Jak umyć auto na myjni bezdotykowej?

Niezależnie od tego, czy mówimy o nowym pojeździe, który dopiero opuścił salon, czy o starszym samochodzie, który ma za sobą tysiące kilometrów – warto, aby o każdej porze prezentował się dobrze. Dlatego też nikogo nie może dziwić popularność myjni bezdotykowych, dzięki którym każdy kierowca w kilkanaście minut może umyć swój pojazd z nagromadzonych zabrudzeń i cieszyć się błyszczącym i czystym lakierem. Ale jak powinno wyglądać mycie samochodu na myjni? Jak dobrze umyć auto? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części wpisu – zapraszamy!

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej – chwila i po sprawie

Co roku w Polsce stawianych jest coraz więcej myjni bezdotykowych, co nie jest żadnym zaskoczeniem – codziennie setki kierowców odwiedza je w celu umycia swojego pojazdu. Skąd wziął się fenomen „bezdotyków”? Odpowiedź jest w prostocie i relatywnie niedużym koszcie dokładnego wyczyszczenia nadwozia.

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej trwa od kilku do kilkunastu minut a łączna cena przemycia i wypolerowania nie przekracza często 20 zł. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to rozwiązanie opłacalne zarówno pod kątem czasowym, jak i finansowym. Tym bardziej że coraz częściej na stacjach możemy również odkurzyć wnętrze, osuszyć lakier, napompować opony, a nawet wyprać tapicerkę – w niewielkiej cenie możemy zafundować swojemu samochodowi bezdotykowe spa.

Myjnia bezdotykowa – jak myć? To nie takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać

Jak myć samochód na myjni bezdotykowej? Choć mogłoby się to wydawać zbędnym pytaniem, warto mieć świadomość, że wcale nie jest to takie proste. Co prawda samo wzięcie szczotki czy lancy do ręki i puszczenie strumienia na samochód nie jest trudne, tak nieodpowiednia technika może poskutkować m.in. porysowaniem lakieru bądź też powstaniem odprysków. Przy stanowiskach z reguły znajdują się instrukcje, w jaki sposób umyć pojazd – kierowcy niestety najczęściej nie zapoznają się z wytycznymi, uruchamiając program według własnego uznania.

Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej?

To, jak myć samochód na myjni zależy od kilku czynników. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie się do pewnych zasad, sprawi, że pojazd będzie zachwycać czystością, a my sami oszczędzimy sobie ewentualnych problemów z lakierem. Jak więc dobrze umyć auto?

 • W przypadku, gdy samochód jest rozgrzany, poczekaj chwilę, aż lakier stanie się chłodniejszy. Puszczenie chłodnego strumienia na ciepłą blachę to prosta droga do odbarwień. Zasadę tę warto zachować również w czasie mycia tarcz hamulcowych – w momencie, gdy są rozgrzane, chłodna woda może spowodować ich uszkodzenie.
 • Jeżeli decydujesz się na użycie szczotki, musisz być świadomy, że przez nią bardzo łatwo jest porysować lakier. Dlaczego? Niektórzy kierowcy wykorzystują ją do mycia kół bądź też większych zanieczyszczeń, które następnie zaplątują się pomiędzy włosiem – doskonałym przykładem jest tutaj piasek, będący istnym zabójcą dla karoserii auta.
 • Masz w swoim aucie polerowane felgi? W takim razie zwróć uwagę na chemię, jaka jest stosowana na danej myjni. Obiekty te najczęściej stosują agresywne preparaty, które mogą pozostawić odbarwienia. Uwaga – jeżeli korzystasz z dedykowanego programu do mycia felg, nie kieruj strumienia na lakier.

Jak myć samochód na myjni, a jak tego nie robić? Najczęściej popełniane błędy

Zanim przejdziemy do konkretnych programów i kolejności mycia samochodu na myjni, omówmy najczęściej popełniane błędy przez kierowców, którzy nie zwracają uwagi na technikę oraz zalecenia dotyczące czyszczenia pojazdu. Czego się wystrzegać?

