Czyszczenie wtryskiwaczy – ostatnia deska ratunku dla wtrysków

Czyszczenie wtryskiwaczy – ostatnia deska ratunku dla wtrysków

Wtryskiwacze stanowią integralną część systemu paliwowego. Podzespołów tych, choć nie możemy zepsuć złymi nawykami jak np. zbyt szybkie ruszanie (zanim silnik się rozgrzeje, a olej rozejdzie się do każdego układu), tak warto wiedzieć, że mogą one ulec stosunkowo szybkiemu zużyciu. Co zrobić w takim wypadku? Zanim pomyślimy o dosyć kosztownym zabiegu, jakim jest regeneracja wtryskiwaczy, warto rozważyć zdecydowanie tańszą opcję, czyli ich wyczyszczenie. Co daje czyszczenie wtrysków? Jak się do tego zabrać? 

Czym są wtryskiwacze i do czego służą?

Śmiało można powiedzieć, że wtryskiwacze to jedne z najważniejszych podzespołów układu zasilania w samochodzie. Dlaczego? Tak naprawdę bez nich auto nie byłoby w stanie ruszyć – wszystko dlatego, że wtryski odpowiadają za podanie odpowiedniej dawki rozpylonego paliwa do komory spalania. W tym miejscu należy dodać, że ilość podawanej mieszanki jest bardzo precyzyjnie wymierzona – wszystko to za sprawą sterownika, który oblicza oraz generuje impulsy na podstawie aktualnych parametrów, a także stanu roboczego jednostki napędowej.

Uszkodzenie wtrysków – jakie są objawy?

Zgodnie z powyższym można wywnioskować, że sprawne wtryskiwacze to klucz do wydajnej jazdy. Niestety, elementy te z czasem mogą ulec zniszczeniu. Jak poznać, że wtryski nie działają tak, jak powinny? Do objawów zaliczyć można:

 • spadek osiągów,
 • niższą moc silnika,
 • dymienie z rury wydechowej,
 • problem z uruchomieniem samochodu,
 • falowanie obrotów.

W momencie, gdy zauważymy tego typu objawy, dobrze jest się zainteresować tematem wtrysków bliżej, by zapobiec ewentualnym awariom. Ale w jaki sposób? 

Regeneracja wtryskiwaczy – kosztowne rozwiązanie

Jednym z rozwiązań jest zregenerowanie wtrysków w celu przywrócenia ich optymalnych parametrów technicznych. Niestety, jest to dość złożony, czasochłonny proces, który wiąże się z dość dużym wydatkiem – regeneracja wtryskiwaczy niejednokrotnie kosztuje nawet 3000 zł, choć często zamyka się w granicach 1000 zł. Cena usługi jednak nie może dziwić – obejmuje ona szereg działań, do których zaliczyć należy:

 • przeczyszczenie podzespołów,
 • usunięcie zanieczyszczeń za pomocą specjalnych środków pod wysokim ciśnieniem,
 • wymienieniu uszczelnień,
 • wymienieniu zużytych podzespołów,
 • przeprowadzeniu testu porównawczego,
 • przeprowadzenie testu rozpylenia i ciśnienia,
 • przeprowadzeniu pomiarów w obwodzie elektrycznym.

Na szczęście regeneracja nie jest koniecznością, a dobrą kondycję wtrysków można przywrócić na inny sposób, który nie wymaga demontażu części. Mowa tutaj o czyszczeniu wtryskiwaczy za pomocą specjalnego preparatu.

Czyszczenie wtryskiwaczy – tańsza i szybsza opcja

W tym miejscu przechodzimy do sedna, czy do czyszczenia wtryskiwaczy. Jest to obecnie najszybsza, najprostsza i tym samym – najtańsza metoda naprawienia wtrysków w samochodzie. Sam zabieg z wykorzystaniem środka do czyszczenia wtryskiwaczy diesla lub benzyny trwa około godziny. W tym czasie mechanik na bieżąco sprawdza, w jaki sposób zachowują się wtryski – jeżeli widzi poprawę wydajności pracy, operacja się kończy. 

Jak przeprowadzić czyszczenie wtrysków w dieslu i benzynie?

Zabieg ten polega na podpięciu specjalistycznej pompy pod listwę wtryskową. Przez nią z kolei pod dużym ciśnieniem przepływa preparat do czyszczenia wtryskiwaczy. Specjalny środek czyszczący dokładnie rozchodzi się po podzespole, skutecznie usuwając zalegające zanieczyszczenia, poprawiając tym samym wydajność wtrysków, a także całej jednostki napędowej.

Czyszczenie wtrysków – zabieg ostatniej szansy przed demontażem

W tym miejscu należy jednak dodać, że czyszczenie wtrysków za pomocą płukanki do wtryskiwaczy jest rozwiązaniem, które co prawda polepsza osiągi i wydłuża żywotność elementów, tak nie usunie bardzo poważnych problemów. Innymi słowy: jeżeli jeden z wtrysków uległ całkowitemu uszkodzeniu, przepłukanie go nie rozwiąże awarii, stąd też czyszczenie wtryskiwaczy należy traktować jako opcję pośrednią.

Zabieg ten jednak jest polecany każdemu, kto chce dłużej cieszyć ze sprawnych wtrysków – regularne ich czyszczenie pomoże utrzymać je w dobrej kondycji na dłużej i może uchronić przed kosztownymi awariami.

Środki do czyszczenia wtrysków Diesla i benzyny – po jakie preparaty sięgnąć?

Jak już wspomnieliśmy – do wyczyszczenia wtrysków potrzebne jest użycie specjalnej płukanki do wtryskiwaczy. Po jaki preparat sięgnąć, aby przywrócić odpowiednie parametry pracy jednostce napędowej? Obecnie na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele produktów, wśród których szczególną popularnością cieszą się m.in. środki TEC 2000 takie jak Fuel Injector Cleaner czy Diesel Injector Cleaner.

Są to wysokowydajne środki do czyszczenia wtryskiwaczy, które znane są ze swojej skuteczności w działaniu. Dokładnie oczyszczają wtryski oraz dysze, poprawiają rozpylanie paliwa, a także sprawność jego dozowania.

Regularne stosowanie środków TEC 2000 (co najmniej dwa razy w ciągu roku) przekłada się na mniejsze zbieranie się wilgoci wokół wtrysków, a także zapobiega ich blokowaniu. Co więcej, oczyszczacze wtryskiwaczy zmniejszają również zużycie się cylindrów, maksymalizują wydajność paliwa i redukują emisję spalin.

Zobacz także:

Chemia motocyklowa: pielęgnacja motocykla jako klucz do zachowania jednośladu w dobrej kondycji na długi czas

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego. Sprawdź, jak i czym najlepiej to robić!

Czyszczenie silnika z nagaru – jak zrobić to dobrze?

Czyszczenie wtryskiwaczy – ostatnia deska ratunku dla wtrysków

Jak stosować płukankę do silnika?

Śledź nas na Facebooku