Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Czy wiesz, że niewłaściwie dobrana płukanka silnika może przynieść więcej szkody niż pożytku? Jeśli zależy Ci na długotrwałym i bezawaryjnym działaniu samochodu, nie przegap tego artykułu. Dowiedz się, dlaczego warto inwestować w wysoką jakość płukanki i jakie niebezpieczeństwa czyhają na niewłaściwie zastosowane produkty. Czas zapobiec uszkodzeniom – czytaj dalej!

Czym jest płukanie silnika?

Zanim zaczniemy mówić o problemach po płukance silnika, najpierw powinniśmy dokładnie zrozumieć, czym jest sam proces płukania

Płukanie silnika to metoda, która polega na przepuszczeniu specjalnej cieczy przez układ smarowania pojazdu. Cel jest prosty – usunięcie nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń, które mogły gromadzić się w silniku podczas jego eksploatacji.

Różne rodzaje płukanek silnika różnią się od siebie składem chemicznym, ale ich cel jest zawsze taki sam: czysty i efektywny silnik. Ale czy płukanie silnika jest bezpieczne i korzystne dla naszego samochodu?

Najczęstsze problemy po płukance silnika

Płukanie silnika to czynność, która z założenia ma przynieść naszemu pojazdowi same korzyści. Czysty silnik, to silnik, który pracuje sprawniej, zużywa mniej paliwa i jest mniej podatny na awarie. Jednakże, płukanie silnika nie zawsze kończy się tak pozytywnie, jakbyśmy tego oczekiwali. Czasem, po płukance, zamiast poprawy, mogą pojawić się problemy.

Przeczytaj również o składach płukanek silnika na naszym blogu.

Spadek ciśnienia oleju

Jednym z najczęstszych problemów po płukance silnika jest spadek ciśnienia oleju. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Nagromadzone zanieczyszczenia w silniku często "zatykają" niektóre drobne kanały olejowe. Podczas płukania te zanieczyszczenia są usuwane, a co za tym idzie, kanały olejowe stają się bardziej przepustowe. To może spowodować spadek ciśnienia oleju.

Zwiększone zużycie paliwa

Kolejnym problemem, który może wystąpić po płukance silnika, jest zwiększone zużycie paliwa. Czemu tak się dzieje? Przyczyną jest zazwyczaj to, że płukanka, oprócz usunięcia zanieczyszczeń, może również usunąć tzw. film olejowy, który tworzy się na powierzchniach tarcia silnika. Jest to niezwykle cienka warstwa oleju, która chroni silnik przed nadmiernym tarcie. Jeśli ten film zostanie usunięty, silnik może pracować mniej wydajnie, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa.

Zmiana parametrów pracy silnika

Niektórzy kierowcy zauważają, że po płukance silnika parametry pracy silnika mogą się nieznacznie zmienić. Może to objawiać się na różne sposoby, np. przez nieco głośniejszą pracę silnika, inny moment obrotowy czy nawet nieznacznie zmniejszoną moc silnika. Jest to wynik tego, że płukanka zmienia "mikrostrukturę" silnika, usuwając z niego zanieczyszczenia i osady.

Uszkodzenie uszczelek i simeringów

To jest dość rzadki, ale bardzo poważny problem, który może wystąpić po płukance silnika. Niektóre płukanki są tak agresywne, że mogą uszkodzić uszczelki i simeringi w silniku. Powoduje to wycieki oleju, które są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale mogą także prowadzić do poważnych awarii silnika.

Jak zapobiec problemom po płukance silnika?

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem problemu jest jego zapobieganie. Jak więc możemy zapobiec problemom po płukance silnika? Oto kilka wskazówek:

Wybierz właściwą płukankę

Nie wszystkie płukanki silnika są takie same. Niektóre są bardziej agresywne, inne mniej. Przed zakupem płukanki warto zasięgnąć porady specjalisty lub przeczytać opinie innych użytkowników. To pozwoli nam wybrać produkt, który będzie bezpieczny dla naszego silnika.

Uważaj na naftę i kwasy

Płukanki niskiej jakości często bazują głównie na nafcie i kwasach, co może być szkodliwe dla niektórych elementów silnika. Szczególnie niebezpieczne są kwasy, w tym estry, które mogą korodować metalowe części silnika, a także prowadzić do rozszczelnień. Uszkodzenia uszczelnień z kolei skutkują wyciekami oleju. Z tego powodu, zaleca się unikanie płukanek, które zawierają te składniki w wysokim stężeniu. Lepszym wyborem są produkty, które zawierają łagodniejsze, ale równie skuteczne substancje czyszczące.

Sięgaj po preparaty bazujące na rozpuszczalnikach

Z kolei dobrej jakości płukanki do silnika często opierają się na rozpuszczalnikach, które są zdolne do parowania. Takie środki oferują kilka kluczowych korzyści. Po pierwsze, rozpuszczalniki są efektywne w rozkładaniu i usuwaniu osadów oraz zanieczyszczeń, nie powodując przy tym uszkodzenia wewnętrznych komponentów silnika. Dodatkowo ich zdolność do parowania oznacza, że po zakończeniu procesu czyszczenia pozostawiają mniej resztek w silniku. To minimalizuje ryzyko zablokowania kanałów olejowych lub wpływu na inne ważne części silnika. 

Wykonuj płukanie regularnie

Jeżeli silnik jest regularnie płukany, to osady i zanieczyszczenia nie mają szansy na nagromadzenie się w dużych ilościach. Dlatego też problemów po płukance powinno być mniej. Zaleca się wykonanie płukania co 30-50 tys. km przebiegu.

Zobacz również: jaka płukanka silnika?

Dbaj o regularne serwisowanie samochodu

Regularna wymiana oleju i filtrów to podstawa. Jeżeli będziemy dbać o nasz samochód, to nawet gorszej jakości płukanka silnika nie powinna nam przysporzyć większych problemów, choć oczywiście należy się wystrzegać wątpliwej jakości preparatów mających w składzie estry i kwasy mogące powodować wspomniane wyżej rozszczelnienia.

Naszym zdaniem: bezpieczne płukanie z TEC 2000 Engine Flush

Na zakończenie naszej dyskusji na temat ewentualnych problemów po płukance silnika, pragniemy zarekomendować TEC 2000 Engine Flush – rewolucyjny produkt, który wyróżnia się na rynku dzięki swojej wyjątkowej formule. Płukanka Engine Flush nie zawiera nafty ani chlorowanych węglowodorów, dzięki czemu jest bezpieczniejsza zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Zamiast tego, opiera się na specjalnie dobranych rozpuszczalnikach i środkach smarnych, wraz z silnie skoncentrowanymi składnikami czyszczącymi.

To połączenie sprawia, że płukanka od TEC 2000 skutecznie usuwa nagar, osad, sadzę, szlam, laki i kurz z wnętrza silnika, zapewniając mu czystość i sprawną pracę. Regularne stosowanie tego produktu nie tylko poprawia kompresję w cylindrach i zwiększa moc silnika, ale także przyczynia się do wydłużenia jego żywotności.

Warto wspomnieć, że jest to preparat, który zajął 1. miejsce w rankingu płukanek silnika!

Problemy z silnikiem po płukance: podsumowanie

Podsumowując, płukanie silnika to zabieg, który ma na celu przedłużenie życia silnika i zwiększenie jego wydajności. W praktyce jednak czasem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ważne jest, aby podejść do tego zabiegu z odpowiednią wiedzą i rozwagą, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Zobacz też:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku