Ranking płukanek do silnika 2023 – TOP 3 preparaty, które zadbają o czystość jednostki napędowej

Jaka jest najlepsza płukanka do silnika w 2023 roku? To jedno z pytań, które zadają sobie kierowcy w całej Polsce. Ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć  – na jakość danego preparatu składa się bowiem wiele czynników. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór idealnego środka do czyszczenia jednostki napędowej wcale nie jest taki prosty, stąd też postanowiliśmy stworzyć ranking płukanek do silnika, w którym umieściliśmy 3 najlepsze preparaty cieszące się pozytywnymi opiniami wśród mechaników i kierowców w naszym kraju. Oprócz zestawienia poruszymy również kwestie opinii oraz testów płukanek silnika Zapraszamy do lektury.

Po co stosuje się płukanki do silnika?

W trakcie pracy silnika w jego wnętrzu tworzą i gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zbierające się w układzie napędowym osady mają negatywny wpływ na żywotność i kondycję jednostki – zwłaszcza gdy nie są systematycznie usuwane wraz ze starym olejem silnikowym.

O ile zwykły serwis olejowy pozwala nam pozbyć się drobnych osadów z silnika, tak w przypadku mocno zapieczonych zanieczyszczeń w postaci szlamu czy nagaru nie jest już tak skuteczny. Pamiętaj, aby nie bagatelizować odkładania się zabrudzeń – w większej ilości mogą one realnie zagrozić jednostce np. poprzez zapchanie filtra oleju, osłabienie smarowania turbosprężarki czy sklejenie pierścieni tłokowych.

Jak więc uchronić pojazd przed poważnymi awariami? Najlepiej decydując się na płukanie jednostki, poprzez sięgnięcie po dobre płukanki do silników. Są to specjalistyczne preparaty, które powstały w konkretnym celu: oczyścić jednostkę z nagromadzonych zanieczyszczeń, a także przywrócić jej optymalne osiągi.

Ranking płukanek do silnika – jak wybrać najlepszą?

Środków do czyszczenia jednostki napędowej w postaci płukanek jest bardzo dużo. Preparat preparatowi nierówny, stąd też przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które definiują jego jakość. Jak wybrać najlepszą płukankę?

  • Po pierwsze weź pod uwagę producenta. Nawet nie siedząc na co dzień w motoryzacji, na pewno kojarzysz niektóre firmy produkujące m.in. oleje silnikowe czy różnego rodzaju dodatki paliwowe. Do takich zaliczyć można m.in. TEC 2000, Motul czy XADO.
  • Drugim aspektem jest skład płukanek. Dobrze, aby bazowały one na różnych typach rozpuszczalników, a także posiadały w swoim składzie środki smarne poprawiające smarowanie układu oraz lubryfikanty, dzięki którym preparat rozejdzie się po całym silniku i zbierze zanieczyszczenia z najdalszych miejsc układu.
  • Kolejna sprawa – opinie. W dobie Internetu mamy dostęp do różnych recenzji płukanek – m.in. w formie wideo. Przed zakupem warto zapoznać się ze zdaniem kierowców i mechaników, którzy mają już doświadczenie w płukaniu silnika za pomocą danego preparatu.
  • Podobna sprawa jak z opiniami – w sieci dostępnych jest wiele filmików, na których przeprowadzane są testy płukanek. Dzięki nim wiesz, że dany preparat nie tylko dobrze brzmi w teorii, ale skutecznie działa w rzeczywistości. Przed kupnem płukanki obejrzyj testy, które potwierdzą działanie preparatu i utwierdzą Cię w przekonaniu, że wydane pieniądze nie pójdą w błoto.

Ranking płukanek do silnika – jaka najlepsza?

Przejdźmy do sedna, czyli do rankingu płukanek silnikowych.
W dzisiejszym zestawieniu znalazły się trzy preparaty, które według nas i wielu ekspertów motoryzacyjnych, są aktualnie najlepszymi środkami dostępnymi na rynku.


