Jeździsz na LPG? Zadbaj o regularną wymianę świec zapłonowych

Świece zapłonowe to podstawowe i zarazem jedyne elementy układu zapłonowego. Od ich kondycji zależy m.in. sprawność jednostki napędowej, moc silnika czy zużycie paliwa. Są to podzespoły, które w wyniku stałej eksploatacji pojazdu podlegają pod regularną wymianę. O serwisie świec w szczególności powinni pamiętać kierowcy posiadający w samochodzie zamontowaną instalację LPG – w przeciwnym razie jazda na tańszym paliwie może negatywnie odbić się na stanie silnika. Czy zużycie w przypadku jednostek napędowych napędzanych gazem jest większe Co ile wymieniać świece zapłonowe w LPG? 

Świeca zapłonowa – bez niej nie pojedziesz

Zanim przejdziemy do tego, co ile wymieniać świecie w LPG, omówmy sobie ich znaczenie dla naszego pojazdu i dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o ich wymianie.

Choć często o nich zapominamy, w momencie, gdy odmówią posłuszeństwa, szybko zrozumiemy, jak ważną odgrywają rolę w naszym pojeździe. Świece zapłonowe – jak sama nazwa wskazuje – odpowiadają za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, która sprężona jest w cylindrze. Cały proces odbywa się za pomocą wytworzonej iskry. 

Innymi słowy: są to podzespoły, dzięki którym możemy uruchomić silnik – w momencie, gdy przestaną działać, pojazd odmówi posłuszeństwa, stąd też tak ważne jest to, aby regularnie je wymieniać.

Świece do LPG – częstsza wymiana niż w przypadku czystej benzyny

Zastanawiając się nad tym, co ile wymieniać świece LPG, warto mieć na względzie jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie to, że zapłon mieszanki gazowej potrzebuje użycia iskry o większej energii, niż ma to miejsce w przypadku silników napędzanych jedynie benzyną. Co więcej, proces spalania LPG jest dłuższy niż benzyny, przez co świece zapłonowe są narażone na długotrwały kontakt z gazami, co z kolei prowadzi do ich dużego obciążenia cieplnego.

Co to oznacza dla posiadaczy aut jeżdżących na LPG? Większe zużycie świec zapłonowych, a więc – częstszą ich wymianę.

Jakie świece do LPG – jedno czy wieloelektrodowe?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów świec zapłonowych: z jedną, dwiema, trzema lub  czterema elektrodami. Który typ wybrać do silnika napędzanego gazem?

W przypadku LPG należy mieć na uwadze utrudniony zapłon mieszanki gazowo-powietrznej (stąd też do rozruchu potrzebna jest mocniejsza iskra, niż w przypadku mieszanki powietrze-benzyna, o czym pisaliśmy wyżej). Stąd też optymalnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po świece zapłonowe LPG z jedną elektrodą. Dlaczego? 

Powodem jest wyższa wartość wyzwalanej energii, niż ma to miejsce w przypadku świec wieloelektrodowych. Co więcej, jednoelektrodowe modele stawiają mniejszy opór dla przepływającego prądu

Z kolei obecność dodatkowych elektrod powoduje „zacienienie” części komory spalania, co z kolei negatywnie wpływa na rozchodzenie się czoła płomienia, czego efektem może być gorsza jakość spalania się mieszanki.

Jednoelektrodowe świece LPG – terminowa wymiana kluczem do wydajnej pracy

Wysokiej jakości świece zapłonowe do gazu z jedną elektrodą sprawiają, że napięcie w układzie zapłonowym się nie zwiększa. To z kolei ma pozytywny wpływ na jego żywotność, a tym samym – wydłużone interwały pomiędzy kolejnymi wymianami świec. Nie oznacza to jednak, aby bagatelizować lub przeciągać serwis – regularna wymiana świec zapłonowych w LPG zgodnie z zaleceniami producenta to podstawa do tego, aby cieszyć się bezproblemowym startem silnika niezależnie od warunków.

Co ile wymiana świec w LPG?

Wiesz już, jakie świece do gazu wybrać. W tym miejscu możemy przejść do kolejnego ważnego aspektu, czyli tego, co ile wymieniać świece LPG.

Jazda na gazie wiąże się z cięższymi warunkami pracy świec zapłonowych, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych silników benzynowych, stąd też interwały w tym wypadku powinny być krótsze. Jaka przerwa na świecy LPG? Zaleca się, aby świece do gazu wymieniać co około 20 000 kilometrów

Zalecenia te tyczą się głównie instalacji starszej generacji (II generacja) – przedłużanie wymiany może poskutkować wystrzałem prowadzącym do uszkodzenia przepływomierza lub kolektora ssącego.

Jeśli chodzi o świece LPG w nowszych instalacjach (IV generacja), interwały mogą być nieco dłuższe, choć wszystko zależy od zaleceń producenta.

Co ile wymieniać przewody zapłonowe LPG?

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, co ile wymieniać świece na gazie – w tym miejscu nie możemy pominąć również wymiany samych przewodów zapłonowych. Ich serwis powinien odbywać się co około 30 000-40 000 kilometrów. Można więc przyjąć, że wymieniamy je przy co drugiej zmianie samych świec zapłonowych do LPG.

Zobacz też:

Jaki olej do gazu? Czy jest potrzeba kupna specjalnej formulacji do instalacji LPG?

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Jaki olej do silnika Diesla? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią formulację

Jaki olej wybrać na zimę? Zobacz, co musisz wiedzieć przed zakupem

Jazda bez oleju i na niskim poziomie – czym grozi?

Śledź nas na Facebooku