Ranking płukanek do silnika 2023 – TOP 3 preparaty, które zadbają o czystość jednostki napędowej

Jaka jest najlepsza płukanka do silnika w 2023 roku? To jedno z pytań, które zadają sobie kierowcy w całej Polsce. Ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć  – na jakość danego preparatu składa się bowiem wiele czynników. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór idealnego środka do czyszczenia jednostki napędowej wcale nie jest taki prosty, stąd też postanowiliśmy stworzyć ranking płukanek do silnika, w którym umieściliśmy 3 najlepsze preparaty cieszące się pozytywnymi opiniami wśród mechaników i kierowców w naszym kraju. Oprócz zestawienia poruszymy również kwestie opinii oraz testów płukanek silnika Zapraszamy do lektury.

Po co stosuje się płukanki do silnika?

W trakcie pracy silnika w jego wnętrzu tworzą i gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zbierające się w układzie napędowym osady mają negatywny wpływ na żywotność i kondycję jednostki – zwłaszcza gdy nie są systematycznie usuwane wraz ze starym olejem silnikowym.

O ile zwykły serwis olejowy pozwala nam pozbyć się drobnych osadów z silnika, tak w przypadku mocno zapieczonych zanieczyszczeń w postaci szlamu czy nagaru nie jest już tak skuteczny. Pamiętaj, aby nie bagatelizować odkładania się zabrudzeń – w większej ilości mogą one realnie zagrozić jednostce np. poprzez zapchanie filtra oleju, osłabienie smarowania turbosprężarki czy sklejenie pierścieni tłokowych.

Jak więc uchronić pojazd przed poważnymi awariami? Najlepiej decydując się na płukanie jednostki, poprzez sięgnięcie po dobre płukanki do silników. Są to specjalistyczne preparaty, które powstały w konkretnym celu: oczyścić jednostkę z nagromadzonych zanieczyszczeń, a także przywrócić jej optymalne osiągi.

Ranking płukanek do silnika – jak wybrać najlepszą?

Środków do czyszczenia jednostki napędowej w postaci płukanek jest bardzo dużo. Preparat preparatowi nierówny, stąd też przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które definiują jego jakość. Jak wybrać najlepszą płukankę?

  • Po pierwsze weź pod uwagę producenta. Nawet nie siedząc na co dzień w motoryzacji, na pewno kojarzysz niektóre firmy produkujące m.in. oleje silnikowe czy różnego rodzaju dodatki paliwowe. Do takich zaliczyć można m.in. TEC 2000, Motul czy XADO.
  • Drugim aspektem jest skład płukanek. Dobrze, aby bazowały one na różnych typach rozpuszczalników, a także posiadały w swoim składzie środki smarne poprawiające smarowanie układu oraz lubryfikanty, dzięki którym preparat rozejdzie się po całym silniku i zbierze zanieczyszczenia z najdalszych miejsc układu.
  • Kolejna sprawa – opinie. W dobie Internetu mamy dostęp do różnych recenzji płukanek – m.in. w formie wideo. Przed zakupem warto zapoznać się ze zdaniem kierowców i mechaników, którzy mają już doświadczenie w płukaniu silnika za pomocą danego preparatu.
  • Podobna sprawa jak z opiniami – w sieci dostępnych jest wiele filmików, na których przeprowadzane są testy płukanek. Dzięki nim wiesz, że dany preparat nie tylko dobrze brzmi w teorii, ale skutecznie działa w rzeczywistości. Przed kupnem płukanki obejrzyj testy, które potwierdzą działanie preparatu i utwierdzą Cię w przekonaniu, że wydane pieniądze nie pójdą w błoto.

Ranking płukanek do silnika – jaka najlepsza?

Przejdźmy do sedna, czyli do rankingu płukanek silnikowych.
W dzisiejszym zestawieniu znalazły się trzy preparaty, które według nas i wielu ekspertów motoryzacyjnych, są aktualnie najlepszymi środkami dostępnymi na rynku.


1. Płukanka TEC 2000 Engine Flush

płukanka do silnika TEC 2000

Nasz wybór numer jeden, czyli TEC 2000 Engine Flush. Jest to bardzo wydajna płukanka, która w odróżnieniu od innych produktów tego typu nie ma w składzie nafty, a także cholorowanych węglowodorów, przez co w czasie płukania silnika nie emituje szkodliwych dla zdrowia i środowiska oparów.

Zdaniem wielu ekspertów TEC 2000 Engine Flush jest uznawany za najskuteczniejszy środek do czyszczenia wnętrza jednostki napędowej – głosy te są poparte licznymi testami i recenzjami, które można znaleźć na stronie https://tec2000.pl/ w zakładce filmy TEC 2000, a także w serwisie YouTube.