1. Płukanka TEC 2000 Engine Flush

Nasz wybór numer jeden, czyli TEC 2000 Engine Flush. Jest to bardzo wydajna płukanka, która w odróżnieniu od innych produktów tego typu nie ma w składzie nafty, a także cholorowanych węglowodorów, przez co w czasie płukania silnika nie emituje szkodliwych dla zdrowia i środowiska oparów.

płukanka do silnika TEC 2000

Zdaniem wielu ekspertów TEC 2000 Engine Flush jest uznawany za najskuteczniejszy środek do czyszczenia wnętrza jednostki napędowej – głosy te są poparte licznymi testami i recenzjami, które można znaleźć na stronie https://tec2000.pl/ w zakładce filmy TEC 2000, a także w serwisie YouTube.

TEC 2000 Engine Flush bazuje na dwóch typach rozpuszczalników, dwóch środkach smarnych, a także na wielu silnie skoncentrowanych składnikach o świetnych właściwościach czyszczących i rozpuszczających, dzięki czemu dokładnie wypłukuje silnik, pozbywając się z jego wnętrza nagaru, osadu, sadzy, szlamu, laków czy kurzu.

Regularnie stosowana płukanka Engine Flush poprawia kompresję w cylindrach, zwiększa moc jednostki i wydłuża jej żywotność.

TEC 2000 Engine Flush to uniwersalny preparat służący do czyszczenia silnika zarówno w pojazdach osobowych, jak i motocyklach.

2. Motul Engine Clean

Drugie miejsce wśród najlepszych płukanek silnika zajął Motul Engine Clean, czyli wszechstronny preparat do czyszczenia silników, który efektywnie czyści zabrudzenia i osady, jednocześnie zapewniając doskonałe smarowanie w czasie procesu czyszczenia. Zastosowanie przed zmianą oleju pozwala na zmniejszenie tarcia, zużycia oleju i paliwa, a także na zwiększenie stopnia sprężania w cylindrach. Regularne stosowanie Motul Engine Clean wpływa na: zmniejszenie tarcia, zużycia oleju, paliwa oraz emisji salin, zwiększenie stopnia sprężania, a także żywotności katalizatora.

3. CASTROL ENGINE SHAMPOO

Castrol Engine Shampoo to płukanka do silników, która dzięki zawartemu silnemu dodatkowi myjącemu (PCA), skutecznie usuwa osady szlamu z metalowych powierzchni silnika. Produkt ten jest bezpieczny dla kluczowych uszczelnień olejowych, nie zawiera rozpuszczalnika i jest odpowiedni do stosowania w różnych typach silników. Usuwa do 85% szlamu z silników benzynowych, przygotowując silnik do przyjęcia świeżego oleju.

Preparaty poza podium – co jeszcze oferuje nam rynek?

Choć rynek płukanek do silnika jest zdominowany przez kilka wiodących marek, o których wspomnieliśmy przy okazji dzisiejszego artykułu, istnieje wiele innych produktów, które można spotkać zarówno na półkach sklepowych, jak i na stacjach benzynowych czy sklepach online. Poniżej przedstawimy w skrócie to, co obecnie oferuje nam rynek.

Klen-Flo Engine Flush

Klen-Flo Engine Flush to zaawansowany środek do płukania silnika, który dzięki wykorzystaniu specjalnie dobranych węglowodorów chlorowcowanych, efektywnie rozpuszcza szeroki zakres zanieczyszczeń. Z łatwością radzi sobie z usuwaniem złogów, które mogą zatykać sita oleju i przepusty, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Ponadto eliminuje lakier, który jest efektem działania ciepła na olej smarujący, oraz osady na tłokach, które mogą blokować pierścienie tłokowe, powodując problemy z uszczelnieniem i nadmierne zużycie silnika.

Forte New Generation Motor Flush

Forte New Generation Motor Flush to nowoczesna płukanka do silnika, która oczyszcza układ smarowania z nagaru i czarnego osadu, jednocześnie odblokowując zapieczone pierścienie. Co ważne, produkt ten bazuje na oleju syntetycznym, co czyni go bezpiecznym dla silnika i jego komponentów. Niezależne badania laboratoryjne potwierdziły, że płukanka nie zmniejsza ilości dodatków przeciwzużyciowych w oleju, a nawet zwiększa ilość dodatków przeciwzatarciowych, co zapobiega ryzyku suchego tarcia.

K2 Motor Flush

K2 Motor Flush to profesjonalna płukanka, która dzięki sprawdzonej recepturze skutecznie usuwa nagar, szlam olejowy oraz sadzę. Produkt ten nie tylko rozpuszcza zanieczyszczenia, ale również zwiększa szczelność pierścieni tłokowych, co przekłada się na zwiększoną kompresję i zmniejszony pobór oleju. Dodatkowo, K2 Motor Flush przyczynia się do redukcji dymienia i emisji szkodliwych spalin, a także do wyciszenia silnika i eliminacji hałasu z popychaczy zaworów.

Mannon Motor Flush

Mannon Motor Flush to specjalistyczny środek czyszczący, który dzięki swojej unikalnej kompozycji dodatków detergentowo-dyspergujących, skutecznie i bezpiecznie usuwa osady węglowe, w tym z dna tłoka. Produkt ten zapewnia niezawodne smarowanie podczas procesu mycia, co zapobiega zużyciu części silnika. Jest on również neutralny w stosunku do uszczelek i mieszalny ze wszystkimi rodzajami olejów silnikowych.

Płukanka XADO Vitaflush

Na uwagę zasługuje również środek czyszczący do silnika z efektem rewitalizacji XADO Vitaflush. Płukanka cieszy się pozytywnymi opiniami wśród osób ze świata motoryzacyjnego, które doceniają skuteczność preparatu (przywraca do 70% metali na swoje miejsce). Płukanka XADO Vitaflush wolna jest m.in. od kwasów, rozpuszczalników czy acetonu.

Do głównych zalet XADO Vitaflush zaliczyć można:

  • dokładne czyszczenie układu napędowego, w tym systemów smarowania i przekładni z osadów różnego typu,
  • przywrócenie optymalnej kondycji poszczególnym elementom silnika,
  • odnowienie swobody ruchu pierścieni tłokowych,
  • zabezpieczenie silnika przed przedwczesnym zużyciem,
  • stabilizację parametrów roboczych pompy oleju.

Liqui Moly Engine Flush

Liqui Moly Engine Flush to dodatek do oleju silnikowego, który czyści silnik ze wszystkich szkodliwych osadów i resztek olejów. Regularne stosowanie tego preparatu zapobiega zapiekaniu się pierścieni tłokowych, poprawia sprawność mechaniczną silnika i zapewnia optymalne osiągi.

Millers Oils Engine Flush

Millers Oils Engine Flush to dodatek do starego oleju, który pozwala na utrzymanie wnętrza silnika w czystości, co wydłuża żywotność nowego oleju. Dzięki temu silnik pracuje wydajniej, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i wyższą moc. Produkt ten bazuje na oleju, co oznacza, że nie jest agresywny wobec materiałów i uszczelek w silniku.

BG EPR (BG 109)

BG EPR (BG 109) to preparat, który aplikuje się do rozgrzanego silnika przed wymianą oleju, przywracając prawidłowe ciśnienie sprężania i udrożnienie pierścieni. Preparat ten zmniejsza emisję spalin, ogranicza zużycie oleju i przyczynia się do sprawnej oraz oszczędnej pracy silnika.

Płukanka Ipone Engine Cleaner – dla motocyklistów

Na koniec coś dla motocyklistów. Na rynku dostępny jest taki środek jak Ipone Engine Cleaner, czyli profesjonalny preparat do płukania silnika motocyklowego przed serwisem olejowym. Produkt bogaty w dodatki czyszczące, które skutecznie radzą sobie z osadami, lakierem i innymi produktami ubocznymi pracy silnika.

