Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Regularny serwis olejowy to najprostszy sposób na utrzymanie jednostki napędowej w optymalnej kondycji. Coraz więcej świadomych kierowców dodatkowo decyduje się na płukanie silnika, czyli zabieg, który ma na celu usunąć zalegające w układzie zanieczyszczenia i utrzymanie go w nienagannej czystości przed dłuższy czas. I w tym miejscu pojawia się pytanie: czym najlepiej wypłukać silnik? Odpowiedź jest jedna – dobrą płukanką do silnika. Dobrą, czyli jaką? Dziś porozmawiamy sobie, po jaki preparat sięgnąć, aby cieszyć się czystą jednostką napędową i wydajną jazdą przez cały sezon. Zapraszamy do lektury – zespół dbamtomam.pl.

Czym płukać silnik? Płukanka silnika czy nafta?

Co mogłoby dziwić – pojęcie płukania silnika, choć coraz popularniejsze, było już znane mechanikom i kierowcom kilkanaście lat temu. W czasach PRL-u do wyczyszczenia jednostki napędowej wykorzystywano naftę. Niestety nie jest ona idealnym środkiem do płukania – jak pokazuje historia i testy nie przynosi ona wymiernych efektów. Niektóre osoby decydują się na wypłukanie za pomocą wody – w tym wypadku sprawa wygląda podobnie – płyn ten nie radzi sobie wystarczająco dobrze z zanieczyszczeniami.

Czym więc najlepiej wypłukać silnik? W tym miejscu pojawiają się płukanki – środki chemiczne, które stanowią odpowiedź na potrzeby kierowców na całym świecie. 

Jaka płukanka do silnika – o czym należy pamiętać?

Płukanki do silnika są specjalnymi preparatami, które służą do usuwania zanieczyszczeń z jednostki napędowej. W swoim składzie posiadają wiele skondensowanych substancji o silnym działaniu rozpuszczającym, dzięki czemu skutecznie pozbywają się takich zabrudzeń jak nagar, sadza, szlam, kurz czy opiłki metali.

Najlepsza płukanka do silnika – wybór nie taki oczywisty

Przed wyborem płukanki warto pamiętać o jednym – obecny rynek motoryzacyjny jest bardzo bogaty, co z jednej strony jest dobre (łatwa dostępność produktów), ale z drugiej oznacza, że w obiegu krąży wiele preparatów o niskiej jakości, które bazują na substancjach szkodliwych dla uszczelnień i innych elementów silnikowych (mowa tutaj m.in. o estrach oraz różnego rodzaju kwasach). Dlatego też warto sięgać po sprawdzone na rynku płukanki od renomowanych producentów, do których zaliczyć można m.in. TEC 2000, Xado czy Motul. 

Nawet najlepsza płukanka silnika nie pomoże w przypadku poważnych awarii!

Mówiąc o płukankach, warto pamiętać również, że nie są to preparaty, które rozwiążą istniejące problemy z jednostką napędową. Służą one do wyczyszczenia jednostki, zapewnienia jej ochrony przed zanieczyszczeniami, a także poprawieniu jej wydajności – jeżeli jednak Twój silnik boryka się z poważnymi usterkami, nawet najlepsze płukanki do silnika nie sprawią, że oszczędzisz sobie wizyty u mechanika.

Jak wybrać płukankę do silnika? Czym kierować się przy wyborze?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem płukanki to jej producent. Wybierając produkty cenionej firmy, zmniejszasz ryzyko kupna preparatu, który koniec końców na niewiele się zda. Czym jeszcze kierować się przy wyborze płukanki? 

Jaka najlepsza płukanka do silnika? Filmiki i testy jako wyznacznik jakości danego preparatu

Kolejnym aspektem są testy danego produktu, dzięki którym czarno na białym pokazane jest, jak dany preparat radzi sobie w rzeczywistości. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo filmików prezentujących właściwości danej płukanki, gdzie najlepszym przykładem jest płukanka TEC 2000 Engine Flush, na której temat powstało już kilkadziesiąt filmów.

Bezpieczny skład płukanki – tego nie bagatelizuj!

Przed zakupem warto również dokładnie zapoznać się ze składem płukanki. Warto sięgać po środki bazujące na mieszance rozpuszczalników, a także skoncentrowanych lubryfikantach – tego typu substancje doskonale rozchodzą się po najdalszych zakamarkach jednostki napędowej i dokładnie usuwają zanieczyszczenia, z którymi nie poradzi sobie olej silnikowy – tutaj dobrym przykładem są zapieczone pierścienie tłokowe.

Jaką płukankę do silnika wybrać? Weź pod uwagę opinie kierowców i mechaników

Co jeszcze powinno nam ułatwić zakup płukanki? Opinie – nie tylko kierowców, ale również ekspertów motoryzacyjnych, a także mechaników, którzy sami sięgają po tego typu preparaty w swoich warsztatach.

Jaką płukankę stosować do silnika benzynowego a czym najlepiej płukać silnik diesla?

Jaka płukanka do silnika benzynowego okaże się najlepsza? Naszym zdaniem jest to wspomniana wcześniej TEC 2000 Engine Flush. 

