Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

Odpowiednia widoczność w czasie jazdy to jedna z podstaw bezpieczeństwa. Czyste szyby sprawiają, że jako kierowcy, możemy ocenić to, co dzieje się przed nami, a także określić np. odległość do konkretnego obiektu. To, czy dobrze widzimy, czy nie, w głównej mierze zależne jest od wycieraczek samochodowych, do których – niestety – często nie przywiązujemy większej wagi, kupując modele, które kuszą niską ceną. Ale czy na pewno to dobre rozwiązanie? Dzisiejszy artykuł skupia się na tym, jak dobrać wycieraczki do auta, aby cieszyć się bezpieczną jazdą o każdej porze. Na co zwracać uwagę? O tym w dalszej części wpisu – zapraszamy.

Dobrze dobrane wycieraczki – gwarancja świetnej widoczności

Proste w działaniu i niepozorne – tak najłatwiej jest określić wycieraczki samochodowe. Choć w słoneczne dni często o nich zapominamy, w czasie trudnych warunków atmosferycznych są pierwszymi, o których myślimy. To właśnie one zapewniają odpowiednią widoczność w momencie, gdy na szybie zbiera się deszcz, śnieg oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dobrane do posiadanego samochodu – o tym powinien pamiętać każdy kierowca. W przeciwnym razie o komforcie i bezpieczeństwie jazdy można zapomnieć.

Wycieraczki do auta – nie wszystkie modele są jednakowe

Bardziej świadomi kierowcy niejednokrotnie zastanawiają się, jak dobrać wycieraczki do samochodu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania – niestety, nie wszyscy. Dla wielu osób bowiem te elementy wyposażenia niczym się nie różnią od siebie. Warto jednak być świadomym, że model modelowi nierówny i różnice w usuwaniu zanieczyszczeń z przedniej szyby mogą być naprawdę duże. Choć wycieraczki w większości są do siebie bardzo podobne, różnią się od siebie m.in. rozmiarem, a także poszczególnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup poszczególnego modelu.

Jak dobrać wycieraczki do samochodu? Rozmiar ma znaczenie

Dobierając wycieraczki do swojego auta, na samym początku należy zwrócić uwagę na najważniejszy aspekt, czyli ich rozmiar. Zły dobór szybko da się we znaki w czasie jazdy:

  • zbyt małe wycieraczki nie będą zbierać wszystkich zabrudzeń, przez co widoczność miejscami będzie ograniczona,
  • zbyt duże wycieraczki będą wystawać poza obszar szyby, obijając się przy ruchach o karoserię samochodu.

Jak dobrać rozmiar wycieraczki do samochodu?

Sprawa doboru rozmiaru wycieraczek, choć bardzo istotna, nie jest zbytnio skomplikowana. Udając się do profesjonalnych sklepów motoryzacyjnych, najczęściej można natknąć się na katalogi. W nich z kolei znajdują się informacje dotyczące danego pojazdu i tego, jakie wymiary posiadają oryginalnie zamontowane wycieraczki. Co jednak zrobić, gdy takowych katalogów nie ma? W takim razie przed zakupem dobrze jest zmierzyć obecnie zamontowane pióra (lewe i prawe – warto pamiętać, że najczęściej różnią się one od siebie długością). Opcjonalnie można wziąć je ze sobą do sklepu i tam porównać z dostępnymi produktami. Poniżej przykłady wymiarów wycieraczek dla poszczególnych samochodów:

  • Golf IV – 530 mm (pióro kierowcy), 475 mm (pióro pasażera).
  • Golf V – 600 mm (pióro kierowcy), 475 mm (pióro pasażera).
  • Audi A3 8L – 530 mm (pióro kierowcy), 450 mm (pióro pasażera).
  • BMW E46 – 600 mm (pióro kierowcy), 475 mm (pióro pasażera).
  • Ford Focus MK1 – 550 mm (pióro kierowcy), 475 mm (pióro pasażera).
  • Skoda Octavia 1 – 525 mm (pióro kierowcy), 475 mm (pióro pasażera), 330 mm (pióro tylne).

Rodzaje wycieraczek samochodowych – to również weź pod uwagę

Odpowiedzieliśmy już jak dobrać rozmiar wycieraczek – w tym miejscu można przejść do kolejnej kwestii, czyli ich rodzaju.

Wycieraczki szkieletowe

Zdecydowanie najpopularniejszy typ wycieraczek do auta. Występują one w większości starszych samochodów i charakteryzują się metalowym stelażem, który służy do ich docisku do szyby (w ośmiu punktach). Do stelaża z kolei przymocowane jest gumowe pióro. Przez swoją budowę nie są one jednak za bardzo opływowe, a sam docisk nie jest równomierny. Wycieraczki szkieletowe to najtańsza opcja na rynku.

Wycieraczki płaskie

Inaczej zwane bezszkieletowymi. W tym rodzaju wycieraczek ramię jest zintegrowane z gumowym piórem. Zamiast stelażu znajdziemy tutaj metalowy rdzeń gwarantujący o wiele lepszy, równomierny docisk do szyby na całej długości. Doskonale zbierają wodę i inne zanieczyszczenia, a dzięki aerodynamicznej budowie bardzo cicho pracują – nawet przy wyższych prędkościach.

Wycieraczki hybrydowe

Kompromis pomiędzy wycieraczkami szkieletowymi a płaskimi. W ich przypadku pióro jest całkowicie zakryte (będąc jednocześnie zintegrowanym z ramieniem). Cechują się łatwym montażem, trwałością, a także dużą efektywnością w zbieraniu zabrudzeń czy nadmiaru wody na szybie.

Dobór wycieraczek samochodowych a rodzaj mocowania

Przymierzając się do zakupu wycieraczek, należy wziąć pod uwagę 3 podstawowe parametry. Omówiliśmy już rozmiar i rodzaj – w tym miejscu pomówmy o typie mocowań.

  • Jeśli sięgasz po wycieraczki szkieletowe, masz do wyboru trzy rodzaje mocowań: hak (mocowanie typu U), śruba, bagnet
  • Jeżeli z kolei wybierzesz płaskie wycieraczki, odpowiednim rodzajem mocowania jest typ „C”.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są specjalne adaptery, dzięki którym wycieraczki płaskie można zamontować np. na bagnecie czy haku.

Oprócz wyżej wymienionych mocowań rozróżniamy również typ: A, B, B1, C, C1, D, E, E1, F.

Biorąc pod uwagę te trzy kwestie, zyskasz gwarancję udanego zakupu, a tym samym komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy w każdych warunkach.

Przeczytaj również:

JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ FILTR PALIWA?

WODA W OLEJU SILNIKOWYM – JAK JĄ USUNĄĆ?

JEŹDZISZ NA LPG? ZADBAJ O REGULARNĄ WYMIANĘ ŚWIEC ZAPŁONOWYCH

MYCIE AUTA NA DWA WIADRA – NA CZYM POLEGA?

KAMIEŃ W UKŁADZIE CHŁODZENIA? PRZYCZYNY POWSTAWANIA I SPOSOBY NA JEGO USUNIĘCIE

Śledź nas na Facebooku