Biały dym z rury wydechowej – jakie są tego przyczyny? Czy to oznaka poważnej usterki?

Niezależnie od tego, jakim rodzajem paliwa napędzany jest samochód, w pewnym momencie z jego rury wydechowej może pojawić się dym. W zależności od rodzaju usterki może on występować w różnej barwie, w tym m.in. białej. Twoje auto dymi na biało? Jeśli tak to dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, czy jest się czego obawiać, jakie są tego przyczyny i co powinieneś zrobić, aby pozbyć się białego dymu z rury wydechowej – zapraszamy do dalszej lektury!

Dymienie z rury wydechowej – jakie powinno być?

Zanim omówimy to, co oznacza biały dym z rury wydechowej, odpowiedzmy sobie na bardzo ważną kwestię, czyli tego, kiedy możemy powiedzieć, że dymienie w naszym samochodzie jest w normie. Otóż warto wiedzieć, że spaliny, które wydobywają się z wydechu pojazdu, nie powinny posiadać żadnej widocznej barwy. Oczywiście warto również rozróżnić tu dwie sytuacje:

  • w czasie rozruchu w okresie zimowym możemy dostrzec lekki, biały dym z rury wydechowej; nie jest to jednak powód do niepokoju – białawe zabarwienie to tak naprawdę para wodna z wydechu, którą łatwiej dostrzeżemy przy niższych temperaturach,
  • w przypadku silników wysokoprężnych zdarza się, że diesel kopci przy odpalaniu na czarno, co jest efektem gwałtownego otwarcia przepustnicy; jeżeli po chwili dym jest bezbarwny, dymienie jest w normie.

Auto dymi na biało – powód do obaw?

Powodem do niepokoju może być dłuższe dymienie z rury wydechowej w benzynie i dieslu. Zabarwione spaliny, które możemy dostrzec gołym okiem, sygnalizują nam, że w pojeździe zachodzi jakaś nieprawidłowość. I to właśnie od koloru oraz objętości dymu wydobywającego się z rury wydechowej zależy, z jakim problemem mamy do czynienia. Z jakimi barwami możemy się spotkać? Dym może być biały, niebieski lub czarny

Dziś jednak rozmawiamy stricte o białym zabarwieniu – czy jest to powód do obaw? I tak i nie. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy wyżej – biały kolor może oznaczać parę z rury wydechowej, a to jest jak najbardziej normalne zjawisko – zwłaszcza w bardziej wilgotne i chłodniejsze dni.

Przyczyny powstawania białego dymu z rury wydechowej jednak są różne, dlatego też jego stała obecność w czasie jazdy może sugerować nam, że z naszym samochodem dzieje się coś nie do końca dobrego. W kolejnych akapitach omówimy to zabarwienie na przykładach silników wysokoprężnych oraz benzynowych, co powinno ułatwić wykrycie ewentualnych usterek.

Diesel dymi na biało – silnik wysokoprężny nie zawsze „musi kopcić”

”Diesel – biały dym” – fraza ta dość często jest wyszukiwana przez kierowców, co oznacza, że sytuacja ta jest dosyć powszechna. Czy jest się czego obawiać?

Na początku omówmy „problem”, jaki występuje wśród właścicieli pojazdów napędzanych silnikiem wysokoprężnym. W oczach wielu kierowców panuje bowiem przekonanie, że “jeśli diesel kopci, to wszystko jest w porządku”. To, czy silnik diesla powinien kopcić, czy też nie, od lat wywołuje emocje zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników tej teorii. Ale jak jest w przypadku białego dymu z rury wydechowej?

Biały dym z rury wydechowej – diesel i benzyna. Co to oznacza?

W momencie, gdy zauważymy jego obecność, na samym początku powinniśmy sprawdzić poziom płynu chłodniczego. Dlaczego? To właśnie on odpowiada bezpośrednio za pojawienie się białego dymu w wydechu. Przy okazji warto sprawdzić, czy chłodnica jest szczelna, a przewody nie są twarde. Jeżeli wszystko jest sprawne, a diesel kopci na biało (lub benzyna, problem bowiem dotyczy obu rodzajów silników), może to oznaczać, że w komorach spalania paliwa obecny jest wspomniany płyn chłodniczy.

Diesel kopci na biało a olej napędowy

Biały dym z rury wydechowej w dieslu może być również efektem nawyków związanych z tankowaniem. O czym mowa? Zdarzają się sytuacje, w których kierowcy tankują niskiej jakości olej napędowy. Jeżeli właściciel wlewa paliwo od rezerwy aż po sam korek, może dojść do sytuacji, w której zatrze się pompa wtryskowa, a same wtryski ulegną uszkodzeniu. Efektem tego może być biała barwa dymu z rury wydechowej.

Pozostając przy oleju napędowym, warto wspomnieć, że pojawiający się biały dym z wydechu w dieslu może być przyczyną dużej zawartości cząstek wody w ropie, które podnoszą wilgotność spalin.

Auto dymi na biało – jak sprawdzić, czy uszczelka pod głowicą jest uszkodzona?

