Ile oleju wlać do silnika?

W wyniku eksploatacji pojazdu olej silnikowy z czasem zaczyna tracić swoje właściwości, stąd też zachodzi potrzeba okresowej wymiany formulacji. Przygotowując się do tego zabiegu, w głowach kierowców rodzi się pytanie: ile wlać oleju do silnika? Odpowiedź na to znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź, ile ma być oleju w silniku, aby cieszyć się wydajną i bezawaryjną jazdą przez cały rok.

Ile wlać oleju do silnika – najważniejsze informacje

Olej silnikowy jest płynem eksploatacyjnym mającym kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Środek smarny, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada m.in. za smarowanie elementów silnikowych czy też utrzymanie układu w czystości. Stąd też bardzo istotne jest, aby pamiętać o systematycznym sprawdzaniu jego poziomu, a także regularnej wymianie. Niestety, część kierowców nie ma wyrobionego nawyku, przez co ich samochody są narażone na wystąpienie awarii.

Jeśli jednak przypomnieliśmy już sobie o tym, że przychodzi czas na wymianę środka smarnego, pojawia się aspekt budzący wiele wątpliwości: ile litrów oleju do silnika powinniśmy kupić?

To zależy – od czego, mówimy w kolejnych akapitach. Najpierw jednak skupmy się na chwilę na tym, co jaki czas powinniśmy zaglądnąć pod maskę i sprawdzić poziom oleju silnikowego.

Jak często należy sprawdzać poziom oleju w silniku?

Nie wiesz, co ile wymieniać olej? W takim razie zajrzyj pod maskę i sprawdź jego aktualny poziom. Jeśli w czasie testu (za pomocą bagnetu) zobaczysz, że jest go zbyt dużo lub mało, jest to sygnał, że należy coś z tym zrobić, aby nie narazić na potencjalne wystąpienie awarii układu napędowego.

Co jaki czas należy sprawdzić poziom oleju w silniku? To zależy w głównej mierze od stylu jazdy. Jeśli poruszasz się głównie w mieście i często stoisz w korkach, profilaktycznie powinieneś zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom co ok. 1000-1500 km. Jeśli mowa o jeździe pozamiejskiej, dystans ten jest nieco większy – 3000-3500 km.

Niektóre silniki jednak zużywają dość dużą ilość oleju, stąd też może zachodzić konieczność częstszego sprawdzania – nawet co parę dni/kilkaset kilometrów. Aby być spokojnym w czasie jazdy, zaleca się, aby przed każdą dłuższą podróżą skontrolować obecny poziom formulacji.

PRZECZYTAJ: Co ile wymieniać olej silnikowy?

Od czego zależy, ile oleju wlewamy do silnika?

Na pytanie ile trzeba wlać oleju do silnika, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Musisz wiedzieć, że pojemność magistrali olejowej jest uzależniona głównie od wielkości silnika. W tym miejscu dodajmy fakt, że mowa tutaj nie tylko o pojemności skokowej jednostki napędowej, a o typie konstrukcji silnika oraz liczbie cylindrów. Zdarza się, że duże, rzędowe silniki sześciocylindrowe mieściły podobną ilość oleju, co silniki V8 o kompaktowej budowie. Warto pamiętać o zasadzie: im większa jednostka napędowa, tym więcej oleju trzeba będzie dolać.

Skąd dowiedzieć się ile oleju wlać do silnika?

Pojazd pojazdowi nierówny – podobnie jak silnik. Do jednego wystarczy dolać 3 litry, inny z kolei pochłonie 8 litrów formulacji. Jak więc uzyskać informację o tym, jaka ilość środka smarnego będzie potrzebna? O tym, ile wchodzi oleju do silnika, powie nam z pewnością instrukcja pojazdu. Zalecenia, jakie pozostawił nam producent, dają pewność, że płyn zostanie uzupełniony w sposób prawidłowy. Nie masz fizycznej książeczki? W takim razie skorzystaj z pomocy Internetu. Jeżeli jednak wciąż nie uzyskałeś odpowiedzi, polecamy zadzwonić do jednego z autoryzowanych serwisów – w tym wypadku pracownik z pewnością podpowie, ile oleju powinieneś wlać do posiadanej jednostki napędowej.

ZOBACZ: Ile kosztuje wymiana olej silnikowego?

Ile oleju wlać do silnika – tabela

Ile litrów wchodzi do konkretnego silnika? Pomocna w tym może okazać się poniższa tabela, w której zebraliśmy najpopularniejsze pojemności jednostki napędowej.

