Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanka do silnika to cenny sojusznik w konserwacji naszego samochodu. Chociaż z roku na rok świadomość na temat tego typu preparatów rośnie, wciąż wiele osób, nie wie, po co właściwie są stosowane i jak i ich używać. czy kryjące się za nią niebezpieczeństwo? Jednym z pytań, jakie można usłyszeć na temat tych środków, jest to, czy można jeździć na płukance silnika. Poniżej, poznajemy prawdę na ten temat.

Jak działa płukanka do silnika?

Płukanka do silnika to specjalna mieszanina, której głównym celem jest oczyszczenie silnika z nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń. Podczas normalnej eksploatacji samochodu, olej silnikowy ma tendencję do brudzenia się i gromadzenia osadów, co może prowadzić do obniżenia wydajności silnika, a nawet do poważnych uszkodzeń.

Przy właściwym stosowaniu płukanka do silnika jest dodawana do oleju silnikowego przed jego wymianą. Po dodaniu preparatu silnik jest uruchamiany na krótki okres czasu (zwykle od 15 do 20 minut) na biegu jałowym, co pozwala środkowi na rozpuszczenie i wydobycie osadów. Następnie, stary olej wraz z płukanką i nagromadzonymi zanieczyszczeniami jest wypuszczany z silnika. Więcej na ten temat poczytasz we wpisie o tym, jak stosować płukankę do silnika – zapraszamy!

Czy można jeździć na płukance silnika?

Chociaż płukanka do silnika pełni bardzo ważną rolę, to jednak jej zadaniem nie jest zastąpienie oleju silnikowego podczas normalnej eksploatacji pojazdu. Płukanka ma inne właściwości niż olej silnikowy – jej skład jest inny i została zaprojektowana tak, aby działać przez krótki okres czasu, głównie do celów czyszczenia.

Jazda na płukance silnika to koncepcja, która niesie za sobą poważne ryzyko. Podczas jazdy, silnik generuje znaczne ilości ciepła, a płukanka nie ma takich właściwości chłodzących i smarujących jak olej silnikowy. W efekcie jednostka napędowa nie jest odpowiednio chłodzona, co może prowadzić do jej przegrzewania i uszkodzenia.

Jazda z płukanką silnika a jej konsekwencje dla jednostki napędowej

Kiedy silnik pracuje bez odpowiedniej ilości oleju silnikowego, lub z płukanką zamiast oleju, tarcie między częściami silnika jest znacznie większe. Wszystkie te elementy pracujące razem bez odpowiedniego smarowania, szybko się zużywają, co skutkuje poważnymi uszkodzeniami. W skrajnych przypadkach, takie działanie może prowadzić do całkowitej awarii silnika.

Niebezpieczeństwo to jest szczególnie widoczne podczas długich tras czy intensywnej jazdy, kiedy silnik pracuje na wysokich obrotach. 

Czytaj również: czy warto sięgać po płukankę silnika?

Właściwe korzystanie z płukanki do silnika

Najbezpieczniej jest używać płukanki do silnika zgodnie z zaleceniami producenta. Preparat dodaje się bezpośrednio do oleju silnikowego tuż przed planowaną wymianą oleju. Po dodaniu płukanki, silnik powinien pracować przez określony czas na biegu jałowym, co pozwoli płukance na wydobycie nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń.

Następnie, stary olej wraz z płukanką i zanieczyszczeniami powinien być wypuszczony z silnika, a następnie silnik należy napełnić nowym olejem silnikowym. W ten sposób silnik zostaje oczyszczony, a jednocześnie jest przygotowany do dalszej pracy.

Zobacz również artykuł o tym, czy płukanki silnika są bezpieczne.

Jazda na płukance? Spore ryzyko! Podsumowanie

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika? Technicznie jest to możliwe, ale praktycznie jest to bardzo ryzykowne i zdecydowanie niezalecane. Odpowiedzialne i właściwe korzystanie z płukanki do silnika pozwoli na długie i bezproblemowe eksploatacje naszego pojazdu.

Pamiętajmy, że aby cieszyć się naszym samochodem przez długi czas, musimy przestrzegać zasad konserwacji i regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy. Dobrze jest również pamiętać, że płukanka do silnika jest naszym sojusznikiem, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana odpowiednio.

Jeśli szukasz wysokiej jakości preparatu do przepłukania jednostki napędowej, zobacz dostępny na dbamtomam.pl preparat TEC 2000 EEC ngine Flush, czyli środek, który zajął pierwsze miejsce w rankingu płukanek silnika 2023.

Zobacz też:

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Śledź nas na Facebooku