Niestety, jeśli benzyna lub diesel „kopci” na biało, może być to oznaka również nieszczelności uszczelki pod głowicą. W takim wypadku nigdy nie można wykluczyć uszkodzenia nawet całego bloku silnika, co wiąże się niestety z bardzo dużym wydatkiem.

Jak ocenić, czy uszczelka jest uszkodzona? W takim wypadku należy zrobić to, o czym wspomnieliśmy wyżej, czyli  wykluczyć uszkodzenie chłodnicy EGR-u. Oprócz tego warto również sprawdzić stan węży do chłodzenia (głównie to, jaką mają temperaturę i czy nie puchną). Co więcej, dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu na obecność CO2 w płynie chłodniczym. Dodatkowo, jeśli usłyszymy w zbiorniczku wyrównawczym bulgotanie, a bagnet oleju jest „wypchany” ze swojego miejsca, jest to znak, że uszczelka pod głowicą jest uszkodzona. W tym wypadku biały dym z rury wydechowej = remont jednostki napędowej.

Biały dym na zimnym silniku

Jeżeli zauważysz, że z rury wydechowej wydobywa się biały dym, w momencie, gdy silnik nie jest jeszcze rozgrzany, przyczyn możesz szukać m.in. w:

  • obecności wody w paliwie,
  • problemów z instalacją LPG (dotyczy benzyny),
  • obecności wody w tłumiku,
  • skroplinach w układzie wydechowym po nocy, gdy auto „nocowało” na dworze,
  • w wilgotnym powietrzu z zewnątrz.

Biały dym z rury wydechowej na ciepłym silniku

W momencie, gdy silnik osiągnie optymalną temperaturę, a rura wydechowa dalej „kopci na biało”, jest to znak nieprawidłowości – wyjątkiem jest tutaj instalacja gazowa – biały dym towarzyszy jedynie spalaniu się LPG. W pozostałych przypadkach należy udać się do serwisu.

Białe kopcenie z rury wydechowej – ewentualne koszty napraw

W momencie, gdy w czasie jazdy ciągnie się za Tobą chmara białego dymu, musisz czym prędzej udać się do mechanika. W momencie, gdy okaże się, że wymagany będzie remont silnika, należy nastawić się na większy wydatek. Samo kupno uszczelki to koszt kilkudziesięciu złotych. Na tym jednak serwis się nie kończy. Aby ją wymienić, niezbędne jest wykonanie kilku czynności, dzięki którym układ będzie działać prawidłowo. Do takowych zaliczyć możemy planowanie głowicy, które może kosztować nawet 700-1200 zł. Co więcej, do łącznego kosztu zabiegu należy doliczyć również czyszczenie podzespołów lub wymianę prowadnic, gniazd zaworowych oraz uszczelniaczy. Nie można zapominać również o wymianie płynu chłodniczego i oleju silnikowego

Wszystkie te czynności mogą nas wynieść nawet 4000-7000 zł.

Dymienie z rury wydechowej na biało – diagnostyka i pielęgnacja to podstawa

Na sam koniec warto przytoczyć rolę odpowiedniej diagnostyki, a także pielęgnacji pojazdu. Jak wiesz już z artykułu, biały dym z rury wydechowej wcale nie musi oznaczać groźnej usterki. Działa to jednak również w drugą stronę, dlatego też należy odpowiednio wcześniej zweryfikować, czy pod maską naszego samochodu wszystko jest w porządku. Dlatego też jeżeli zauważysz, że z Twoje auto „kopci” na biało, pierwsze, o czym powinieneś pomyśleć, to sprawdzenie układu chłodzenia, a także paliwowego (w baku może znajdować się woda).

Oprócz tego warto również zapobiegać ewentualnym usterkom, poprzez regularną pielęgnację pojazdu. W jaki sposób przeciwdziałać powstawaniu białego dymu? Dobrym pomysłem jest sięgnięcie m.in. po uszczelniacz chłodnicy TEC 2000 Radiator Stop Leak, który zapewnia maksymalną ochronę systemowi chłodzenia przed awarią – a jak wiesz – usterki tego układu są przyczyną obecności białego dymu w wydechu.

Mając na uwadze zbierającą się wodę w zbiorniku paliwa, warto wyposażyć się również w uszlachetniacz do benzyny TEC 2000 Fuel System Cleaner lub uszlachetniacz do diesla TEC 2000 Diesel System Cleaner. Są to środki o doskonałych właściwościach wiążących wodę, dzięki czemu doskonale pozbywają się jej z układu paliwowego, przeciwdziałając m.in. powstawaniu białego dymu z wydechu.

Wszystkie wyżej przedstawione preparaty znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym dbamtomam.pl. Odwiedź naszą stronę internetową i zadbaj o swój pojazd razem z nami – zapraszamy!

Zobacz też:

0W30 – co oznacza na oleju?

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Czarny olej w dieslu – skąd się bierze?

Czy można mieszać oleje silnikowe?.pl

Data ważności oleju silnikowego – czy olej może się przeterminować?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku