Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Co zrobić z przepracowanym olejem?

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Z racji na to, że codziennie mierzy się on z wieloma wyzwaniami, normalne jest, że z czasem traci swoje drogocenne dla jednostki napędowej właściwości. W momencie, gdy się zużyje, naturalnie przychodzi czas na jego wymianę. Problem jednak pojawia się gdzie indziej – co zrobić z zużytym olejem silnikowym? Gdzie można go wyrzucić? Sprawa nie jest taka oczywista – prawo w naszym kraju zakazuje traktować go jak zwykły odpad. Co więc zrobić? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najważniejsze kwestie związane z utylizacją przepracowanego oleju silnikowego – zachęcamy do lektury.

Zużyty olej silnikowy – efekt pracy silnika

Nie jest sekretem to, że silnik pracuje w bardzo wymagających warunkach. Przeciążenia, wysokie temperatury, zmienne warunki pogodowe, gromadzące się zanieczyszczenia – to tylko przykłady czynników, które realnie pogarszają kondycję jednostki napędowej.

Nie inaczej jest w przypadku oleju silnikowego, dzięki któremu tak naprawdę silnik może cieszyć się bezawaryjną pracą przez wiele tysięcy kilometrów. Niestety, płyn ten również odczuwa wpływ wyżej opisanych warunków i po czasie się zużywa, przez co staje się mniej wydajny. Jest to jak najbardziej naturalne, dlatego zaleca się, aby co najmniej raz do roku lub co 15 000 kilometrów udać się na serwis olejowy w celu spuszczenia starego płynu i dolania świeżej formulacji.

Syntetyczny olej silnikowy Mihel 5W40 7900 z drobinkami ceramiki. Wysokiej jakości środek smarny gwarantujący ochronę silnikowi przez cały sezon.

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym? Zwykły kosz na śmieci odpada

Warto mieć świadomość, że przepalony olej silnikowy nie może trafić do tego samego kubła na śmieci, co np. resztki jedzenia czy plastiki. Dlaczego?

Nie możemy zapominać, że oleje silnikowe są chemicznymi produktami, a więc mogą nieść realne zagrożenie dla środowiska naturalnego w przypadku, gdy będą nieodpowiednio utylizowane. Według obecnych przepisów w Polsce zużyty olej silnikowy jest klasyfikowany jako odpad niebezpieczny, stąd też wymaga szczególnej ostrożności, a także procedury utylizacyjnej.

Zlanie zużytego oleju silnikowego do gleby? Spalenie go w piecu? O tym również zapomnij

Co więcej, niedopuszczalne jest również to, aby zużyty olej silnikowy zlać do dołka w ziemi – środek ten ma destrukcyjny wpływ na glebę i wody. W momencie, gdy trafi do zbiorników wodnych, może doprowadzić do klęski ekologicznej. Warto wiedzieć, że 1 kilogram zużytego oleju silnikowego jest w stanie skazić aż 5 milionów litrów wody, tak, by nie nadawała się do spożycia.


Jak wygląda sprawa ze spaleniem oleju w piecu? Podobnie – z tym że skutki tego nie są długotrwałe, a natychmiastowe. W mgnieniu oka skazimy powietrze silnie rakotwórczymi substancjami, narażając nie tylko nas samych i naszych bliskich, ale również sąsiadów i każdego, kto znajdzie się w pobliżu naszego domu.

Zużyty olej samochodowy – dlaczego jest aż tak szkodliwy dla nas i środowiska?

Zanim jeszcze przejdziemy do tego, gdzie oddać zużyty olej silnikowy, odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego właściwie jest on aż tak groźny dla naszej planety, a także naszego zdrowia?

Szkodliwość formulacji bierze się bezpośrednio ze składu chemicznego – mowa tutaj zarówno o właściwościach pierwotnych (świeży olej), jak i będących efektem zużycia (procesy, którym jest poddawany w czasie eksploatacji). O jakich zmianach mowa?

  • Piroliza węglowodorów – jest to bardzo niekorzystne, silnie rakotwórcze zjawisko, polegające na powstaniu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Piroliza jest efektem spalania paliwa, a także ogrzewania krążącego w silniku oleju do ekstremalnie wysokich temperatur.
  • Przenikanie związków metali z silnika do oleju – w trakcie pracy do oleju silnikowego mogą dostać się związki metali np. z łożysk. W przypadku, gdy formulacja zostałaby rozlana na ziemię, do gleby i wód gruntowych mogłyby dostać się te szkodliwe osady i stanowić realnie zagrożenie dla roślinności, zwierząt, a także ludzi.
  • Przemiany dodatków uszlachetniających – oleje silnikowe wzbogacane są o różne substancje uszlachetniające. Te z kolei w wyniku zużycia zmieniają strukturę, przekształcając się w substancje proste takie jak węglan wapnia czy magnezu oraz substancje złożone (tlenek metalu, siarczki).

Zużyty olej silnikowy – gdzie oddać?

Mając na uwadze to, jak niebezpieczną substancją może być przepracowany środek smarny, warto wiedzieć, gdzie można oddać zużyty olej silnikowy, aby mieć pewność, że nie narażamy siebie i innych na poważne konsekwencje.

Przepisy są bardzo restrykcyjne i jednogłośne – niewłaściwa utylizacja formulacji wiążę się z karami finansowymi. Za samo zaplamienie kawałka parkingu, na którym wymieniamy olej silnikowy, grozi mandat w wysokości 1500 zł.

Gdzie wyrzucić zużyty olej silnikowy? Możliwości jest kilka:

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),
  • warsztat samochodowy, w którym wymieniamy olej,
  • stacja benzynowa,
  • autoryzowana stacja obsługi pojazdów,
  • firma specjalizująca się w przetwarzaniu zużytych olejów silnikowych.


Szukasz wysokiej jakości olejów silnikowych? W takim wypadku odwiedź stronę internetową sklepu Dbamtomam i wybieraj spośród najwyższej klasy środków smarnych

Zobacz też:

Dekontaminacja lakieru – co to jest? Co daje glinkowanie samochodu?

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Filtr kabinowy węglowy czy zwykły? Co daje węgiel aktywny w filtrze?

Filtr oleju pod lupą – co warto o nim wiedzieć?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku