do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej – jak ich używać?

Jak powinno wyglądać prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji za pomocą preparatów czyszczących? W tym miejscu możemy opisać ten proces na podstawie wysokiej jakości odgrzybiacza klimatyzacji Airco Fresher Service Spray od TEC 2000. Jest to wysokiej jakości środek zaprojektowany do czyszczenia i odświeżania systemów klimatyzacji z zamkniętym obiegiem powietrza. 

Więc jak zdezynfekować klimatyzację w samochodzie? 

  1. Na początku należy zdjąć filtr kabinowy i uruchomić silnik. 
  2. Następnie należy włączyć i ustawić na maksymalne chłodzenie klimatyzację.
  3. Podobnie z nawiewem, który powinien być ustawiony na najwyższą prędkość. 
  4. Kolejnym krokiem jest zamknięcie obiegu powietrza za pomocą odpowiedniego przycisku.
  5. Następnie należy szczelnie zamknąć wszystkie szyby oraz opcjonalnie okno dachowe.
  6. Otwory nawiewów przestawić na środek.
  7. Czas na preparat do odgrzybiania klimatyzacji.
  8. Należy sięgnąć po puszkę, wstrząsnąć pojemnikiem i ustawić go pionowo (przed fotelem pasażera).
  9. Wylot pojemnika należy skierować do środka kokpitu – NIE NA DESKĘ ROZDZIELCZĄ LUB TAPICERKĘ!
  10. Następnie należy wcisnąć przycisk na zakończeniu puszki, zamknąć drzwi i odczekać około 10 minut.
  11. Po aplikacji warto przewietrzyć wnętrze na kilka minut.
  12. Na koniec odgrzybiania klimatyzacji należy założyć nowy filtr kabinowy.

Zainteresował Cię temat? W takim razie bądź na bieżąco z nowymi artykułami, które stale publikujemy na naszym blogu motoryzacyjnym. A jeżeli szukasz wysokiej jakości preparatów do czyszczenia klimatyzacji (i nie tylko), odwiedź sklep dbamtomam.pl i wybieraj spośród setek produktów pochodzących od wielu znanych i renomowanych firm – zapraszamy!

Zobacz też:

Kamień w układzie chłodzenia? Przyczyny powstawania i sposoby na jego usunięcie

Kolor oleju silnikowego – o czym może świadczyć?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Normy olejów silnikowych do motocykli 4T – poznaj je wszystkie

Olej 5W20 – co oznacza?

Śledź nas na Facebooku