Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

W dzisiejszych czasach samochód jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jednakże, aby móc cieszyć się jego bezawaryjnością i długim użytkowaniem, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację silnika. Płukanie silnika to proces mający na celu usunięcie zanieczyszczeń, nagaru i resztek oleju, które mogą wpłynąć na jego wydajność i żywotność. W przypadku silnika, który bierze olej, przeprowadzenie płukania może przyczynić się do poprawy sytuacji. W niniejszym artykule omówimy, jakie są skutki niedostatecznej pielęgnacji jednostki napędowej, w jaki sposób płukanie silnika może pomóc w redukcji zużycia oleju oraz jak prawidłowo wykonać ten zabieg.

Jakie są skutki niedostatecznej pielęgnacji silnika?

Niedostateczna pielęgnacja silnika może prowadzić do wielu negatywnych skutków, które wpłyną na żywotność i wydajność naszego pojazdu. Jednym z nich jest nadmierne zużycie części, takich jak tuleje cylindrowe, pierścienie tłokowe czy panewki korbowodowe. W efekcie może dojść do poważnych uszkodzeń mechanicznych, a nawet awarii silnika. Ponadto brak regularnej wymiany oleju oraz płukania silnika może spowodować osadzanie się nagaru i innych zanieczyszczeń w układzie smarowania, co z kolei prowadzi do obniżenia sprawności pracy silnika.

Warto również pamiętać o tym, że niedostateczna pielęgnacja silnika może wpłynąć na wzrost zużycia paliwa oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zanieczyszczony olej nie spełnia swojej podstawowej funkcji smarującej i chłodzącej, przez co dochodzi do przegrzewania się elementów ruchomych oraz szybszego ich zużycia. To z kolei prowadzi do niższej sprawności energetycznej pojazdu oraz większego obciążenia środowiska naturalnego.

Dlaczego silnik bierze olej?

Silnik bierze olej z różnych powodów, które związane są głównie z zużyciem lub uszkodzeniem jego komponentów. Pierścienie tłokowe odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu przedostawaniu się oleju do komory spalania. W miarę ich zużycia szczelność między nimi a cylindrem maleje, co prowadzi do przedostawania się oleju do komory spalania i jego spalania razem z paliwem.

Innym powodem jest uszkodzenie uszczelki głowicy. Uszkodzona uszczelka może powodować przedostawanie się oleju do komory spalania oraz mieszanie się oleju z płynem chłodzącym, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia oleju silnikowego i uszkodzeń silnika. 

Ponadto, zużycie prowadnic zaworów oraz uszczelnień zaworów może skutkować przedostawaniem się oleju do komory spalania. W przypadku silników z turbosprężarką degradacja łożysk turbiny może również prowadzić do wycieku oleju, zwiększając jego zużycie.

Dlaczego warto płukać silnik? W jaki sposób płukanie może pomóc z problemem brania oleju?

Płukanie silnika to proces, który pozwala na usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń i osadów z wnętrza jednostki napędowej. Warto przeprowadzać go regularnie, ponieważ może znacznie przedłużyć żywotność silnika oraz poprawić jego wydajność. Zanieczyszczenia te powstają w wyniku naturalnego zużycia oleju silnikowego oraz spalania paliwa, a ich obecność może prowadzić do szybszego zużycia części oraz utraty mocy.

Płukanie silnika może przyczynić się do usunięcia nagaru i zanieczyszczeń, które wpływają na pracę pierścieni tłokowych, uszczelek czy zaworów. Dzięki temu można zminimalizować zużycie oleju oraz poprawić ogólną wydajność silnika. Warto jednak pamiętać, że płukanie silnika nie zawsze jest rozwiązaniem problemu – w przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna może być interwencja mechanika. Warto również dodać, że płukanie jednostki jest szczególnie ważne w przypadku starszych pojazdów lub tych, które były eksploatowane w trudnych warunkach. W takich sytuacjach zanieczyszczenia mogą gromadzić się szybciej, co może prowadzić do poważniejszych problemów z silnikiem. 

Jak płukać silnik?

Płukanie silnika można przeprowadzić za pomocą specjalnej płukanki, która jest dodawana do oleju silnikowego. Przed przystąpieniem do płukania, należy upewnić się, że silnik jest ciepły. Następnie należy dodać odpowiednią ilość preparatu zgodnie z instrukcją producenta. Po dodaniu płukanki należy pozostawić silnik włączony na około 10-15 minut, aby płukanka miała czas na działanie. Po upływie tego czasu należy odlać zużyty olej i wymienić filtr oleju. Należy również dodać nowy olej, zgodnie z zaleceniami producenta. 

Przeczytaj również: czy warto sięgać po płukankę do silnika?

Czym najlepiej płukać silnik? 

Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po sprawdzoną płukankę silnika. Jaki preparat wybrać?

W ostatnich latach dużą popularność oraz zaufanie wśród mechaników i kierowców zarówno w Polsce, jak i na świecie zyskała płukanka TEC 2000 Engine Flush. Jest to innowacyjny środek do czyszczenia silników spalinowych, który skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jednym z wielu atutów TEC 2000 Engine Flush jest jego ekologiczna formuła – nie zawiera ona chlorowanych węglowodorów, dzięki czemu nie wydziela szkodliwych oparów podczas pracy. Produkt ten jest na rynku od ponad 20 lat, co świadczy o jego wysokiej jakości i skuteczności.

Chcesz wiedzieć więcej o wyborze odpowiednich preparatów do płukania? Przeczytaj nasze poprzednie wpisy, w których opisaliśmy to, jaką płukankę do silnika wybrać

Na blogu znajdziesz również ranking płukanek silnika, którym również możesz się zasugerować – zapraszamy do lektury!

Zobacz też:

Czy można jeździć z wlaną płukanką do silnika?

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Czy można płukać silnik ropą?

Ile płukanki silnika potrzebujesz wlać, by dobrze wypłukać jednostkę?

Czy płukanie silnika jest bezpieczne?

Jaka płukanka do silnika spełni swoje zadanie? Wybór musi być przemyślany

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Problemy po płukance silnika niskiej jakości – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Jak stosować płukankę do silnika?

Czy płukanka pomoże na zapieczone pierścienie?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku