Dekontaminacja lakieru – co to jest? Co daje glinkowanie samochodu?

Czysty i zadbany samochód to marzenie każdego kierowcy. Dlatego też nie może dziwić fakt popularności myjni samochodowych, a także warsztatów detailingowych, w których karoseria (oraz często wnętrze) dostaje drugie życie. Wielu z nas na pewno zna to uczucie, w którym ledwo po umyciu auta zauważamy mikroślady na lakierze, których nie jesteśmy w stanie umyć w czasie standardowego mycia. Ale czy to oznacza, że muszą one z nami zostać na zawsze? Niekoniecznie. Odpowiedzią na ten problem jest dekontaminacja lakieru. Dziś przybliżymy to pojęcie, a także porozmawiamy o glinkowaniu auta, czyli podpowiemy, jak uzyskać piękną, nieskazitelną i błyszczącą karoserię w parę chwil – zapraszamy do lektury!

Dekontaminacja lakieru – co to za zabieg?

Czym jest dekontaminacja lakieru? Choć nazwa może brzmieć zagadkowo, tak warto wiedzieć, że jest to nic innego, jak proces usuwania wszelkich niechcianych i szkodliwych substancji z powłoki samochodu. Mowa tutaj jest m.in. o piasku, pyłkach roślin, ptasich odchodach, kurzu czy soli (po okresie zimowym), czyli generalnie o wszystkim, co może znaleźć się na karoserii naszego pojazdu.

Kiedy przeprowadzić proces dekontaminacji lakieru?

  • Profilaktycznie.
  • Przed pracami związanymi z odnową powłoki auta.
  • Przed zabezpieczeniem pojazdu różnego rodzaju powłokami np. ceramicznymi lub woskami.

Dekontaminacja samochodu – stop dla zabrudzeń lakieru

Dekontaminacja samochodu jest odpowiedzią na problem kierowców czyszczących auto na tradycyjnych myjniach, w tym również bezdotykowych. Niestety, zwykły strumień wody (oraz preparatu), nie wystarczy do tego, aby usunąć najbardziej uporczywe zabrudzenia, które nie dość, że wyglądają po prostu nieestetycznie, to mogą prowadzić również do korozji. Środki do dekontaminacji lakieru są o wiele mocniejsze od tych, których używa się na myjni, stąd też świetnie radzą sobie z usuwaniem różnego rodzaju zabrudzeń zbierających się na karoserii.

Jak przeprowadzić dekontaminację auta? Mycie auta w kilku krokach

Jak zabrać się do dekontaminacji lakieru? Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Dekontaminacja auta – po pierwsze umycie karoserii

Pierwszym etapem dekontaminacji jest bardzo dokładne umycie nadwozia. Krok ten pozwoli pozbyć się wielu substancji z powłoki, a także ułatwi przeprowadzenie kolejnych kroków oraz nałożenie specjalnych preparatów na lakier. Po wyczyszczeniu samochodu należy dokładnie osuszyć nadwozie, bądź też poczekać, aż auto samo wyschnie. Dlaczego to takie ważne? Warto wiedzieć, że środki do dekontaminacji lakieru lepiej działają na suchych powierzchniach (mają lepszą przyczepność).

Po drugie – usunięcie kleju, smoły i żywicy z lakieru

W momencie, w którym samochód będzie suchy, można przejść do drugiego etapu dekontaminacji lakieru, czyli usunięciu smoły, żywicy i kleju. Tego typu zanieczyszczeń jest na naszych drogach najwięcej i najczęściej znajdziemy je w okolicach drzwi (dolne partie) oraz klapy bagażnika.

Jak się pozbyć tych zabrudzeń? W tym miejscu należy sięgnąć po środek do dekontaminacji lakieru, który przypomina rozpuszczalnik. Samo nałożenie preparatu jest bardzo proste – wystarczy spryskać samochód i poczekać, aż specyfik zacznie pracować. Najlepiej odczekać kilka minut – w tym czasie zobaczymy, jak charakterystyczne czarne kropki zaczną spływać (mowa tutaj o asfalcie).

Jeżeli planujemy dalsze prace pielęgnacyjne, warto sięgnąć po mikrofibrę i delikatnie przejechać nią po nadwoziu w miejscach, w których przez kilka minut pracował wspomniany wcześniej środek.

Jeżeli preparat pozostawił po sobie tłuste ślady, możemy skorzystać z piany aktywnej, która powinna sobie z nimi poradzić.

Dekontaminacja lakieru w samochodzie – po trzecie zabrudzenia metaliczne

Kolejnym etapem dekontaminacji jest usunięcie zanieczyszczeń metalicznych. W tym miejscu musimy sięgnąć po inny, silniejszy preparat, który jest dedykowany tego rodzaju zabrudzeniom. Mocne substancje działają na metale jak rozpuszczalniki i sprawiają, że łatwo odrywają się od powłoki, nie uszkadzając tym samym lakieru. W tym miejscu warto zaznaczyć, że praca z tym środkami nie należy do przyjemnych ze względu na specyficzny zapach preparatów. W czasie usuwania zanieczyszczeń możemy zauważyć „krwawienie”, co jest wynikiem reakcji pomiędzy metalami a substancjami wchodzącymi w skład tych specyfików.

Po czwarte – usuwanie żywicy

Może zdarzyć się tak, że na powłoce pojazdu pojawią się różnego rodzaju żywice. W takim wypadku należy ponownie sięgnąć po dedykowane preparaty. Te z kolei używane są miejscowo – najlepiej rozprowadzać je za pomocą waciku kosmetycznego bądź też padzikiem mikrofibrowym.
Po przejściu przez te wszystkie etapu lakier naszego samochodu powinien być całkowicie gładki. Co jeżeli wciąż poczujemy pod palcami drobne zanieczyszczenia? Odpowiedzią jest glinkowanie lakieru.

Glinkowanie lakieru – sposób na czystą i lśniącą powłokę

W przypadku, gdy lakier wciąż jest zabrudzony, a zabrudzenia nie dają za wygraną, warto rozważyć glinkowanie samochodu. O czym mowa?

O użyciu specjalnej masy plastycznej (glinki do auta), którą należy umieścić na mokrym lakierze. W czasie glinkowania nie należy używać nacisku – w przeciwnym wypadku możemy łatwo porysować karoserię. W tym wypadku liczą się delikatne ruchy, dzięki którym glinka zbierze ostatnie zabrudzenia z powierzchni samochodu. Jaką glinkę do lakieru wybrać?

  • Glinka do auta twarda – dedykowana do samochodów o zniszczonym lakierze. Ten rodzaj glinki szybko usuwa zanieczyszczenia – może ona jednak zostawiać po sobie ślady w postaci małych zarysowań. Najczęściej używana jest przed mechanicznym polerowaniem lakieru.
  • Glinka miękka – przeznaczona do użytku na nowych, świeżych i zadbanych lakierach. Nie jest tak skuteczna w usuwaniu zabrudzeń, przez co wymaga włożenia większego wysiłku w tracie czyszczenia, ale jednocześnie jest bezpieczniejsza dla powłoki.
  • Glinka średnia – można powiedzieć, że jest to kompromis pomiędzy jedną a drugą masą.

Zobacz też:

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Filtr kabinowy węglowy czy zwykły? Co daje węgiel aktywny w filtrze?

Filtr oleju pod lupą – co warto o nim wiedzieć?

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Co zrobić z przepracowanym olejem?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Śledź nas na Facebooku