 • Zbyt bliskiego kontaktu wody/preparatu z lakierem – bardzo często zdarza się, że kierowcy, chcąc usunąć uporczywe zabrudzenie, podchodzą z lancą na kilka centymetrów do lakieru. To ogromny błąd, przez który możemy liczyć się z odpryskami, a w dalszej konsekwencji z wystąpieniem korozji. Optymalnie zaleca się, aby lancę wodną trzymać w odległości 30-50 cm od karoserii.
 • Złego kierunku strumienia – wielu kierowców w czasie mycia samochodu na myjni kieruje strumień prostopadle do pojazdu. Jest to kolejny błąd, podobnie zresztą jak kierowanie go w sposób punktowy. Najlepiej, gdy woda/preparat puszczany jest od pod kątem. Co więcej, w fazie mycia zasadniczego warto również pamiętać o tym, aby czyścić auto od góry do dołu. W przeciwnym razie możemy liczyć się z zaciekami.
 • Niewysuszenia lakieru – kierowcy odwiedzający myjnię bezdotykową, najczęściej czyszczą samochód w pośpiechu. I to właśnie przez niego często zapominają o wysuszeniu pojazdu. Skutkiem tego jest szybkie przyklejenie się kurzu i brudu do karoserii.
 • Wycierania lakieru ręcznikiem – nie ma nic gorszego dla lakieru, jak agresywne tarcie np. ręcznikiem w celu usunięcia zanieczyszczenia. Tego typu zabiegi prowadzą do szybkiego zniszczenia powłoki.
 • Mycia samochodu na myjni w uroczystym stroju – zdarza się, że przed ważnym wydarzeniem np. weselem, na szybko chcemy umyć samochód. Niestety, ubranie się w wyjściowy strój np. sukienkę, koszulę czy garnitur, nie jest dobrym rozwiązaniem. Na myjni bardzo łatwo jest o pochlapanie się, co jest jeszcze gorsze dla naszego ubioru, gdy mówimy tutaj o chemicznych preparatach, mogących odbarwić strój.

Kolejność mycia na myjni bezdotykowej

Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej? Tutaj ważna jest kolejność działań (programów).

 1. Płukanie wstępne – na samym początku warto spłukać tzw. pierwszy brud z karoserii za pomocą płukania wstępnego. Do tego wykorzystywana jest najczęściej ciepła woda. Mycie samochodu na myjni bezdotykowej warto zacząć od dachu pojazdu i kierować się ku dołowi. Nie zapomnij także o spłukaniu progów, kół oraz nadkola (również od spodu/od wewnątrz).
 2. Aktywna piana/mycie szamponem lub proszkiem – w zależności od tego, co w ofercie ma myjnia bezdotykowa, wybieramy odpowiedni preparat. Nanoszenie tych środków należy zacząć od dołu i długimi ruchami kierować je w górne partie samochodu. W tym miejscu warto chwilę odczekać (około minuty), aby preparaty mogły ściągnąć i zmiękczyć nagromadzony na karoserii brud. Ten etap ma duży wpływ na efekt finalny, dlatego bardzo ważne jest, aby mycie pianą lub szamponem wykonać bardzo precyzyjnie.
 3. Mycie zasadnicze – następnym krokiem jest wybranie programu, dzięki któremu możemy nanieść na karoserię podgrzaną wodę wraz z mikroproszkiem. Co ważne, lancę należy równomiernie prowadzić po całym nadwoziu (zachowując odpowiedni kąt i odległość). Dobrym rozwiązaniem jest zaczęcie mycia od przodu. Podobnie jak w poprzednim kroku, tak i w tym miejscu musimy zadbać o dokładność. Jeżeli zachodzi taka potrzeba (mocno zabrudzone pojazdy), możemy zdecydować się na dwukrotne mycie zasadnicze.
 4. Płukanie – po użyciu preparatów przychodzi czas na ich spłukanie. Kolejny etap, kolejny raz musimy zadbać o precyzję – pozostawienie fragmentu, na którym znajduje się szampon bądź też inny środek, poskutkuje zaciekiem. Dlatego też dokładnie spłucz całą karoserię (nie zapomnij o tablicach rejestracyjnych, wycieraczkach, narożnikach szyb, lusterkach, łączeniach elementów nadwozia).
 5. Woskowanie – nie jest to mus, choć warto skorzystać z tej opcji. Nałożenie wosku pozwoli ochronić się na parę opadów deszczu, a ponadto nada karoserii pięknego połysku.
 6. Osuszanie i nabłyszczanie – na sam koniec należy skorzystać z wody zdemineralizowanej, dzięki której z łatwością pozbędziemy się resztek twardej wody i zmniejszymy szansę na tworzenie się zacieków.


Nie jesteś fanem myjni bezdotykowej i szukasz preparatów, dzięki którym zadbasz o czystość swojego pojazdu? Odwiedź nasz sklep – dbamtomam.pl i poznaj bliżej naszą ofertę, w której znajdziesz m.in. profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji nadwozia i szyb i wiele więcej. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj również:

PRAWIDŁOWE WOSKOWANIE SAMOCHODU, CZYLI JAK NAŁOŻYĆ WOSK NA AUTO W KILKU KROKACH?

ODGRZYBIANIE KLIMATYZACJI W AUCIE – KIEDY NALEŻY SIĘ ZA TO ZABRAĆ? CO ILE CZYŚCIĆ KLIMĘ?

FILTR KABINOWY WĘGLOWY CZY ZWYKŁY? CO DAJE WĘGIEL AKTYWNY W FILTRZE?

DEKONTAMINACJA LAKIERU – CO TO JEST? CO DAJE GLINKOWANIE SAMOCHODU?

CZYSZCZENIE I SMAROWANIE ŁAŃCUCHA MOTOCYKLOWEGO. SPRAWDŹ, JAK I CZYM NAJLEPIEJ TO ROBIĆ!

MYCIE AUTA NA DWA WIADRA – NA CZYM POLEGA?

Śledź nas na Facebooku