Prawidłowe woskowanie samochodu, czyli jak nałożyć wosk na auto w kilku krokach?

Woskowanie lakieru to najprostszy zabieg pielęgnacyjny, jaki możemy zafundować karoserii  naszego pojazdu. Nałożenie wosku jest skuteczną i sprawdzoną metodą pielęgnacji lakieru, a także jego ochrony przed drobnymi uszkodzeniami. Choć sama aplikacja substancji nie jest niczym skomplikowanym, tak warto mieć świadomość, jak woskować samochód, aby cieszyć się z jak najlepszego efektu. 

Woskowanie samochodu – dlaczego warto sięgnąć po wosk?

Czy warto woskować samochód? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców planujących zadbać o stan wizualny swojego pojazdu. Odpowiedź w tym wypadku jest jedna – tak, nakładanie wosku na auto jest czynnością, o której zdecydowanie warto pomyśleć. Dlaczego? Co daje woskowanie auta?

Po pierwsze – wosk stanowi doskonałą powłokę ochronną dla karoserii przed działaniem różnych czynników zewnętrznych, w tym przed śniegiem, gradem czy deszczem. Po drugie, woskowanie lakieru redukuje również osadzanie się brudu na karoserii i sprawia, że woda szybciej z niej spływa.

Nakładanie wosku na samochód jest również świetnym zabezpieczeniem przed powstaniem korozji. Nie sposób pominąć oczywiście kolejnej istotnej kwestii, czyli tego, że woskowanie jest idealnym zabiegiem nabłyszczającym lakier – połyskujące nadwozie to najlepsza wizytówka zadbanego pojazdu.

Woskowanie auta krok po kroku – jak nakładać wosk na samochód?

Nakładanie wosku na samochód jest czynnością, którą możemy wykonać tak naprawdę wszędzie – zarówno na parkingu pod blokiem, jak i w garażu. Jedyne, czego potrzebujemy do woskowania, to puszka/butelka preparatu, aplikator i kilka wolnych chwil. Jak nakładać wosk na auto? 

Odtłuszczanie lakieru przed woskowaniem 

Jak przygotować lakier pod wosk? Pierwszym krokiem jest odtłuszczenie karoserii i jej dokładne umycie. Pamiętaj, że nałożenie produktu na czysty i pozbawiony defektów lakier pozwoli osiągnąć trwalsze i lepsze efekty. Po dokładnym oczyszczeniu nadwozia sprawdź raz jeszcze, czy nie występują na niej żadne nierówności, czy skupiska brudu. Jak to zrobić? Załóż jednorazową, foliową rękawiczkę i przejedź opuszkami palców po karoserii.

Jeżeli na lakierze znajdują się niewielkie zarysowania, możesz sięgnąć po specjalną pastę do usuwania drobnych rys.

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Czym odtłuścić lakier przed woskowaniem? Najpopularniejszymi preparatami są odtłuszczacze oraz alkohol izopropylowy (IPA), który bez problemu można rozcieńczyć ze zdemineralizowaną wodą.

Jak przygotować auto do woskowania? Ochłodź lakier i unikaj kontaktu z wodą

Przygotowanie auta do woskowania to nie tylko umycie karoserii i odtłuszczenie lakieru. Kolejną istotną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest to, w jakich warunkach bierzesz się do nakładania wosku. Pamiętaj, że woskowania samochodu nie należy przeprowadzać w upalne dni pod gołym niebem. Dlatego też mając na uwadze kwestie przygotowania pojazdu, ustaw auto w cieniu tak, aby karoseria była chłodna w dotyku

Co więcej, nakładanie wosku na lakier nie jest zalecane również wtedy, gdy prognozowane są opady deszczu – woskowana karoseria nie powinna mieć styczności z wodą przez co najmniej 24 godziny.

Zestaw do woskowania auta, czyli co przygotować przed nałożeniem wosku?

Zanim jeszcze przejdziesz do woskowania lakieru, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować do aplikacji wosku. Co się okaże przydatne? Przede wszystkim aplikator gąbkowy. Oczywiście nie jest on koniecznością – wosk możesz rozprowadzić również za pomocą dłoni – nie gwarantuje to jednak tak precyzyjnego rozprowadzenia warstwy preparatu. 

Oprócz aplikatora dobrze mieć ze sobą ściereczki z mikrowłókna do polerowania. Nie zapomnij o najważniejszym, czyli o puszcze lub butelce wosku.

Przechodząc do sedna – jak nakładać wosk?

Po przygotowaniu przychodzi czas na właściwą część, czyli nakładanie wosku na lakier. Jak zrobić to dobrze?

Najskuteczniejszym sposobem jest ręczna aplikacja – za pomocą rąk lub aplikatora gąbkowego. Niezależnie, czym nakładasz, pamiętaj, aby warstwa nakładanego preparatu nie była zbyt gruba – w przeciwnym wypadku o wiele ciężej będzie Ci się pozbyć smug i śladów.

Dobrym rozwiązaniem jest woskowanie lakieru z podzieleniem karoserii na mniejsze fragmenty. Co to znaczy? Tyle że dobrze jest skupić się na konkretnym elemencie i dopierodopiero gdy będzie dobrze wypolerowany, przejść do kolejnego. Co ważne: po aplikacji wosku zaleca się odczekać kilka minut przed przejściem do kolejnego kroku.

W momencie, gdy nałożysz wosk na cały lakier, sięgnij po ściereczkę z mikrowłóknem. Wykonuj koliste i energiczne ruchy – samo woskowanie potrafi być męczące – efekt jednak zrekompensuje każdą minutę włożonego wysiłku. Kiedy będziesz wiedzieć, że to już koniec pracy? Wtedy, gdy na lakierze wystąpi efekt lustrzanego połysku – z pewnością go poznasz.

UWAGA: zabierając się do polerowania, ściągnij z ręki obrączkę, zegarek i inne przedmioty mogące zarysować karoserię.

Po skończonym woskowaniu odstaw auto najlepiej do zacienionego miejsca. Sam wosk wymaga paru godzin, by móc silnie związać się ze strukturą lakieru.

Mycie auta po woskowaniu, czyli jak sprawdzić, czy wosk został dobrze nałożony

Jak sprawdzić, czy woskowanie przyniosło pożądane rezultaty? Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wode i spryskanie nią karoserii pojazdu. Dobrze nałożony wosk powinien “odepchnąć” cząsteczki wody. Te z kolei powinny ułożyć się w kuliste kształty.

Jak myć samochód po woskowaniu?

Najlepiej nie robić tego przez 24 godziny od aplikacji. Po tym czasie możesz opłukać nadwozie za pomocą zimnej wody – wszystko inne może ”ściągnąć” wosk z lakieru.

Woskowanie auta polerką

Nakładanie wosku polerką jest rozwiązaniem dla osób mających stosowne doświadczenie z woskowaniem pojazdu. 

Woskowanie maszynowe polega bowiem na użyciu specjalnego urządzenia (polerki), która w rękach niedoświadczonych osób może uszkodzić lakier. Aby dobrze rozprowadzić wosk, należy ustawić jej prędkość na 600-800 obrotów na minutę.

Planujesz zabrać się do woskowania swojego pojazdu? W takim razie wyposaż się w odpowiedni zestaw chemii samochodowej, w tym m.in. w wysokiej jakości wosk do lakieru. Odwiedź sklep dbamtomam.pl i zadbaj o swój samochód z preparatami, którym zaufało tysiące zadowolonych kierowców – zapraszamy.

Zobacz też:

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Sprawdź

Mycie auta na dwa wiadra – na czym polega?

Objawy i skutki zapchanego filtra DPF – czy można go wyczyścić?

Płukanka silnika – czy warto po nią sięgnąć?

Ranking płukanek do silnika 2022 – TOP 3 preparaty, które zadbają o czystość jednostki napędowej

Śledź nas na Facebooku