Jak stosować płukankę do silnika?

Płukanki do silnika w ostatnich latach stały się bardzo popularnymi środkami do konserwacji i pielęgnacji jednostek napędowych różnego rodzaju. Preparaty te jednak wciąż stanowią zagadkę dla wielu kierowców, którzy niejednokrotnie zastanawiają się, jak ich używać i czy w ogóle jest sens po nie sięgać. Dziś postaramy rozwiać się wszelkie wątpliwości, odpowiadając na to, jak wypłukać silnik przed wymianą oleju za pomocą płukanki i dlaczego warto rozważyć taki serwis. Zagłąb się w dalszą część poradnika przygotowanego przez zespół ekspertów TEC 2000 i przekonaj się, że płukanie silnika z nagaru, sadzy i innych osadów nie jest niczym skomplikowanym. Zapraszamy i życzymy udanej lektury.

Dlaczego warto wykonać płukanie silnika? Nagar i inne osady w silniku mogą być problemem

Zanim przejdziemy do tego, jak stosować płukankę silnika i tym samym – jak wypłukać silnik, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: dlaczego właściwie warto decydować się na taki zabieg? 

Silnik jest sercem pojazdu – aby sprawnie i bezawaryjnie działał, musi być regularnie konserwowany. W jaki sposób? W tym miejscu pojawia się temat omawianego płukania jednostki napędowej. Jest to zabieg, który ma na celu pozbycie się zalegających w układzie napędowym zanieczyszczeń w postaci m.in. nagaru, które w nadmiarze mogą prowadzić do wielu problemów (spadek wydajności, zwiększone zużycie paliwa, większa emisja spalin), a także kosztownych awarii.

Przeprowadzenie płukania silnika pozwala przywrócić jednostce optymalne warunki pracy (zwiększa moc i zapewnia lepsze osiągi), a także wydłuża żywotność poszczególnych podzespołów silnikowych, zapewniając im lepsze smarowanie. W tym miejscu pojawia się pytanie: jak płukać silnik benzynowy i wysokoprężny?

Jak wypłukać silnik Diesla i benzynowy? Płukanka pierwszym wyborem

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak wyczyścić silnik w środku z nagromadzonych się w jego wnętrzu zanieczyszczeń. Na przestrzeni lat ludzie wymyślili kilka sposobów na to, by wypłukać jednostkę napędową – niestety, niekoniecznie okazały się one skuteczne i co gorsza – bezpieczne dla silnika. 

Jeszcze jakiś czas temu pierwszym wyborem wśród kierowców była nafta. Wykorzystanie jej do przepłukania jednostki napędowej nie przynosi jednak wymiernych rezultatów – nie posiada ona w swoim składzie substancji odciągających zapieczone zanieczyszczenia. Czasy świetności nafty jednak minęły – w dzisiejszych czasach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dobrej jakości płukankę do silnika – preparat bazujący na rozpuszczalnikach i silnych detergentach rozpuszczających zabrudzenia z wnętrza jednostki napędowej.

Jeśli nie wiesz, jakie produkty cieszą się obecnie renomą i pozytywnymi opiniami, zobacz nasz ranking płukanek do silnika, który powinien ułatwić wybór idealnego środka czyszczącego.

Jak NIE PŁUKAĆ silnika, czyli próby wyczyszczenia jednostki olejem napędowym

W tym miejscu dodajmy – ku przestrodze – niezalecane jest stosowanie oleju napędowego, który nie dość, że nie rozpuści osadów, to jeszcze będzie stanowić zagrożenie dla elementów silnika benzynowego czy Diesla, skracając tym samym żywotność jednostki napędowej.

Jak stosować płukanki do silnika?

Wiesz już, czym wypłukać silnik przed wymianą oleju – w tym miejscu możemy przejść do sedna, a mianowicie do tego, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg z wykorzystaniem profesjonalnego preparatu płuczącego.