Płukanki silnika – opinie

Zaznaczmy, że prezentowany ranking płukanek do silnika jest obiektywny. Nasze zestawienie nie jest jednak przypadkowe, a każdy preparat z listy zasłużył na wyróżnienie. Jak wspomnieliśmy wcześniej – jednym, z czynników, jaki powinno brać się pod uwagę przed kupnem danego produktu, są opinie, będące potwierdzeniem tego, że dana płukanka dobrze sprawdza się do płukania silnika nie tylko w teorii, ale również w praktyce.

Jak więc prezentują się opinie płukanki do silnika? Na tapetę weźmy zwycięzcę dzisiejszego zestawienia, czyli TEC 2000 Engine Flush.

Płukanka do silnika – opinie o TEC 2000 Engine Flush

Poniżej podajemy kilka opinii na temat płukanki silnika od TEC 2000, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Wierzymy, że zacytowanie użytkowników – co do słowa – jest najrzetelniejszą formą przekazania ich zdania na temat preparatu. Pozwoliliśmy sobie jednak nie publikować danych żadnej osoby.

"Sprawdzone na swoich autach Nissan Patrol 2004 r oraz BMW 318i 2012 r. Produkt polecam w BMW po pierwszym płukaniu olej jasny w Nissanie po drugim płukaniu olej jasny, no i praca silnika lepsza, chłopaki na FB fajne filmiki wysyłają, można sobie zobaczyć porównania." "Bardzo dobra płukanka JAGUAR S TYP 3.0 benzyna na zimnym silniku prawdopodobnie stukał popychacz (opinia mechanika) po płukance TEC 2000 ustało stukanie silnik pracuje równo."
"Silnik po płukaniu słyszalnie pracuje lepiej, niż po zwykłej wymianie oleju bez płukania. Lepsza kultura pracy. Zrobiłem to pierwszy raz, silnik 1,4 benzyna, przebieg 115 000, wymiany co 15 000 km, pierwszy właściciel, głównie trasy."
"Jedno jest pewne, olej po użyciu TEC 2000 ma inną konsystencję. Jest bardziej lejący, a jeśli działa jak na licznych filmach i podnosi dodatkowo kompresję, to nic tylko chwalić:). Ja na pewno wrócę po produkty TEC 2000. Szczerze polecam."

"Wyczyścił bardzo ładnie silnik (pod korkiem oleju i od strony zaworów wygląda jak nowy). Ciszej pracuje i ładnie wkręca na obroty (być może to efekt placebo). Ogólnie polecam."

Wyżej przedstawiona płukanka silnika opinii posiada o wiele więcej, gdzie w zdecydowanej większości są one bardzo pozytywne, co tylko potwierdza wysoką jakość preparatu i jego niezawodność.

Test płukanek do silnika

Na sam koniec poruszmy jeszcze jeden temat: testy płukanek silnika. Te, obok opinii, można bowiem najłatwiej zweryfikować i sprawdzić, czy to, co powszechnie mówi się o działaniu preparatów do płukania jednostki, jest prawdą, czy jedynie wymysłem producentów. Na szczęście w przypadku prezentowanych w dzisiejszym zestawieniu produktów nakręcono wiele materiałów wideo, na których widać, jak dany środek sobie radzi z nagarem i innymi zanieczyszczeniami. Poniżej kilka filmików.

Test płukanek silnika – TEC 2000 Engine Flush

Czym najlepiej płukać silnik?

Jaka płukanka do silnika jest obecnie najlepszym wyborem? Zgodnie z tym, co zostało opisane w dzisiejszym artykule, wynika, że jeśli chodzi o płukanie wnętrza silnika benzynowego i dieslowego równych nie ma sobie TEC 2000 Engine Flush, który posiada w swoim składzie dodatki uszlachetniające i substancje o właściwościach smarnych. Regularnie stosowany preparat wydłuża żywotność silnika, dokładnie rozpuszcza zanieczyszczenia w postaci nagarów i przyczynia się do lepszej pracy jednostki napędowej.

