Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Systematyczna wymiana oleju silnikowego to podstawowa czynność pielęgnacyjna, o której musi pamiętać każdy kierowca. Warto mieć na uwadze to, że środek smarny z czasem traci swoje właściwości, dlatego też, aby móc cieszyć się bezawaryjną pracą silnika, należy co jakiś czas go wymieniać na nowy. Czy jest to drogi zabieg? Podpowiadamy, ile kosztuje wymiana oleju i co składa się na ogólną cenę tej usługi – zachęcamy do lektury.

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – najważniejsze informacje

Wymiana oleju nie jest skomplikowanym zabiegiem, który może przeprowadzić tak naprawdę każdy kierowca, który posiada podstawową wiedzę na temat swojego samochodu. Wiele osób jednak decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów – tak jest po prostu wygodniej, szybciej i bezpieczniej. Ale ile kosztuje wymiana oleju, gdy decydujemy się na pomoc mechaników lub serwisantów? Łączny koszt wymiany oleju silnikowego to od 150 zł do nawet 600 zł. Skąd taki rozstrzał cenowy? O tym w następnym akapicie.

SPRAWDŹ: Co ile km należy wymieniać olej silnikowy?

Co składa się na cenę wymiany oleju samochodowego?

Ile kosztuje wymiana oleju u mechanika? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców przymierzających się do wizyty w serwisie samochodowym. Warto wiedzieć, że na ogólną cenę wpływa kilka czynników.

  • Po pierwsze pod uwagę należy wziąć pojemność silnika. Przed wymianą dowiedz się, ile oleju trzeba będzie dolać. W większości wypadków starcza jedna butelka oleju silnikowego o pojemności 5 litrów. Koszt? To zależy od jakości środka smarnego. W tym miejscu nie radzimy stawiać na półśrodki, a wybierać sprawdzone rozwiązania jak np. olej ceramiczny MIHEL 7900, którego cena to około 220 zł.
  • Po drugie – razem z olejem wymieniany jest również filtr silnikowy. Nie jest to jednak spory wydatek – nowa część kosztuje od 20 do 40 zł. Jeżeli jednak posiadasz samochód sportowy lub zabytkowy, cena za filtr może wynieść nawet 150 zł.
  • Po trzecie pamiętaj o samej pracy mechanika. Ile kosztuje wymiana oleju? Robocizna średnio wyceniana jest od 50 do 100 zł. Pamiętaj jednak, że korzystając z usług autoryzowanych serwisów samochodowych czy też salonów dilerskich, możesz zapłacić dwukrotnie więcej.

Czy przy okazji wymiany oleju mogą pojawić się dodatkowe koszty?

W czasie wymiany oleju u mechanika czy też w serwisie samochodowym nie powinny pojawić się żadne dodatkowe koszty. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystko, o czym pisaliśmy wyżej, nie powinniśmy być niczym zaskoczeni. Jedynym „dodatkowym kosztem” jest tutaj konieczność wymiany filtra paliwa, czyli wspomniane wcześniej od 20 do 40 zł. Opcjonalnie za taki wydatek możemy uznać dolewkę oleju z warsztatu, czyli sytuację, w której sami nie zakupimy środka smarnego.

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie? Przykład województw i miast

To, ile kosztuje wymiana oleju w aucie, uzależnione jest nie tylko od rodzaju auta, pojemności silnika czy serwisu. Duże znaczenie może mieć również region/miasto, w jakim decydujemy się na tę usługę. Poniżej tabela z podziałem na największe miasta, a także województwa.

Miasto

Cena wymiany oleju

Białystok

37-66 zł

Bydgoszcz

55-109 zł

Gdańsk

50-91 zł

Katowice

43-65 zł

Kielce

37-77 zł

Kraków

34-62 zł

Lublin

38-57 zł

Łódź

31-48 zł

Olsztyn

32-60 zł

Opole

35-50 zł

Poznań

59-77 zł

Szczecin

42-95 zł

Rzeszów

37-65 zł

Warszawa

43-78 zł

Wrocław

37-58 zł

Zielona Góra

63-147 złWojewództwo

Średnia cena wymiany oleju (brutto)

dolnośląskie

47,53 zł

kujawsko-pomorskie

48,69 zł

lubelskie

49,85 zł

lubuskie

56,80 zł

łódzkie

60,16 zł

małopolskie

49,85 zł

mazowieckie

61,44 zł

opolskie

48,69 zł

podkarpackie

48,69 zł

podlaskie

48,69 zł

pomorskie

46,37 zł

śląskie

56,80 zł

świętokrzyskie

51,00 zł

warmińsko-mazurskie

48,69 zł

wielkopolskie

56,80 zł

zachodniopomorskie

60,28 zł

Ceny są szacunkowe i wyliczone na podstawie zestawienia poszczególnych ofert znalezionych w Internecie.

Koszt wymiany wszystkich filtrów i oleju

Podsumowując zebrane informację, odpowiedzmy na pytanie, które często pada z ust kierowców, czyli ile kosztuje wymiana oleju z filtrami. Z zestawień wychodzi, że taka usługa może kosztować w granicach 100-150 zł. Wszystko jednak zależy od robocizny, a także rodzaju filtru. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sam filtr niekiedy kosztuje 150 zł, doliczając do tego droższą usługę np. w autoryzowanym serwisie, za całość możemy zapłacić nawet 500-600 zł.

WARTO ZOBACZYĆ: Czy można mieszać oleje silnikowe?

Ile kosztuje wymiana oleju w ASO?

O czym już zostało wspomniane – wizyty w ASO są droższe od tych w standardowych warsztatach mechanicznych. Warto pamiętać o tym, że wymiana oleju – niezależnie od tego, czy jest to 0W20, 0W30, 5W40 czy 10W40musi być przeprowadzona zgodnie z wytycznymi producenta pojazdu, a także środka smarnego.

Stąd też przegląd w autoryzowanym serwisie może nas wynieść nawet kilkukrotnie drożej, niż w prywatnym garażu mechanika. Dla przykładu:

  1. Skoda Octavia II 1.9 TDI:
  • cena wymiany oleju 5W20 w warsztacie: około 300 zł,
  • cena wymiany oleju 5W20 w ASO: około 500 zł.
  1. Renault Clio III 1.2 16V:
  • cena wymiany oleju 5W40 w warsztacie: około 250 zł,
  • cena wymiany oleju 5W40 w ASO: około 450 zł.

Koszt wymiany oleju w skrzyni manualnej

Pozostając w temacie wymiany oleju, odpowiedzmy w skrócie również o tym, jaki jest koszt wymiany środka smarnego w skrzyni biegów. Jeśli chodzi o wersję manualną, taka usługa kosztuje około 50 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni automatycznej?

Mówiąc o skrzyni biegów, nie zapominamy również o użytkownikach automatów. Tutaj ceny za robociznę są o wiele większe, bo od 300 zł do nawet 600 zł. To jednak nie wszystko. Koszt wymianu oleju w skrzyni DSG w ASO może wynieść 850 zł.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów

Czy można zmniejszyć całkowite koszty wymiany oleju w aucie?

Na to pytanie jest jedna odpowiedź: tak, pod warunkiem, że zdecydujemy się na wymianę oleju na własną rękę. Oczywiście to nie jest tak, że wystarczy kupić butelkę 5-litrowego środka smarnego i gotowe. Aby móc prawidłowo spuścić olej i wlać nowy, należy wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi motoryzacyjnych, a także mieć chwilę wolnego czasu.

Czy warto zaoszczędzić i samemu wymienić olej silnikowy?

To, czy samodzielna wymiana oleju silnikowego jest opłacalna, zależy od tego, jak na to się zapatrujemy. Aby oszacować, co jest korzystniejsze dla naszego portfela – wizyta u mechanika, w ASO czy samodzielna próba, należy sporządzić sobie kosztorys. Poniżej krótkie zestawienie typowych kosztów, jakie trzeba ponieść, aby samodzielnie móc dokonać wymiany środka smarnego w samochodzie.

Lewarek/podnośnik mechaniczny

70-250 zł

Zestaw kluczy

50-350 zł

Miska do zlewania oleju

10-50 zł

Klucz dynamometryczny

55-400 zł

Zmywacz

15 zł

Klucz opaskowy do filtra 

10-20 zł

Jak widać, idąc po kosztach, samodzielna wymiana może wynieść około 200 zł + cena za olej, a więc nawet 400 zł. Oczywiście mowa tutaj o pierwszej wymianie – w końcu lewarek, klucze czy miska zostanie z nami na dłużej. W takim wypadku koszt ogranicza się tak naprawdę do zakupu środka smarnego, a więc do ok. 100-200 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie VW?

To zależy od modelu Volkswagena. Wymiana w ASO może wynieść od 400 do nawet 700 zł.

Koszt wymiany oleju w serwisie KIA

Wymiana oleju w serwisie KIA to około 90 zł. Doliczając do tego wymianę filtra (75 zł), za robociznę zapłacimy ponad 160 zł. Ze środkiem smarnym będzie to już koszt rzędu 300-400 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie Hyundai

Wymiana oleju w ASO Hyundai wraz z filtrem, a także dolewką oleju to około 400 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie Hondy

W zależności od ilości i rodzaju oleju silnikowego, a także modelu, koszt wymiany waha się od 400 do 600 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie Forda

W zależności od modelu pojazdu i innych czynników koszt wymiany to ok. 350 zł, chociaż zdarza się, że usługa kosztuje nawet 700 zł.

Koszt wymiany oleju BMW

Koszt wymiany oleju silnikowego w ASO BMW (olej + robocizna) może wynieść od 350 zł do nawet 700 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie Audi

Udając się do ASO Audi, trzeba liczyć się z wydatkiem do nawet 650 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju w serwisie Citroena

Podobnie jak w przypadku serwisów innych marek, średnia cena waha się pomiędzy 400 a 500 zł.

Koszt wymiany oleju w serwisie Mercedesa

Autoryzowane serwisy Mercedesa za wymianę oleju i filtrów życzą sobie niekiedy nawet 1000 zł.

Zobacz też:

Dekontaminacja lakieru – co to jest? Co daje glinkowanie samochodu?

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Filtr kabinowy węglowy czy zwykły? Co daje węgiel aktywny w filtrze?

Filtr oleju pod lupą – co warto o nim wiedzieć?

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Co zrobić z przepracowanym olejem?

Powiązane produkty

Śledź nas na Facebooku