Jest to propozycja z wyższej półki, o czym świadczą pozytywne opinie wśród kierowców i mechaników w naszym kraju. W swoim składzie posiada ona dwa rodzaje silnych rozpuszczalników, dwa preparaty smarne i niechlorowaną bazę węglowodorową, dzięki czemu w czasie pracy nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia i środowiska oparów.

Engine Flush od TEC 2000 skutecznie radzi sobie z nagarem i innymi osadami, a także: 

  • poprawia szczelność pierścieni,
  • zwiększa przepustowość kanalików olejowych,
  • redukuje spalanie oleju,
  • poprawia kompresję,
  • przywraca optymalne parametry silnika.

Czym płukać silnik diesla? Odpowiedź jest taka sama – TEC 2000 Engine Flush – jest to bowiem uniwersalna płukanka, która pasuje zarówno do silników benzynowych, jak i wysokoprężnych.

Czym płukać silnik przy wymianie oleju – polecane produkty

Naszym numerem jeden jest wspomniana wyżej płukanka TEC 2000 Engine Flush. Nie jest to jednak jedyny produkt, na który warto zwrócić uwagę. Kolejnym ciekawym i co najważniejsze – skutecznym preparatem – jest XADO VITAFLUSH. Jest to innowacyjny środek czyszczący z efektem rewitalizacji. 

Uniwersalny produkt do przepłukiwania silników benzynowych oraz dieslowych (również z turbosprężarką). Płukanka doskonale zabezpiecza silnik przed zużyciem, a także odnawia poszczególne elementy układu, wydłużając tym samym żywność jednostki napędowej.

Ranking płukanek do silnika na dbamtomam.pl

Chcesz przeprowadzić płukanie silnika, ale wciąż nie wiesz, po jaki preparat sięgnąć, by pozbyć się zanieczyszczeń i zwiększyć żywotność silnika? W takim razie musisz wiedzieć, że nasz serwis – dbamtomam.pl – przygotował ranking najlepszych płukanek, dzięki któremu szybko i łatwo wybierzesz produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nie trać czasu na szukanie informacji, zobacz już teraz, jakie płukanki warto wypróbować!

Na koniec odpowiedzmy sobie na najczęściej zadawane pytania związane z wyborem preparatu czyszczącego, a także samego płukania jednostki napędowej.

Jaka płukanka do Diesla?

Chcąc pozbyć się osadów z wnętrza silnika Diesla, warto rozważyć zastosowanie płukanki TEC 2000 Engine Flush znanej ze swojej skuteczności w usuwaniu nagaru oraz innych zanieczyszczeń z układu smarowania.

Jaka płukanka do silnika benzynowego?

Naszym wyborem – podobnie zresztą jak w przypadku płukanki do silnika Diesla – jest puszka preparatu TEC 2000 Engine Flush, w której nie znajdziesz żadnych szkodliwych kwasów oraz estrów, a jedynie dodatki uszlachetniające i substancje czyszczące, które dokładnie rozchodzą się po najdalszych zakamarkach układu, czyszcząc kanały olejowe czy rowki pierścieni tłokowych. Engine Flush od TEC 2000 to obecnie najlepsza płukanka do silnika benzynowego na rynku.

Jaka płukanka na zapieczone pierścienie?

Zastosowanie płukanki do silnika TEC 2000 pozwala odblokować pierścienie z zapieczonego nagaru, co z kolei pozytywnie wpływa na kompresję, a także wydajność silnika.

Czym charakteryzuje się dobra płukanka do silnika?

Przede wszystkim składem bogatym w dodatki uszlachetniające oraz silne rozpuszczalniki mogące bez problemu rozpuścić nawet najbardziej uciążliwe osady, co z kolei pozwala przywrócić optymalne parametry pracy silnika.

Dlaczego warto stosować płukanki?

Płukanki silnikowe pozwalają na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń w postaci nagaru i innych osadów, co z kolei zapewnia lepszą pracę silnika, poprawia jego wydajność oraz wydłuża żywotność jednostki. Co więcej, stosowanie płukanek może pomóc w poprawie spalania paliwa, a co za tym idzie – zmniejszeniu emisji spalin szkodliwych dla naszego zdrowia oraz środowiska.

Co ile sięgać po płukankę?

Częstotliwość stosowania płukanek silnikowych uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, a także kondycji jednostki napędowej. Zaleca się, aby po taki preparat sięgać raz w roku lub co 15 000 km przebiegu, aby zapewnić prawidłową pracę silnika i zwiększyć jego żywotność. Jeśli jednak jednostka jest mocno zabrudzona, poddawana jest ekstremalnym obciążeniom każdego dnia lub ma już dużo przebiegu, to warto rozważyć płukanie silnika częściej. 

Zobacz też:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Marka: TEC-2000

TEC 2000 Zestaw 8 mm + TEC 2000 Diesel Injector Cleaner + Engine Flush

Zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 i płukanka silnika Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Zestaw 8 mm do instalacji preparatu czyszczącego wtryski Diesel, oraz Płukanie silnika. Usuwa osad, nagar, sadze, dokładnie usuwa zużyty olej.

Więcej
W magazynie

Śledź nas na Facebooku