Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile płukanki silnika powinieneś użyć, aby utrzymać swój samochód w optymalnej kondycji? Dziś dowiesz się, jak prawidłowo wykorzystać tę magiczną substancję do utrzymania czystości i sprawnego działania jednostki napędowej. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć i zrozumieć, jak działa płukanka silnika, a także jaką rolę odgrywa w utrzymaniu Twojego auta, zachęcamy do dalszego czytania!

Dlaczego płukanie silnika jest takie ważne?

Silnik to serce Twojego samochodu. Bez niego, auto staje się jedynie metalowym pudłem bezużytecznym dla transportu. Jak serce, jednostka napędowa wymaga regularnej konserwacji i ochrony, aby działać efektywnie. Jednym z najważniejszych aspektów tej konserwacji jest regularne płukanie pomagające usunąć osady i nagromadzone zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na wydajność silnika. Bez regularnego czyszczenia, osady te mogą zablokować przepływ oleju, zwiększając zużycie i obniżając ogólną moc silnika, a także powodują nierówną pracę silnika.

Jak często powinieneś płukać silnik?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, w tym od typu Twojego silnika, warunków jazdy i rodzaju oleju, którego używasz. Ogólna zasada jest taka, że jednostkę warto płukać przy każdej zmianie oleju, czyli raz do roku bądź co 15 000 kilometrów. Jednak, jeśli często jeździsz w trudnych warunkach, takich jak ciężki ruch uliczny lub ekstremalne temperatury, możesz chcieć płukać silnik częściej.

Czytaj również: czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Ile płukanki silnika powinieneś używać?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ilość preparatu, który powinieneś użyć, zależy od wielu czynników. 

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie instrukcji producenta płukanki. Zwykle producenci podają na opakowaniu ilość płukanki, która powinna być użyta na określoną pojemność silnika. Ta ilość może się różnić w zależności od marki i modelu płukanki, więc zawsze warto sprawdzić. Na ogół producenci zalecają użycie określonej ilości płukanki na litr oleju silnikowego. Zazwyczaj jest to około 10-15% objętości oleju silnikowego, który jest używany w silniku.

W tym miejscu możemy podać informacje, które znajdziemy na opakowaniu TEC 2000 Engine Flush, czyli preparatu, który wygrał nasz ranking płukanek silnika. Zgodnie z etykietą wynika, że jedna puszka (375 ml) wystarcza na 4-5 litrów oleju.

Jak używać płukanki silnika?

Proces używania płukanki silnika jest stosunkowo prosty. Wystarczy dodać odpowiednią ilość preparatu do oleju silnikowego przed planowaną wymianą oleju. Po dodaniu płukanki, silnik powinien pracować przez określony czas (zazwyczaj około 10-15 minut) na wolnych obrotach, aby płukanka mogła dostać się do wszystkich zakamarków i usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Po tym czasie należy przeprowadzić standardową wymianę oleju i filtrów.

Więcej na ten temat poczytasz we wpisie o tym, jak stosować płukankę silnika. Serdecznie zapraszamy do lektury i regularnego odwiedzania naszego bloga, na którym znajdują się eksperckie wpisy na temat szeroko pojętej konserwacji i pielęgnacji pojazdów. 

Zobacz też:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku