Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Wnętrze silnika jest miejscem, w którym zbierają się różnego rodzaju osady, w tym głównie pod postacią nagaru, sadzy czy szlamu. W sytuacji, gdy zbierze się ich wystarczająco dużo, olej silnikowy może nie do końca radzić sobie z ich odciąganiem i rozpuszczaniem, co z kolei z czasem przełoży się na pogorszenie osiągów pojazdu i problemami w prawidłowej pracy jednostki napędowej. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tzw. płukania silnika, czyli serwisu polegającego na wyczyszczeniu układu napędowego z zanieczyszczeń i zapewnienia mu ochrony przed powstawaniem kolejnych osadów. Czy taki zabieg jest bezpieczny dla podzespołów silnikowych? O tym rozmawiamy w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury.

Czym tak właściwie jest płukanie silnika i jak się odbywa?

W największym skrócie można powiedzieć, że płukanie jednostki napędowej jest czynnością pielęgnacyjną polegającą na przeczyszczeniu wnętrza silnika z zalegających w nim osadów. Przeprowadzane jest ono wraz ze standardowym serwisem olejowym – całość bowiem polega na wlaniu specjalnego preparatu, który miesza się z olejem. Po dolaniu środka czyszczącego należy uruchomić silnik (choć to zależy od konkretnego produktu), a po kilkunastu minutach zlać stary środek smarny wraz z zastosowaną płukanką. Po dobrze przeprowadzonym płukaniu stary olej powinien posiadać czarną barwę, potwierdzającą, że wraz z nim zlane zostały zapieczone zanieczyszczenia z silnika.

Przeczytaj również: Czy warto używać płukanki do silnika?

Płukanie silnika – wciąż budzi niepewność

Płukanie silnika w ostatnich latach zdecydowanie zyskało na popularności. Nie jest to jednak nowość – zabieg ten przeprowadzany był już kilkadziesiąt lat temu, choć w nieco inny sposób, niż w dzisiejszych czasach (obecnie stosowane płukanki do silnika pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno). Na przestrzeni lat wielu mechaników wyrobiło sobie opinie, że płukanie jednostki prowadzi do rozszczelnienia silnika.

Czy płukanie jednostki napędowej przy wymianie oleju może być groźne dla silnika?

Jak jest naprawdę – czy jest się czego obawiać, przeprowadzając płukanie silnika? To zależy od tego, w jaki sposób się do tego zabieramy. Nieodpowiednie podejście do tego tematu może bowiem zrodzić problemy w postaci rozszczelnienia i tym samym – wycieków, czy też zapchania filtra oleju.

Kiedy czyszczenie silnika może być niebezpieczne?

Takie sytuacje mają miejsce najczęściej wtedy, gdy zamiast płukanki silnika zastosujemy inny środek, który nie posiada właściwości rozpuszczających bądź bazuje na szkodliwych dla środowiska olejowego związkach chemicznych.

Doskonałym tego przykładem jest wykorzystanie oleju napędowego, który w przeszłości był niejednokrotnie używany do płukania jednostki. Warto mieć świadomość, że paliwo nie jest wzbogacane żadnymi dodatkami czyszczącymi, dlatego też nie powinno być stosowane w celu przepłukania układu napędowego. Co więcej, olej napędowy wchodzi w reakcje z nagarem, emitując szkodliwe dla silnika opary, które z kolei prowadzą do utraty ciśnienia w panewkach, a w konsekwencji do uszkodzenia wału korbowego.

Nieodpowiednia płukanka również może prowadzić do wycieków

O czym wspomnieliśmy – w dzisiejszych czasach do płukania silnika wykorzystuje się specjalne preparaty w postaci płukanek. Są to środki, które mają za zadanie usunąć nagar i inne zanieczyszczenia, nie powodując jednocześnie szkód w układzie.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy dostępny na rynku produkt jest bezpieczny dla silnika. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, co znajduje się w jego składzie. Chodzi tutaj konkretnie o obecność kwasów oraz estrów – w momencie, gdy płukanka bazuje na takich związkach, może dojść do głównego problemu, czyli rozszczelnienia jednostki napędowej oraz zakwaszenia środowiska olejowego (przez zmianę pH oleju). Dlaczego?

Najlepiej podać to na przykładzie estrów, które za sprawą swoich właściwości wchłaniają wilgoć zbierającą się na uszczelkach. To z kolei prowadzi do zmniejszenia objętości uszczelnień i tym samym powstawania nieszczelności.

