Jaki olej do gazu? Czy jest potrzeba kupna specjalnej formulacji do instalacji LPG?

Czy po założeniu instalacji gazowej należy zmienić olej silnikowy? Jeśli tak, to na jaki? To tylko jedne z pytań, które zadają sobie kierowcy samochodów napędzanych LPG. To, jak to wygląda w rzeczywistości, staramy się przybliżyć w dzisiejszym artykule. Przeczytaj i dowiedz się najważniejszych kwestii związanych z olejami silnikowymi do instalacji LPG – zapraszamy.

Jaki olej do silnika z gazem? Czy konieczna jest zmiana ze zwykłego środka smarnego?

Na samym początku odpowiedzmy sobie na najważniejszą kwestię, czyli: czy olej do silnika zasilanego gazem musi być wymieniony na specjalny preparat? Najprościej mówiąc: zmiana nie jest konieczna, choć wybranie dedykowanego środka smarnego zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem gwarantującym stabilną i wydajną pracę jednostki napędowej w każdych warunkach.

Czemu w silnikach zasilanych gazem warto stosować odpowiednie oleje?

Zdania na temat olejów do gazu są podzielone – część osób z branży motoryzacyjnej sądzi, że dopisek „GAS” czy „LPG” to jedynie chwyt marketingowy – warto wiedzieć, że nie jest jedynie pusty frazes zachęcający do zakupu.

Fakt faktem – wysokiej klasy oleje silnikowe (dla jednostek benzynowych), które spełniają zalecenia producentów pojazdów, powinny współgrać również z silnikami zasilanymi LPG i zapewniać im stabilne warunki pracy. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że jednostka napędowa bazująca na mieszance gazowej pracuje w trudniejszych warunkach niż silnik benzynowy.

Dlatego teoretycznie można założyć, że niskiej jakości formulacja może nie poradzić sobie z wymaganiami, jakie daje instalacja gazowa. Stąd też warto wyposażyć się w dedykowany środek smarny dla samochodów napędzanych LPG, który wydłuży życie jednostki i zmniejszy zużycie poszczególnych elementów układu.

Olej do gazu (LPG) – porozmawiajmy jeszcze o warunkach pracy silnika z instalacją gazową

Żeby jeszcze lepiej zrozumieć istotę stosowania dedykowanych olejów silnikowych do silników z LPG, warto bliżej poznać, w jakich warunkach pracują takie jednostki napędowe. Najważniejszą kwestią, którą różnią się silniki benzynowe od tych, w których obecna jest instalacja gazowa, jest wyższa temperatura spalania paliwa (gazu).

Co więcej, potrzebuje on również w większej ilości powietrza do spalenia, ale w przeciwieństwie do benzyny nie zmienia swojego stanu skupienia, przez co nie ulega schłodzeniu. To z kolei wiążę się z wolniejszym spalaniem. Prościej mówiąc: przez to w silniku na dłużej utrzymuje się wysoka temperatura, która nie jest korzystna dla kondycji jednostki napędowej – zwłaszcza dla zaworów głowicy i tłoków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej do instalacji gazowej LPG?

Mając na uwadze wyżej wymienione czynniki, czyli wyższą temperaturę spalania, brak właściwości chłodzących i dłuższy proces spalania, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego oleju silnikowego, który będzie odporny na niekorzystne właściwości spalanego gazu.

Dedykowane środki smarne do LPG posiadają z reguły większą ilość dodatków neutralizujących pozostałości, które zalegają w silniku po spalaniu gazu – dlatego też zwróć uwagę na właściwości poszczególnych formulacji. Co więcej, sprawdź, czy dany olej nie jest przypadkiem „niskoporowy”. Tego typu formulacje łatwiej pochłaniają wilgoć, co w połączeniu z dużą ilością pary wodnej (wynik spalającego się gazu) może tworzyć zbyt gruby film olejowy, przez co olej nie będzie zbyt mobilny i nie będzie docierał dość szybko do ważnych miejsc w jednostce napędowej.

syntetyczny olej silnikowy MIHEL CERAMIC OIL 7900 5W40

W pełni syntetyczny olej silnikowy MIHEL CERAMIC OIL 7900 5W40 zapewniający maksymalne osiągi, trwały film olejowy i natychmiastowy rozruch silnika nawet w przypadku występowania silnych mrozów. Polecany do samochodów z układami paliwowymi LPG/CNG.

Podsumowanie – czy warto stosować olej do LPG?

Jak widzisz – silnik z instalacją gazową pracuje w specyficznych warunkach, które sprzyjają szybszemu zużyciu się jednostki napędowej. Oczywiście to nie jest tak, że stosując zwykły środek smarny, narażamy nasz silnik na uszkodzenie i przedwczesną awarię. Warto jednak mieć na uwadze, że spalany gaz niesie ze sobą pewne niepożądane skutki, które można zniwelować, stosując odpowiedni olej silnikowy do LPG. To, czy warto sięgnąć po taką formulację zależy wyłącznie od Ciebie i ewentualnych zaleceń producenta pojazdu. Pamiętaj jednak, że na pierwszy rzut oka nie musisz zauważać różnicy – w przyszłości jednak silnik może podziękować Ci, że wybrałeś dla niego odpowiednią mieszankę.

Zobacz też:

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Jaki olej do silnika Diesla? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią formulację

Jaki olej wybrać na zimę? Zobacz, co musisz wiedzieć przed zakupem

Jazda bez oleju i na niskim poziomie – czym grozi?

Jeździsz na LPG? Zadbaj o regularną wymianę świec zapłonowych

Śledź nas na Facebooku