Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Regularna pielęgnacja silnika to klucz do długowieczności i sprawności naszego samochodu. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do poważnych problemów takich jak nagromadzenie nagaru i innych zanieczyszczeń wewnątrz jednostki napędowej. Właśnie dlatego warto znać metody czyszczenia silnika, by utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Płukanie silnika naftą było dawniej popularną metodą, jednak w dzisiejszych czasach jest ono często odradzane. W tym artykule przedstawimy dlaczego, oraz jakie lepsze alternatywy można zastosować zamiast tego.

Płukanie naftą – dlaczego to zły pomysł? 

Płukanie silnika naftą kusi niskim kosztem, ale nie dajmy się zwieść. Ta metoda ma swoje poważne wady, które mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Nafta może uszkodzić uszczelki, przewody oraz gumowe elementy w układzie paliwowym. Dodatkowo substancja ta może okazać się zbyt agresywna dla delikatnych powierzchni silnika, powodując jego szybsze zużycie. Warto zatem poszukać alternatyw, które są bezpieczne dla naszego samochodu.

Nafta do płukania jednostki napędowej – co jeszcze należy wiedzieć?

Płukanie silnika naftą może wydawać się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości jest to nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne dla silnika. 

Nafta jest znacznie bardziej lepka niż olej silnikowy, co może prowadzić do nieodpowiedniego smarowania podzespołów silnika, a w konsekwencji do szybszego zużycia. Innym problemem jest to, że nafta może spowodować osadzanie się nagaru wewnątrz komory spalania, co utrudnia odprowadzenie ciepła i może prowadzić do przegrzewania silnika. Płukanie silnika naftą może również wpłynąć na pracę filtrów oleju, zatruwając je substancjami, których nie są w stanie usunąć. W rezultacie przepływ oleju przez filtr może być utrudniony, co zwiększa ryzyko awarii

Warto również pamiętać, że nafta ma inny skład niż benzyna, przez co może reagować z niektórymi komponentami silnika w sposób negatywny. Należy również mieć na uwadze, że wszelkie pozostałości nafty w układzie paliwowym mogą prowadzić do spadku osiągów silnika oraz zwiększonej emisji spalin

Czy w takim razie warto przeprowadzać płukanie silnika?

Płukanie silnika jest jednym z najważniejszych elementów dbania o stan naszego pojazdu, dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto je przeprowadzać, jest twierdząca. Warto pamiętać, że w czasie użytkowania silnika jego wnętrze zaczyna się stopniowo zapychać osadem, sadzą i innymi zanieczyszczeniami. Może to prowadzić do pogorszenia osiągów, spadku mocy, a nawet awarii. Regularne płukanie jest świetnym zabezpieczeniem dla jednostki przed wspomnianymi zabrudzeniami, a tym samym – potencjalnymi usterkami silnika.

Czym płukać silnik?

W dzisiejszych czasach najlepszym wyjściem w kwestii płukania silnika jest zastosowanie dobrej jakości płukanki.

Są to specjalistyczne środki chemiczne, które zostały stworzone z myślą o skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń z wnętrza jednostki napędowej. Ich skład jest dostosowany do pracy z różnymi rodzajami silników, co sprawia, że są bezpieczne dla uszczelek, przewodów i innych elementów (pod warunkiem że są wolne od kwasów i estrów) Wiele płukanek do silnika zawiera dodatki, które ułatwiają rozpuszczanie nagaru, a także chronią przed korozją

Przeczytaj również: czy warto sięgnąć po płukankę silnika?

Jaką płukankę silnika wybrać?

Na naszym blogu istnieje wpis, w którym opisujemy to, jaką płukankę silnika warto wybrać. W tym miejscu możemy streścić artykuł, a także nasz ranking płukanek do silnika i przedstawić produkt, po który zdecydowanie warto sięgnąć. O czym mowa?

O niczym innym jak o TEC 2000 Engine Flush – innowacyjnym środku do płukania jednostki napędowej, który znany jest ze swojej skuteczności. Preparat doskonale rozchodzi się po silniku, dokładnie pozbywając się zabrudzeń z nawet najdalszych zakamarków układu z jak m.in. rowków pierścieni tłokowych, ale nie tylko. Płukanka od TEC to produkt, który oprócz substancji czyszczących posiada w składzie składniki o właściwościach smarujących, dzięki czemu z jednej strony służy do przepłukania jednostki, a z drugiej do jej ochrony przed przedwczesnym zużyciem.

Zobacz też:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku