Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Automatyczne skrzynie biegów to zaawansowane technologicznie podzespoły, które wymagają specjalnej troski. Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest regularna wymiana oleju przekładniowego, która stanowi klucz do bezawaryjnej i długiej pracy mechanizmu. W nowoczesnych jednostkach najczęściej odbywa się to za pomocą metody dynamicznej, o której dziś porozmawiamy.

Co to jest dynamiczna wymiana oleju? Czym różni się metody statycznej? W jakich skrzyniach można ją wykorzystywać? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części wpisu – zapraszamy!

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej to nowoczesna metoda, z której korzystają niektóre warsztaty samochodowe. Obecnie polega ona na dystrybucji mieszaniny za pomocą urządzeń podpiętych do układu chłodzenia podzespołu, które odsysają zużyty płyn, przetłaczając w tym samym czasie przez układ smarowania nowy olej (w takiej samej ilości). Zabieg ten sprawia, że nie jest potrzebne wyłączanie silnika (poziom oleju nie spada, a sama formulacja nie jest narażona na zapowietrzenie). To z kolei oznacza, że do przeprowadzenia wymiany potrzebna będzie o wiele mniejsza ilość oleju.

Jaka jest różnica między statyczną a dynamiczną wymianą oleju?

Wymiana dynamiczna oleju w skrzyni nie jest najpopularniejszym sposobem – w tym ustępuje na ten moment metodzie statycznej. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma zabiegami?

Statyczna wymiana oleju

Warto wiedzieć, że w przypadku tradycyjnego sposobu, czyli metody statycznej, olej jest spuszczany w sposób grawitacyjny w niewielkiej ilości, a w jego miejsce dolewana jest nowa formulacja. W praktyce oznacza to tyle, że nawet 60% zużytego płynu zalega w sprzęgłach, pompie, chłodnicy, przewodach czy przekładni. Można więc śmiało powiedzieć, że przy statyczna wymiana oleju to tak naprawdę odświeżenie formulacji – zmieszanie starego, zużytego płynu z nowym.

Dynamiczna wymiana oleju w ASB

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów pozwala w 100% pozbyć się starego płynu i zastąpienie go w takiej samej ilości za pomocą świeżej formulacji. Co więcej, taka wymiana połączona jest często z płukaniem jednostki, dzięki czemu jesteśmy w stanie pozbyć się z niej zanieczyszczeń z całego układu. Dynamiczna wymiana oleju w ASB umożliwia zastosowanie specjalnych detergentów, które dokładnie uporają się z zalegającymi zabrudzeniami, co pozytywnie wpłynie na żywotność skrzyni biegów.

W jakich ASB można dokonywać dynamicznej wymiany oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w ASB najczęściej stosowana jest w skrzyniach biegów z przekładnią hydrokinetyczną. Warto jednak wiedzieć, że metoda ta jest uniwersalna, stąd też z powodzeniem może być stosowana również do innych typów jednostek. Dynamiczną wymianę można przeprowadzić w automatycznych skrzyniach bezstopniowych (CVT) i dwu sprzęgłowych ze sprzęgłami mokrymi.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni DSG – czy można ją przeprowadzić?

Tak – DSG (Direct Shift Gearbox) to dwu sprzęgłowa skrzynia biegów, w której możliwe jest zastosowanie dynamicznej wymiany oleju.

Czy dynamiczna wymiana jest możliwa w manualnych skrzyniach biegów?

Nie, dynamiczna wymiana oleju w skrzyni manualnej dedykowana jest tylko dla automatów.

Wady i zalety dynamicznej wymiany oleju

Wady dynamicznej wymiany oleju

Zalety wymiany dynamicznej oleju

Wysoki koszt usługi

Wymienia w 100% płyn na nowy

Nie do każdej ABS

Pozwala pozbyć się zanieczyszczeń

Nie każdy warsztat z niej korzysta

Wydłuża żywotność ABS

Ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju w ASB?

Koszt dynamicznej wymiany oleju w ABS jest wyższy, niż w przypadku metody statycznej. Jest to uzasadniony wydatek – do przetłaczania używa się nowej formulacji, co już podnosi łączną cenę za usługę. Co więcej, na wyższy koszt wpływ może mieć również ciężka dostępność złączy przewodów chłodnicy oleju.

Przykładowy cennik dynamicznej wymiany oleju:

Olej

450 zł

Filtr

450 zł

Wymiana

400 zł,

Łącznie

1300 zł

Ile trwa dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Najbardziej pracochłonnym zajęciem jest wpięcie urządzenia w układ smarowania.

Jak krok po kroku wygląda dynamiczna wymiana oleju w ASB?

Wymiana oleju dynamiczna nie jest skomplikowanym zabiegiem. Do jej prawidłowego wymagane jest użycie specjalistycznej maszyny tłocząco-ssącej, stąd też możliwa jest ona do wykonania jedynie w warsztacie samochodowym. Jak to wygląda krok po kroku?

  1. Podłączenie do układu smarowania– na samym wstępie należy podłączyć przewody maszyny do układu smarowania automatycznej skrzyni biegów za pomocą złączy prowadzących formulację do chłodnicy układu. W niektórych samochodach może to zająć chwilę (chłodnica znajduje się zwykle pod zderzakiem pojazdu).
  2. Aplikacja środka czyszczącego – po poprawnym podłączeniu urządzenia do skrzyni biegów wlewany jest środek czyszczący, który usuwa nagromadzone zabrudzenia. Trwa to około 10 minut.
  3. Spuszczenie starego oleju– urządzenie tłocząco-ssące zaczyna wypompowywać stary olej wraz z zanieczyszczeniami i środkiem czyszczącym. W tym kroku wymienia się również filtr oleju.
  4. Dolanie nowego oleju– w tym samym czasie urządzenie pompuje do układu nowy olej, aż do momentu, w którym wypłukane zostaną wszystkie zanieczyszczenia.

Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju – co wybrać?

Posiadając pojazd z automatyczną skrzynią biegów, warto rozważyć dynamiczną wymianę oleju. Co prawda jest ona droższa, niż metoda statyczna – pozwala ona jednak w 100% wymienić całą objętość płynu, przy jednoczesnym pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń z układu, co skutkuje dłuższą żywotnością podzespołów.

Jaki olej ATF do automatycznej skrzyni biegów?

Pamiętaj, że automatyczne skrzynie biegów są podzespołami delikatnymi, stąd też wymagają użycia sprawdzonych, najwyższej jakości olejów. Nie wiesz, co wybrać? Nie szukaj dalej – sprawdź propozycję od dbamtomam.pl.

Zobacz też:

Dekontaminacja lakieru – co to jest? Co daje glinkowanie samochodu?

Filtr kabinowy węglowy czy zwykły? Co daje węgiel aktywny w filtrze?

Filtr oleju pod lupą – co warto o nim wiedzieć?

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Co zrobić z przepracowanym olejem?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Śledź nas na Facebooku