Jeśli zastanawiasz się, jak używać płukanki do silnika, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: serwis z wykorzystaniem tego rodzaju preparatu nie jest niczym skomplikowanym. Co ważne jednak; zabierając się za płukanie jednostki napędowej w swoim samochodzie, należy wcześniej zapoznać się z instrukcją producenta danego środka czyszczącego. Poszczególne preparaty mogą się od siebie różnić, dlatego, aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów, nie warto bagatelizować zaleceń. A więc: jak użyć płukanki do silnika? Poniżej opisaliśmy cały proces na podstawie użycia popularnej płukanki TEC 2000 Engine Flush

  1. Po pierwsze należy rozgrzać silnik, a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury płynu chłodniczego (ok. 60°C) wyłączyć zapłon.
  2. Po wyłączeniu przejść dalej: odkręcić korek wlewu oleju i następnie wlać płukankę do starego oleju silnikowego.
  3. Następnie zakręcić korek, odpalić silnik i pozostawić biegu jałowym na około 15 minut.
  4. Po tym czasie przeprowadzić serwis olejowy, czyli: odkręcenie filtra oleju, spuszczenie zużytego środka smarnego wraz z płukanką, zamontowanie nowego filtra i wlanie nowego oleju.
  5. Uruchomienie silnika na ok. 30 sekund i ponowne go zgaszenie. 
  6. Kontrola poziomu oleju oraz uzupełnienie formulacji do odpowiedniego poziomu.

Jak widać: zastosowanie płukanki wraz z wymianą oleju silnikowego nie jest niczym skomplikowanym, stąd też całą operację można przeprowadzić np. w przydomowym garażu.

Ile płukanki do silnika?

Do dobrego przeprowadzenia płukania, z reguły wystarcza jedno opakowanie płukanki (puszki), by skutecznie pozbyć się i rozpuścić zanieczyszczenia. I ponownie posłużymy się Engine Flush od TEC 2000 – dostępna jest ona w wariancie 375 ml, który starcza na 4-5 litrów oleju.

Jak przepłukać silnik przed wymianą oleju w mocno wyeksploatowanym aucie?

Czyszczenie jednostki w aucie z dużym przebiegiem w zasadzie nie różni się niczym, od tego, o czym pisaliśmy wyżej. Warto pamiętać jednak, że w takich układach mogło dojść do dużej degradacji podzespołów, które nie miały zapewnione odpowiedniego smarowania przez nadmiar nagaru i innych zanieczyszczeń. Jak wyczyścić silnik w środku w starszych pojazdach? W tym celu zaleca się użyć płukanki przy każdej wymianie oleju parę razy np. 2-3. Warto jednak pamiętać, że taki serwis wiążę się z kilkukrotnym spuszczeniem oleju i zamontowaniem nowego filtra. Powinno to jednak pomóc w pozbyciu się osadu z układu smarowania i polepszyć parametry pracy silnika, a także doprowadzić jednostkę do pełnej sprawności.

Jak stosować płukankę silnika: kolejność ma znaczenie!

W stosowaniu płukanki bardzo istotna jest kolejność postępowania. Warto pamiętać o tym, by:

  • płukankę dolać przed spuszczeniem starego oleju, a nie po serwisie olejowym,
  • odczekać kilkanaście minut przed spuszczeniem formulacji z wymieszaną płukanką; w przeciwnym razie specyfik nie zdąży rozejść się po wnętrzu silnika i nie zbierze tym samym mocniejszych zanieczyszczeń.

To jednak nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać, chcąc wypłukać naszą jednostkę napędową. Musisz wiedzieć, że płukanie silnika powinno odbyć się na zewnątrz. Weź pod uwagę, że cała procedura wiąże się z uruchomieniem jednostki napędowej; w zamkniętym pomieszczeniu bardzo łatwo o uduszenie się nagromadzonymi spalinami – zwłaszcza na niewielkim metrażu, jakim jest np. przydomowy garaż.

Dlaczego warto regularnie sięgać po płukankę i płukać silnik?

Wiesz już, jak wypłukać silnik preparatem czyszczącym – w tym miejscu możemy odpowiedzieć na drugie z postawionych pytań, czyli: czy warto stosować płukankę do silnika?

