Mycie auta na dwa wiadra – na czym polega?

Mycie na dwa wiadra to popularny – i co najważniejsze – bezpieczny sposób na pozbycie się zabrudzeń z karoserii pojazdu. Metoda ta znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnych studiach detailingowych, jak i myjniach samochodowych. Ten sposób pielęgnacji to nieodłączny element w przygotowaniu karoserii do nałożenia powłok ochronnych, czy też naklejenia folii. Czym konkretnie jest mycie auta na dwa wiadra? Jak to wygląda krok po kroku? 

Mycie na dwa wiadra, czyli jakie? Na czym polega?

Na samym początku wyjaśnijmy sobie, na czym polega mycie auta na dwa wiadra. 

Jak sama nazwa wskazuje – polega ona na wykorzystaniu dwóch oddzielnych wiader. W jednym z nich znajduje się roztwór czystej wody oraz szampon, w drugim z kolei woda i separator brudu (grit guard) powodujący, że zanieczyszczenia, które ściągamy z nadwozia pojazdu, lądują na samym dnie zbiornika. 

Samo mycie samochodu na dwa wiadra nie jest niczym skomplikowanym – polega na namoczeniu rękawicy w wiadrze, w którym znajduje się czysta woda i szampon, naniesieniu preparatu na karoserię i następnym wypłukaniu rękawicy w drugim wiadrze – tym, w którym jest woda i separator brudu.

Metoda mycia na dwa wiadra – w co należy się wyposażyć?

Wiesz już, co to znaczy mycie na dwa wiadra – w tym miejscu możemy przejść do tego, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby móc wykorzystać ten sposób pielęgnacji pojazdu. Co będzie potrzebne?

 • Dwa wiadra – jedno z szamponem (służące do mycia), drugie z separatorem brudu (służące do płukania).
 • Czysta woda.
 • Wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa – do mycia wystarczą tutaj przyrządy o mocy ok. 1500 W i ciśnieniem roboczym na poziomie 130 barów.
 • Rękawice do mycia – polecane są modele z mikrofibry, ponieważ bardzo dobrze wchłaniają zanieczyszczania. Co więcej, posiadają one miękkie włosie (miększe od gąbki). Opcjonalnie można sięgnąć po wełniane rękawice (najlepiej dwustronne bezszwowe o długich włóknach). Warto wyposażyć się w więcej niż jedną parę.
 • Szampon samochodowy – przed zakupem sprawdź, jakie ma pH. Jeśli chcesz pozbyć się większych zabrudzeń z lakieru, postaw na kwaśne szampony (pH 5-6). Jeśli Twój pojazd jest dodatkowo zabezpieczony woskiem, lepszym wyborem będą preparaty o neutralnym pH, czyli 6-7. Na rynku dostępne są również szampony, w których znajdziemy odżywkę lub polimery bądź też neutralny wosk – dzięki nim nie tylko umyjemy pojazd, ale również zabezpieczymy lakier.
 • Separator brudu (grit guard) – możesz go zakupić osobno bądź jako gotowy zestaw (zamontowany w wiadrze).
 • Ręczniki np. z mikrofibry (do osuszania karoserii). Świetnie wchłaniają nadmiar wody i przeciwdziałają zaciekom. Im wyższa gramatura ręcznika, tym większa chłonność materiału. 

Mycie samochodu na dwa wiadra – bezpieczne i skuteczne czyszczenie nadwozia

Co sprawia, że metoda na dwa wiadra cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim wspomniana w poprzednim akapicie prostota. Nie wymaga ona użycia specjalistycznych przyborów i posiadania dużych umiejętności. 

Co więcej, mycie na 2 wiadra jest bardzo bezpiecznym sposobem na pozbycie się zabrudzeń z karoserii samochodu – wszystko to za sprawą użycia dwóch oddzielnych kubłów, a także separatora, dzięki którym wypłukiwany brud pozostaje w wiadrze i nie wraca na rękawice, przez co ryzyko porysowania lakieru spada do minimum.