Wszystko, o czym napisaliśmy, ma pokrycie w rzeczywistości, czego potwierdzeniem są powyższe testy płukanek do silnika, na których pokazane jest, jak korzystać z TEC 2000 (zielonej puszki) podczas wymiany środka smarnego na nowy, aby dokładnie przepłukać jednostkę i cieszyć się z bezawaryjnej jazdy na dłużej. Można powiedzieć, że TEC 2000 Engine Flush to obecnie najlepsza płukanka do silnika benzynowego i Diesla na rynku.

Na sam koniec dzisiejszego artykułu odpowiedzmy sobie również na kilka często zadawanych pytań dotyczących najlepszych płukanek silnika.

Czy płukanka silnika jest groźna dla uszczelek?

Zastosowanie płukanki nie powinno powodować rozszczelnień w jednostce napędowej i tym samym prowadzić do wycieku oleju silnikowego. Warto jednak zwracać uwagę na skład wybieranej chemii motoryzacyjnej. Środki bazujące m.in. na estrach pochłaniających wilgoć z uszczelnień, mogą być przyczyną wspomnianych rozszczelnień. Dobra płukanka do silnika, w której nie znajdziemy kwasów (np. TEC 2000 Engine Flush) nie jest z kolei groźna dla kondycji uszczelek.

Kiedy stosować preparat do płukania silnika?

Zaleca się, aby przeprowadzać płukanie silnika przy każdej wymianie oleju na nowy bądź co drugi serwis olejowy. 

Jaka płukanka na zapieczone pierścienie tłokowe?

Chcąc rozpuścić zapieczone zanieczyszczenia gromadzące się w pierścieniach tłokowych czy w wąskich kanałach popychaczy zaworowych, warto sięgnąć po mocną płukankę do silnika jak TEC 2000 Engine Flush, która z jednej strony znana jest ze swojej skuteczności, a z drugiej bezpieczeństwa dla poszczególnych elementów silnikowych.

Co daje zastosowanie płukanki do silnika?

Wlanie płukanki przed uzupełnieniem nowego oleju oraz nowego filtra pozwala przede wszystkim skutecznie pozbyć się nagromadzonych osadów z wnętrza silnika. To z kolei ma pozytywne przełożenie na jego wydajność oraz żywotność a takze wpływa na regulację pracy silnika. Co więcej, dobry środek do płukania jednostki może pomóc w zwiększeniu mocy silnika, a także poprawie osiągów. Regularne stosowanie pozwala utrzymać układ smarowania w możliwie najlepszej kondycji, 

Jak używać płukanki do silnika Diesla i benzynowego?

Chcąc przeprowadzić płukanie silnika, warto wykonać ten zabieg zgodnie z zaleceniami producenta poszczególnego środka do płukania silnika.

Ile płukanki do silnika wlać?

To zależy od konkretnego środka czyszczącego silnik. W przypadku zwycięzcy dzisiejszego rankingu płukanek silnikowych, czyli TEC 2000 Engine Flush, na każde 5 litrów oleju, wystarczy użycie jednej puszki płukanki o pojemności 375 ml. 


Zobacz też:

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Sprawdź

Mycie auta na dwa wiadra – na czym polega?

Objawy i skutki zapchanego filtra DPF – czy można go wyczyścić?

Płukanka silnika – czy warto po nią sięgnąć?

Prawidłowe woskowanie samochodu, czyli jak nałożyć wosk na auto w kilku krokach?

Powiązane produkty

Marka: TEC-2000

TEC 2000 Zestaw 8 mm + TEC 2000 Diesel Injector Cleaner + Engine Flush

Zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy diesla TEC-2000 i płukanka silnika Norma EN ISO 9002 – model zapewnienia jakości podczas produkcji. Zestaw 8 mm do instalacji preparatu czyszczącego wtryski Diesel, oraz Płukanie silnika. Usuwa osad, nagar, sadze, dokładnie usuwa zużyty olej.

Więcej
W magazynie

Śledź nas na Facebooku