TEC 2000 Engine Flush bazuje na dwóch typach rozpuszczalników, dwóch środkach smarnych, a także na wielu silnie skoncentrowanych składnikach o świetnych właściwościach czyszczących i rozpuszczających, dzięki czemu dokładnie wypłukuje silnik, pozbywając się z jego wnętrza nagaru, osadu, sadzy, szlamu, laków czy kurzu.

Regularnie stosowana płukanka Engine Flush poprawia kompresję w cylindrach, zwiększa moc jednostki i wydłuża jej żywotność.

TEC 2000 Engine Flush to uniwersalny preparat służący do czyszczenia silnika zarówno w pojazdach osobowych, jak i motocyklach.


2. Płukanka XADO Vitaflush

Na drugim miejscu wśród najlepszych płukanek znalazł się środek czyszczący do silnika z efektem rewitalizacji XADO Vitaflush. Podobnie jak Engine Flush od TEC 2000 cieszy się pozytywnymi opiniami wśród osób ze świata motoryzacyjnego, które doceniają skuteczność preparatu (przywraca do 70% metali na swoje miejsce). Płukanka XADO Vitaflush wolna jest m.in. od kwasów, rozpuszczalników czy acetonu.

Do głównych zalet XADO Vitaflush zaliczyć można:

  • dokładne czyszczenie układu napędowego, w tym systemów smarowania i przekładni z osadów różnego typu,
  • przywrócenie optymalnej kondycji poszczególnym elementom silnika,
  • odnowienie swobody ruchu pierścieni tłokowych,
  • zabezpieczenie silnika przed przedwczesnym zużyciem,
  • stabilizację parametrów roboczych pompy oleju.

3. Płukanka Ipone Engine Cleaner - dla motocyklistów

Na koniec coś dla motocyklistów. Trzecie miejsce należy do Ipone Engine Cleaner – profesjonalnego środka do płukania silnika motocyklowego przed serwisem olejowym. Preparat bogaty w dodatki czyszczące, które skutecznie radzą sobie z osadami, lakierem i innymi produktami ubocznymi pracy silnika.

Płukanki silnika – opinie

Zaznaczmy, że prezentowany ranking płukanek do silnika jest obiektywny. Nasze zestawienie nie jest jednak przypadkowe, a każdy preparat z listy zasłużył na wyróżnienie. Jak wspomnieliśmy wcześniej – jednym, z czynników, jaki powinno brać się pod uwagę przed kupnem danego produktu, są opinie, będące potwierdzeniem tego, że dana płukanka dobrze sprawdza się do płukania silnika nie tylko w teorii, ale również w praktyce.

Jak więc prezentują się opinie płukanki do silnika? Na tapetę weźmy zwycięzcę dzisiejszego zestawienia, czyli TEC 2000 Engine Flush.

Płukanka do silnika – opinie o TEC 2000 Engine Flush

Poniżej podajemy kilka opinii na temat płukanki silnika od TEC 2000, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Wierzymy, że zacytowanie użytkowników – co do słowa – jest najrzetelniejszą formą przekazania ich zdania na temat preparatu. Pozwoliliśmy sobie jednak nie publikować danych żadnej osoby.

"Sprawdzone na swoich autach Nissan Patrol 2004 r oraz BMW 318i 2012 r. Produkt polecam w BMW po pierwszym płukaniu olej jasny w Nissanie po drugim płukaniu olej jasny, no i praca silnika lepsza, chłopaki na FB fajne filmiki wysyłają, można sobie zobaczyć porównania." "Bardzo dobra płukanka JAGUAR S TYP 3.0 benzyna na zimnym silniku prawdopodobnie stukał popychacz (opinia mechanika) po płukance TEC 2000 ustało stukanie silnik pracuje równo."
"Silnik po płukaniu słyszalnie pracuje lepiej, niż po zwykłej wymianie oleju bez płukania. Lepsza kultura pracy. Zrobiłem to pierwszy raz, silnik 1,4 benzyna, przebieg 115 000, wymiany co 15 000 km, pierwszy właściciel, głównie trasy."
"Jedno jest pewne, olej po użyciu TEC 2000 ma inną konsystencję. Jest bardziej lejący, a jeśli działa jak na licznych filmach i podnosi dodatkowo kompresję, to nic tylko chwalić:). Ja na pewno wrócę po produkty TEC 2000. Szczerze polecam."

"Wyczyścił bardzo ładnie silnik (pod korkiem oleju i od strony zaworów wygląda jak nowy). Ciszej pracuje i ładnie wkręca na obroty (być może to efekt placebo). Ogólnie polecam."

Wyżej przedstawiona płukanka silnika opinii posiada o wiele więcej, gdzie w zdecydowanej większości są one bardzo pozytywne, co tylko potwierdza wysoką jakość preparatu i jego niezawodność.