W przypadku tradycyjnego mycia, czyli użycia jednego wiadra, wody i szamponu, drobinki np. piasku bardzo łatwo pozostają na gąbce czy rękawiczce – a to najprostszy sposób na powstanie rys na lakierze. O to nie musisz się martwić, myjąc samochód metodą na dwa wiadra.

Mycie auta na dwa wiadra krok po kroku, czyli jak bezpiecznie i skutecznie umyć samochód?

W tym miejscu możemy przejść do sedna artykułu, czyli do tego, jak wygląda mycie samochodu metodą na dwa wiadra w praktyce. Jak myć? Poniżej instrukcja krok po kroku.

Mycie auta na 2 wiadra – na początek przygotowanie pojazdu

Aby mycie na dwa wiadra przyniosło pożądany rezultat, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. 

Co istotne: samochód należy myć w cieniu. W przeciwnym razie szampon zaschnie na karoserii i będziemy mieli problem, aby pozbyć się go z nadwozia (łatwo o zacieki). Co gorsze jednak – zaschnięty preparat może poskutkować uszkodzeniem lakieru, a tego zdecydowanie nie chcemy.

Po przetransportowaniu pojazdu w odpowiednie miejsce przychodzi czas na przygotowanie mieszanki, czyli zmieszaniu czystej wody z szamponem samochodowym w jednym wiadrze. Do drugiego nalej zwykłą czystą wodę. Jeśli chodzi o separator brudu – musi się on obowiązkowo znaleźć w drugim wiaderku, choć najlepiej, gdy wlejemy go również do pierwszego pojemnika.

Czyszczenie auta na dwa wiadra – mycie wstępne

Po wstępnym przygotowaniu należy przeprowadzić mycie wstępne. Do tego możesz umyć aktywnej piany i myjki ciśnieniowej, które powinny sobie poradzić ze wszelkimi zanieczyszczeniami znajdującymi się na karoserii. Upewnij się, że lakier jest czysty – tylko w ten sposób będziesz zadowolony z efektów mycia metodą na 2 wiadra.

Metoda na 2 wiadra – mycie właściwe

Chłodny i czysty lakier a wiadra przygotowane? W takim razie możemy przejść do części właściwej, czyli zanurzenia rękawicy (opcjonalnie pada z mikrofibry bądź gąbki samochodowej) w wiadrze z wodą i szamponem.

 • Mycie zaczynamy od góry, czyli od dachu, stopniowo przesuwając się w dół.
 • Myjąc karoserię, pamiętajmy o posuwistych ruchach.
 • Co jakiś czas należy wypłukać rękawicę w drugim wiadrze i ponownie nabrać roztwór z pierwszego pojemnika.
 • Dokładnie czyścimy całą karoserię, pamiętając o każdym zakamarku, w tym m.in. o progach (zaleca się, aby do ich umycia zastosować osobną rękawicę). Jeśli chodzi o progi czy dolną część zderzaków – elementy te należy zostawić na koniec.
 • Po dokładnym umyciu samochodu przychodzi czas na dokładne spłukanie karoserii (również zaczynamy od góry).
 • Na sam koniec precyzyjnie osuszamy nadwozie za pomocą ręcznika z mikrofibry. Unikamy pocierania – zaleca się jedynie przykładać go do lakieru.

Jeśli szukasz preparatów, z którymi zadbasz o wygląd swojego pojazdu, odwiedź sklep motoryzacyjny dbamtomam.pl, w którego ofercie znajdziesz m.in. chemię samochodową i inne preparaty do czyszczenia karoserii – i nie tylko. Zapraszamy!

Zobacz też:

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Sprawdź

Objawy i skutki zapchanego filtra DPF – czy można go wyczyścić?

Płukanka silnika – czy warto po nią sięgnąć?

Prawidłowe woskowanie samochodu, czyli jak nałożyć wosk na auto w kilku krokach?

Ranking płukanek do silnika 2022 – TOP 3 preparaty, które zadbają o czystość jednostki napędowej

Śledź nas na Facebooku