Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego. Sprawdź, jak i czym najlepiej to robić!

Od wielu lat producenci motocykli stosują w swoich maszynach różne sposoby na przeniesienie mocy i momentu obrotowego na tylne koło jednośladu, z czego najpopularniejszym rozwiązaniem jest niewątpliwie łańcuch napędowy. Jest to uniwersalny i bardzo wytrzymały środek, który może zapewnić długą, bezawaryjną i wydajną pracę motocykla – pod warunkiem że pamiętamy o jego regularnej konserwacji i pielęgnacji. Serwis łańcucha obejmuje zarówno czyszczenie, jak i smarowanie. I właśnie na tych dwóch czynnościach skupiamy się w dzisiejszym artykule. 

Czym czyścić łańcuch motocyklowi? Co będzie dobre do nasmarowania łańcucha? Jak często to robić i w jaki sposób? Zapraszamy!

Konserwacja łańcucha motocyklowego to podstawa

Łańcuch napędowy – z racji na swoje umiejscowienie w motocyklu – nieustannie narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tutaj m.in. o kontakcie z wodą w czasie opadów deszczu, wilgocią, czy zbierającym się brudem (kurz, pyłki, piasek). Wszystko to sprawia, że z czasem na łańcuchu zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki korozji. W momencie, gdy zaniedbamy jego regularną konserwację, na jego powierzchni osiądzie rdza. W takim przypadku często nie pozostanie nam nic innego, jak wymiana całego łańcucha w motocyklu. 

Czyszczenie łańcucha w motocyklu – nie zapominaj o tym

Mycie łańcucha motocyklowego jest równie ważne jak jego smarowanie. Niestety, nie każdy motocyklista pamięta o tym, aby regularnie sprawdzać jego stan – warto jednak mieć na uwadze to, o czym pisaliśmy wcześniej – łańcuch jest elementem, na którym bardzo łatwo osadzają się różnego rodzaju zabrudzenia. Drobne zanieczyszczenia z kolei pogarszają właściwości smaru, a także prowadzą do zwiększenia tarcia, czego efektem jest szybsze zużycie się łańcucha i zębatek.

Stąd też o regularnym czyszczeniu łańcucha w motocyklu powinien pamiętać każdy właściciel jednośladu. Co mamy na myśli, mówiąc o regularności? W trosce o żywotność całego układu napędowego warto przeczyścić łańcuch co 2-3 smarowania i za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba, tj. zauważymy nadmiar zabrudzeń.

Czym czyścić łańcuch motocyklowy?

To, czym czyścić łańcuch w motocyklu, nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Preparat, po który sięgamy – oprócz tego, że powinien być skuteczny w usuwaniu brudu i resztek smaru – musi być również bezpieczny dla samego łańcucha oraz innych elementów, w tym gumy i plastiku. Dlatego też z automatu odpadają nam tutaj różnego rodzaju rozpuszczalniki czy benzyna (niektórzy motocykliści po nią sięgają), które ze względu na swoje właściwości, są zabójcze m.in. dla o-ringów

Więc czym myć łańcuch w motocyklu, aby nie narazić się szkody? Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wysokiej jakości spray czyszczący, który poradzi sobie zarówno z suchymi osadami, jak i tłustymi zabrudzeniami, pozostając jednocześnie neutralnym dla wszelkich uszczelnień w układzie.

Polecanym preparatem jest spray do czyszczenia łańcucha Ipone Spray Chain Cleaner, który spełnia wszystkie wyżej opisane wymagania, łącząc w sobie precyzyjne aplikowanie z szerokim strumieniem czyszczącym.

Jak wyczyścić łańcuch motocyklowy z największą precyzją? Sięgnij po szczoteczkę

Może zdarzyć się tak, że spray pozbędzie się większości zabrudzeń, jednak pomiędzy ogniwami wciąż mogą znajdować się najdrobniejsze osady. Jak sobie z nimi poradzić? Odpowiedzią na to jest specjalna szczoteczka do czyszczenia łańcucha, która dzięki swoim włosiu dokładnie zbierze pozostałości z każdej strony, co pozytywnie przełoży się nie tylko na jego wygląd, ale także jego żywotność.

Smarowanie łańcucha w motocyklu – podstawa konserwacji

Przejdźmy do kolejnej czynności konserwującej, czyli smarowania. Bez niego nie ma co liczyć na wydajną jazdę – łańcuch bez środka smarnego szybko ulegnie zniszczeniu, w efekcie czego konieczna będzie jego wymiana, czyli niepotrzebny, dodatkowy koszt. Smarowanie łańcucha zmniejsza zużycie tulejek oraz rolek, przeciwdziała powstawaniu korozji oraz chroni gumowe uszczelniacze przed przedwczesnym zużyciem (o-ringi, x-ringi, z-ringi).

Czym smarować łańcuch w motocyklu?

Zastanawiając się, czym smarować łańcuch motocyklowy, nie warto rozważać użycia oleju silnikowego czy nawet popularnego WD-40. Dlaczego? Obie substancje nie działają zbyt wydajnie – szybko znikają z posmarowanego miejsca, które po chwili znów potrzebuje aplikacji środka smarnego. 

Znacznie lepszym (i zalecanym) rozwiązaniem jest sięgniecie po dedykowany smar lub spray do smarowania łańcucha, który zapewni odpowiednie smarowanie ogniwom i stworzy odpowiednią warstwę ochronną dla nich przed tarciem i szybkim zużyciem. Dużą efektywnością cieszą się szczególnie spraye, które wtryskują środek pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu docierają do trudno dostępnych miejsc w łańcuchu.

Na rynku dostępne są smary do motocykli szosowych i off-roadowych, stąd też przed zakupem zwróć uwagę na przeznaczenie sprayu. 

Jak smarować łańcuch motocyklowy?

Smarowanie łańcucha w motocyklu nie jest niczym skomplikowanym. W czasie nakładania środka smarnego należy spryskać łańcuch od wewnętrznej stronyna całej długości. Po aplikacji smaru dobrze jest obrócić kilkakrotnie tylne koło, dzięki czemu środek smarny lepiej rozejdzie się po obu zębatkach.

Co ile smarować łańcuch w motocyklu?

To, jak często smarować łańcuch w motocyklu, zależy od tego, w jakich warunkach się poruszamy. Jeżeli jeździmy głównie po suchej i czystej jezdni np. po autostradzie, smarowanie powinno odbywać się co 300-400 kilometrów. Jeżeli jednak posiadamy off-roadowy motocykl, interwały powinny krótsze – wtedy odstępy mogą wynieść od 100 do 200 kilometrów.

Jeśli szukasz wysokiej jakości środków do czyszczenia i smarowania łańcucha w motocyklu, odwiedź sklep motoryzacyjny dbamtomam.pl – zapraszamy!

Zobacz także:

Chemia motocyklowa: pielęgnacja motocykla jako klucz do zachowania jednośladu w dobrej kondycji na długi czas

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego. Sprawdź, jak i czym najlepiej to robić!

Czyszczenie silnika z nagaru – jak zrobić to dobrze?

Czyszczenie wtryskiwaczy – ostatnia deska ratunku dla wtrysków

Jak stosować płukankę do silnika?

Śledź nas na Facebooku