Test płukanek do silnika

Na sam koniec poruszmy jeszcze jeden temat: testy płukanek silnika. Te, obok opinii, można bowiem najłatwiej zweryfikować i sprawdzić, czy to, co powszechnie mówi się o działaniu preparatów do płukania jednostki, jest prawdą, czy jedynie wymysłem producentów. Na szczęście w przypadku prezentowanych w dzisiejszym zestawieniu produktów nakręcono wiele materiałów wideo, na których widać, jak dany środek sobie radzi z nagarem i innymi zanieczyszczeniami. Poniżej kilka filmików.

Test płukanek silnika – TEC 2000 Engine Flush

Czym najlepiej płukać silnik?

Jaka płukanka do silnika jest obecnie najlepszym wyborem? Zgodnie z tym, co zostało opisane w dzisiejszym artykule, wynika, że jeśli chodzi o płukanie wnętrza silnika benzynowego i dieslowego równych nie ma sobie TEC 2000 Engine Flush, który posiada w swoim składzie dodatki uszlachetniające i substancje o właściwościach smarnych. Regularnie stosowany preparat wydłuża żywotność silnika, dokładnie rozpuszcza zanieczyszczenia w postaci nagarów i przyczynia się do lepszej pracy jednostki napędowej.

Wszystko, o czym napisaliśmy, ma pokrycie w rzeczywistości, czego potwierdzeniem są powyższe testy płukanek do silnika, na których pokazane jest, jak korzystać z TEC 2000 (zielonej puszki) podczas wymiany środka smarnego na nowy, aby dokładnie przepłukać jednostkę i cieszyć się z bezawaryjnej jazdy na dłużej. Można powiedzieć, że TEC 2000 Engine Flush to obecnie najlepsza płukanka do silnika benzynowego i Diesla na rynku.

Na sam koniec dzisiejszego artykułu odpowiedzmy sobie również na kilka często zadawanych pytań dotyczących najlepszych płukanek silnika.

Czy płukanka silnika jest groźna dla uszczelek?

Zastosowanie płukanki nie powinno powodować rozszczelnień w jednostce napędowej i tym samym prowadzić do wycieku oleju silnikowego. Warto jednak zwracać uwagę na skład wybieranej chemii motoryzacyjnej. Środki bazujące m.in. na estrach pochłaniających wilgoć z uszczelnień, mogą być przyczyną wspomnianych rozszczelnień. Dobra płukanka do silnika, w której nie znajdziemy kwasów (np. TEC 2000 Engine Flush) nie jest z kolei groźna dla kondycji uszczelek.

Kiedy stosować preparat do płukania silnika?

Zaleca się, aby przeprowadzać płukanie silnika przy każdej wymianie oleju na nowy bądź co drugi serwis olejowy. 

Jaka płukanka na zapieczone pierścienie tłokowe?

Chcąc rozpuścić zapieczone zanieczyszczenia gromadzące się w pierścieniach czy w wąskich kanałach popychaczy zaworowych, warto sięgnąć po mocną płukankę do silnika jak TEC 2000 Engine Flush, która z jednej strony znana jest ze swojej skuteczności, a z drugiej bezpieczeństwa dla poszczególnych elementów silnikowych.

Co daje zastosowanie płukanki do silnika?

Wlanie płukanki przed uzupełnieniem nowego oleju oraz nowego filtra pozwala przede wszystkim skutecznie pozbyć się nagromadzonych osadów z wnętrza silnika. To z kolei ma pozytywne przełożenie na jego wydajność oraz żywotność. Co więcej, dobry środek do płukania jednostki może pomóc w zwiększeniu mocy silnika, a także poprawie osiągów. Regularne stosowanie pozwala utrzymać układ smarowania w możliwie najlepszej kondycji, 

Jak używać płukanki do silnika Diesla i benzynowego?

Chcąc przeprowadzić płukanie, warto wykonać ten zabieg zgodnie z zaleceniami producenta poszczególnego środka do płukania silnika.

Ile płukanki do silnika wlać?

To zależy od konkretnego środka czyszczącego silnik. W przypadku zwycięzcy dzisiejszego rankingu płukanek silnikowych, czyli TEC 2000 Engine Flush, na każde 5 litrów oleju, wystarczy użycie jednej puszki o pojemności 375 ml. 


Zobacz też:

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Sprawdź

Mycie auta na dwa wiadra – na czym polega?

Objawy i skutki zapchanego filtra DPF – czy można go wyczyścić?

Płukanka silnika – czy warto po nią sięgnąć?

Prawidłowe woskowanie samochodu, czyli jak nałożyć wosk na auto w kilku krokach?

Powiązane produkty

Marka: TEC-2000

TEC 2000 Zestaw 8 mm + TEC 2000 Diesel Injector Cleaner + Engine Flush

Zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 i płukanka silnika Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Zestaw 8 mm do instalacji preparatu czyszczącego wtryski Diesel, oraz Płukanie silnika. Usuwa osad, nagar, sadze, dokładnie usuwa zużyty olej.

Więcej
W magazynie

Śledź nas na Facebooku