Czy płukanie silnika jest bezpieczne? Tak, pod warunkiem sięgnięcia po dobrej jakości płukankę

Przechodząc do meritum: tak, płukanie jednostki – nawet przy każdej wymianie oleju – jest jak najbardziej bezpieczne – warunkiem jest jednak sięgnięcie po odpowiedni i przetestowany preparat, a także stosowanie się do zaleceń producenta płukanki. Co należy rozumieć przez słowo "dobrej jakości" środek? Wszystko tyczy się składu danego preparatu – kluczem do sukcesu jest to, by nie bazował on na kwasach zmieniających pH (co prowadzi do powstawania korozji), estrach i innych substancjach o właściwościach zbierających wilgoć z uszczelnień.

To jednak nie wszystko – dobry preparat nie tylko powinien skutecznie pozbyć się nagaru, osadu i sadzy, ale również posiadać właściwości smarne przyczyniające się do ochrony jednostki. Dlaczego takie to ważne? Samo płukanie silnika wiąże się z obniżeniem lepkości oleju silnikowego, co z kolei skutkuje gorszą ochroną podzespołów, a tym samym – szybszą degradacją układu.

Przeczytaj również: Jak stosować płukankę do silnika?

Jaką płukankę wybrać, by zapewnić czystość i ochronę silnikowi na długi czas?

Chcąc zadbać o długą żywotność silnika, zdecydowanie warto wykonać płukanie jednostki – warunkiem jest jednak sięgnięcie po odpowiedni preparat, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Na szczęście (i nieszczęście) kierowców na obecnym rynku nie brakuje płukanek – z jednej strony jest to dobre pod kątem dostępności, z drugiej zaś zwiększa to ryzyko zakupu produktu, który tylko z opisu jest dobry – w rzeczywistości jednak może przyczynić się do problemów z silnikiem. Jaki więc produkt zasługuje na uwagę?

W ostatnich latach zdecydowanym numerem jeden jest płukanka do silnika Diesla i benzynowego TEC 2000 Engine Flush. Dlaczego?

  • Preparat ten jest całkowicie wolny od kwasów i estrów, dzięki czemu z jednej strony jest bezpieczny dla uszczelnień silnika, a z drugiej strony dla środowiska olejowego, przez co olej zachowuje swoją optymalną zasadowość.
  • Płukanka bazuje na silnych rozpuszczalnikach, przez co skutecznie usuwa nagar, sadzę, osady i inne zabrudzenia gromadzące się w całym silniku, w tym m.in. z rowków pierścieni tłokowych czy popychaczy zaworowych.
  • Engine Flush niesie również wiele dobrego dla elementów silnika, zapewniając im odpowiednie smarowanie, za sprawą związków cynku i fosforu.
  • W składzie płukanki od TEC 2000 znalazło się również miejsce m.in. dla azotanu etyloheksylu podnoszącego liczbę cetanową czy też insektycydów (dodatków podnoszących ogólną jakość preparatu).
  • TEC 2000 Engine Flush może być stosowana do każdej grupy olejowej.
  • Płukanka pozytywnie wpływa na kompresję w cylindrach, zwiększa moc silnika, neutralizuje kwasy w oleju oraz redukuje szkodliwą emisję spalin.

Z tego miejsca zachęcamy również do sprawdzenia naszego aktualnego rankingu płukanek do silnika, w którym przedstawiliśmy najlepsze preparaty czyszczące oraz podpowiedzieliśmy, na co zwracać uwagę przy wyborze tego idealnego środka do płukania jednostki napędowej. Zapraszamy!

Zobacz także:

Chemia motocyklowa: pielęgnacja motocykla jako klucz do zachowania jednośladu w dobrej kondycji na długi czas

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego. Sprawdź, jak i czym najlepiej to robić!

Czyszczenie silnika z nagaru – jak zrobić to dobrze?

Czyszczenie wtryskiwaczy – ostatnia deska ratunku dla wtrysków

Jak stosować płukankę do silnika?

Powiązane produkty

Marka: TEC-2000

TEC 2000 Zestaw 8 mm + TEC 2000 Diesel Injector Cleaner + Engine Flush

Zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 i płukanka silnika Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Zestaw 8 mm do instalacji preparatu czyszczącego wtryski Diesel, oraz Płukanie silnika. Usuwa osad, nagar, sadze, dokładnie usuwa zużyty olej.

Więcej
W magazynie

Śledź nas na Facebooku