Płukanie silnika za pomocą płukanki to przede wszystkim okazja do skutecznego pozbycia się nagromadzonych we wnętrzu jednostki zanieczyszczeń – na czele z nagarem. Niektóre osoby sceptycznie podchodzą do tematu płukania, uważając, że sam serwis olejowy wystarczy. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda nieco inaczej – sam środek smarny nie jest w stanie usunąć najbardziej zapieczonych zabrudzeń, które osadzają się w najdalszych zakamarkach silnika, w tym m.in. na pierścieniach tłokowych czy kanałach magistrali olejowej. Dobrej jakości płukanka posiada o wiele silniejsze właściwości rozpuszczające i co ważniejsze – rozchodzi się po całej jednostce, docierając tam, gdzie zwykły olej silnikowy nie daje rady.

Z tego miejsca zachęcamy również do przetestowania wspomnianej płukanki TEC 2000 Engine Flush – uważanej obecnie za najskuteczniejszy środek do płukania silnika dostępny na rynku. Preparat ten wolny jest od niebezpiecznych dla elementów silnika kwasów oraz estrów mogących powodować rozszczelnienia. Posiada on za to w składzie dodatki uszlachetniające i substancje smarne zapewniające ochronę jednostce w czasie płukania.

Na sam koniec odpowiedzmy sobie na kilka często zadawanych pytań odnośnie do tematu płukanek oraz ich stosowania.

Jak zrobić płukankę silnika?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak i czym zrobić płukankę silnika. Samodzielne zrobienie takiego preparatu wymaga odpowiedniej wiedzy na temat poszczególnych substancji chemicznych, stąd też najlepszym wyborem jest sięgnięcie po gotowy produkt dostępny w sklepach motoryzacyjnych – w przeciwnym razie można wyrządzić silnikowi wiele szkód.

Czym jest płukanka silnika?

Płukanka do silnika to produkt, który służy do płukania jednostki napędowej, czyli pozbycia się z jej wnętrza nagromadzonych osadów.

Jakie jest zadanie płukanki do silnika?

Podstawowym zadaniem jest usunięcie z układu napędowego nagaru oraz innych osadów powstających w procesie spalania, a także zabezpieczenie silnika przed przedwczesnym zużyciem oraz przywrócenie mu optymalnych parametrów pracy.

Jak wykonać płukanie silnika?

To zależy, po jaką płukankę sięgamy. Kroki jednak zazwyczaj wyglądają podobnie: środek stosuje się przed wymianą oleju po uprzednim rozgrzaniu silnika. Warto jednak zawsze mieć na uwadze zalecenia producenta.

Płukanka silnika – na zimnym czy ciepłym silniku?

Płukanie silnika Diesla i benzynowego powinno odbywać się na rozgrzanym silniku. Spowodowane jest to tym, że w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury, składniki zawarte w płukankach łatwiej się rozprzestrzeniają i tym samym – docierają do każdej części silnika. Substancje te również dobrze reagują na ciepło, co przyczynia się do wzrostu skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń.

Płukanka silnika – ile czasu?

Zaleca się, aby preparat popracował przez 15-20 minut.

Czy możliwe są problemy po płukance silnika?

Nie, pod warunkiem że sięgamy po dobrej jakości preparat. Warto jednak być świadomym, że wybieranie płukanek mających w składzie kwasy i estry może doprowadzić do rozszczelnień silnika i wycieków oleju silnikowego.

Czy warto sięgać po płukankę silnika?

Zdecydowanie tak! Regularne stosowanie poprawi kondycję układu smarowania, a także całego silnika.

Czy płukanka do silnika zmniejsza ryzyko awarii silnika?

Tak, stosowanie płukanek do silników zmniejsza ryzyko awarii jednostki napędowej oraz zwiększa jej żywotność.

Zobacz także:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Marka: TEC-2000

TEC 2000 Zestaw 8 mm + TEC 2000 Diesel Injector Cleaner + Engine Flush

Zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 i płukanka silnika Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Zestaw 8 mm do instalacji preparatu czyszczącego wtryski Diesel, oraz Płukanie silnika. Usuwa osad, nagar, sadze, dokładnie usuwa zużyty olej.

Więcej
W magazynie

Śledź nas na Facebooku