Pojemność silnika

Samochód

Ilość oleju

Zalecany olej

900 (benzyna)

Seicento 900

3,8 l

olej 10W40

1.0 (benzyna)

VW Polo III

3,5 l

olej 5W40

1.2 TSI

Ibiza 6P

4 l

olej 0W40, olej 5W30

1.4 (benzyna)

Tipo 356

3 l

olej 5W40

1.6 (benzyna)

Focus MKII 16V

4,1 l

olej 5W20

2.0 TDI (105 kW)

Audi A4 8K

5 l

olej 5W30

2.5 (benzyna)

Mazda 6 III Skyactive-g

5,4 l

olej 10W40, olej 5W40

3.0 (diesel)

BMW 530d Gran Turismo

6,5 l

olej 5W30, olej 5W40

5.0 V8

Ford Mustang GT 

7,6 l

5W20

O czym należy pamiętać po uzupełnieniu oleju w silniku?

Dolewając olej silnikowy, pamiętaj o tym, aby odczekać 1-2 minuty, zanim sprawdzisz jego stan. W tym czasie formulacja musi dopłynąć do miski olejowej – zbyt szybkie włożenie bagnetu spowoduje zakłamanie wyniku. Zalecane jest również, aby formulację dolewać partiami (kilka/kilkanaście minut przerwy). Dolej, poczekaj, oceń, czy poziom jest odpowiedni – dopiero po tej decyduj się na dalszą podróż.

Czym grozi zbyt niski poziom oleju w silniku?

Brak oleju w silniku lub jego duży ubytek jest sytuacją, która może bardzo szybko doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej. Jazda z małą ilością oleju może poskutkować zniszczeniem panewek i układu korbowo-tłokowego.

Czym grozi brak oleju w silniku?

Jeśli w Twoim pojeździe poziom oleju drastycznie spadnie lub nie będzie go w ogóle, możesz liczyć się z zatarciem motoru. W skrajnych przypadkach dochodzi do zablokowania korbowodu, który może przebić blok silnika. To oznacza jedno – konieczność wymiany silnika. Mowa tutaj o awariach liczonych w tysiącach. Brak oleju w silniku jest bardzo groźny dla jednostki napędowej, dlatego też jeżeli samochód informuje nas za pomocą kontrolki o niskim poziomie formulacji, powinniśmy czym prędzej zrobić dolewkę.

Czy auto może przejechać jakikolwiek dystans bez oleju silnikowego? Nie radzimy próbować, choć wedle przeprowadzanych testów okazuje się, że tak – nawet do 100 kilometrów. Jeżeli jednak miska olejowa jest kompletnie pusta, samochód już po kilkunastu kilometrach zacznie dawać sygnały o nieprawidłowościach, a po około 30 km dojdzie do zatarcia silnika.

CZY WIESZ CZYM JEST: Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów

Co się stanie, jak wlejemy za dużo oleju do silnika?

Nadmiar oleju w silniku – podobnie jak jego brak – również może być kłopotliwy dla jednostki napędowej. W niektórych przypadkach (w silnikach benzynowych) może dojść do uszkodzenia gumowych uszczelek czy też odmy. Zniszczeniu może ulec również filtr oleju – mowa tutaj jednak o znacznym przekroczeniu normy (o parę litrów).

W samochodach napędzanych silnikiem dieslowym może natomiast dojść do tzw. rozbiegania, czyli niekontrolowanego wzrostu obrotów silnika. W tym wypadku do komory spalania wpływa zbyt duża ilość oleju silnikowego. W konsekwencji po kilkunastu minutach – w czasie, gdy obroty utrzymują się na końcu czerwonej skali – dojdzie do zatarcia silnika.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jaki olej do silnika diesla wybrać?

Szukasz olejów silnikowych najwyższej jakości, które pasują zarówno do starszych, jak i nowszych pojazdów? Odwiedź nasz sklep internetowy i dopasuj środek smarny do swoich potrzeb. Sprawdź wyjątkową ofertę innowacyjnych olejów ceramicznych, a także innych formulacji do silników różnego rodzaju – zapraszamy.

Zobacz też:

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Jak dobrać kask motocyklowy? Najważniejsze zasady doboru

Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

Jak ograniczyć zużycie oleju silnikowego – niezawodne sposoby

Jak umyć auto na myjni bezdotykowej?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku