- perm_identity Redakcja Dbamtomam
- remove_red_eye 2682 odwiedzin
Jaki filtr kabinowy do samochodu wybrać? To pytanie, z którym od wielu lat mierzą się kierowcy nie tylko w naszym kraju. Wybór musi być dobrze przemyślany – jest to w końcu podstawowy element eksploatacyjny, który ma duże znaczenie względem zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Z czego możemy wybierać? Opcje są tak naprawdę dwie: filtr kabinowy z węglem aktywnym lub bez niego. Dziś porozmawiamy sobie o tym, na jaki rodzaj się zdecydować i co daje nam obecność węgla w tym podzespole. Zapraszamy i życzymy udanej lektury – zespół dbamtomam.pl.
Filtr kabinowy – jaka jest jego rola?
Niezależnie od tego, czy jest to filtr kabinowy węglowy, czy zwykły, jest on elementem konstrukcyjnym samochodu, który – niestety – jest bardzo często zapominany przez kierowców. Warto jednak mieć świadomość, że jego regularna wymiana podnosi komfort podróżowania. W jaki sposób?
Filtr kabinowy (nazywany również przeciwpyłkowym) odpowiada bowiem za oczyszczanie powietrza przedostającego się do wnętrz kabiny naszego pojazdu. Co więcej, dobrze działający filtr zapobiega również szkodliwemu oddziaływaniu drobin gumy (wynik ścierania się ogumienia) oraz kwarcu.
Bagatelizowanie wymiany filtra kabinowego poskutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz kabiny, a także parującymi szybami przy zwiększonej wilgotności. Co jednak najważniejsze – niesprawny filtr niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
Warto również wiedzieć o tym, że niewymieniony przed dłuższy czas filtr kabinowy może spowodować przeciążenie silnika dmuchawy oraz pogorszyć skuteczność nawiewu.
Jak często i kiedy wymieniać filtr kabinowy?
Chcąc mieć czyste powietrze we wnętrzu kabiny, warto rozważyć wymianę filtra co 15 tysięcy kilometrów, bądź też raz do roku. Serwis ten najlepiej przeprowadzać wiosną, gdy w powietrzu znajduje się spora ilość pyłków roślin. Co więcej, okres zimowy sprzyja również powstawaniu bakterii i grzybów (efekt wilgoci), co jest kolejną przesłanką do tego, aby zdecydować się na wymianę właśnie wiosną.
Filtr kabinowy węglowy czy zwykły? Oto jest pytanie
Filtr kabinowy – z węglem czy bez? To pytanie coraz częściej nurtuje kierowców, którzy w obliczu coraz większego smogu oraz innego rodzaju zanieczyszczeń, chcą zadbać o zdrowie swoje i pasażerów najlepiej, jak się da. Jak filtr kabinowy wybrać? W tym miejscu warto bliżej poznać oba rodzaje tych elementów.
„Zwykły” filtr kabinowy
Zacznijmy od „zwykłego” filtru kabinowego, który doczekał się tego tytułu wraz z wejściem na rynek jego odpowiednika wzbogaconego o węgiel aktywny.
Standardowy filtr składa się z kilku warstw włóknin (o odmiennej strukturze włókien), które przystosowane są do zatrzymywania zanieczyszczeń różnego typu. Niektóre firmy wykorzystują specjalnie włókniny poliestrowo-polipropylenowe, które świetnie absorbują zabrudzenia, w tym pyłki obecne w powietrzu oraz bakterie. Tego rodzaju filtry dobrze radzą sobie z pyłkami roślin, kurzem czy sadzą.
Kabinowy filtr węglowy do samochodu
Po czym poznać filtr kabinowy z węglem aktywnym? Najłatwiej po barwie – jego kolor jest o wiele ciemniejszy, aniżeli standardowego filtra. Zabarwienie to nie bierze się znikąd – związane jest ono bowiem z dodatkową warstwą elementu, czyli wspomnianym wyżej węglem aktywnym. Dzięki jego obecności filtr cechuje się o wiele wyższą skutecznością przechwytywania zanieczyszczeń, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie kierowcy i pasażerów, którzy chronieni są przed nimi przez cały sezon, a zwłaszcza wiosną, gdy w powietrzu unoszą się pyłki kwitnących kwiatów i roślin.
Co daje węgiel aktywny w filtrze kabinowym?
Czy warto postawić na filtr kabinowy z węglem aktywnym? Warto bowiem wiedzieć, że jest to nawet dwukrotnie większy wydatek, aniżeli inwestycja w tradycyjny filtr. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przybliżyć to, co tak naprawdę daje nam obecność węgla aktywnego w filtrze.
Jeżeli o ten rodzaj filtrów, warto mieć świadomość, że prócz podstawowej funkcji, jaką jest absorbowanie ciał stałych, przystosowane są również do pochłaniania zanieczyszczeń gazowych. Jest to oczywiście wynik obecności dodatkowej warstwy węgla aktywnego, która doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem związków siarki, azotu, węglowodorów oraz azotu.
Co więcej, węgiel niweluje również nieprzyjemne zapachy z zewnątrz i jeszcze lepiej radzi sobie z oczyszczaniem powietrza od jego tradycyjnego odpowiednika. Filtr kabinowy z węglem aktywnym polecany jest w szczególności alergikom, a także osobom podróżującym z dziećmi, które często stoją w korkach – taki filtr świetnie radzi sobie ze szkodliwymi spalinami, co podnosi bezpieczeństwo podróży.
Filtr kabinowy – węglowy czy zwykły? Podsumowanie
To, czy wybrać filtr kabinowy z węglem aktywnym i polifenolem, czy tradycyjny filtr składający się z kilku warstw włóknin polipropylenowych, zależy przede wszystkim od tego, na czym nam zależy. Jeżeli nie mamy problemów z pyłkami, zwykły filtr kabinowy powinien nam wystarczyć. W tym wypadku jednak musimy liczyć się z tym, że z zewnątrz będą dochodzić do nas zapachy z otoczenia, w tym te mniej przyjemne. Jeżeli jednak zmagamy się z alergią, a także chcemy zadbać o zdrowie swoje i bliskich w jeszcze większym stopniu, filtr kabinowy z węglem aktywnym jest odpowiednim rozwiązaniem. W tym wypadku jednak należy nastawić się na spory wydatek, choć – jak wiadomo – na zdrowiu nie warto oszczędzać.
Szukasz wysokiej jakości podzespołów samochodowych? W takim razie wejdź na stronę internetową dbamtomam.pl i poznaj pełną ofertę naszego sklepu. W asortymencie znajdziesz m.in. filtry kabinowe oraz inne filtry (olejowe, powietrza, paliwowe), a także oleje silnikowe (ceramiczne, syntetyczne, półsyntetyczne, mineralne), płyny eksploatacyjne, akcesoria i wiele więcej – zapraszamy!
Zobacz też:
Dekontaminacja lakieru – co to jest? Co daje glinkowanie samochodu?
Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!
Filtr oleju pod lupą – co warto o nim wiedzieć?
Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Co zrobić z przepracowanym olejem?
Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju