Oleje Long Life – poznaj je bliżej

Olej silnikowy to bardzo ważny płyn eksploatacyjny, który odpowiada za redukcję tarcia pomiędzy ruchomymi elementami jednostki, chłodzenie układu czy ochronę silnika przed korozją i zanieczyszczeniami. Z czasem formulacja traci swoje właściwości, przez co podlega wymianie. Najczęściej co 10-15 tysięcy kilometrów. Na rynku dostępne są jednak oleje Long Life, które znacząco wydłużają interwały serwisowe. Czym są i czy warto z nich korzystać? O tym w dalszej części artykułu – zapraszamy!

Oleje silnikowe Long Life – czym są?

Na samym wstępie musimy zaznaczyć istotną informację – Long Life nie odnosi się do typu oleju silnikowego, a do trybu serwisowania silnika. Założenie jest proste – przedłużenie okresów pomiędzy kolejną wymianą formulacji z kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, co w praktyce oznacza jedno – rzadsze wizyty w serwisach samochodowych.

Oleje Long Life to nic innego, jak środki smarne wpisujące się w założenia tego trybu. Są to specjalnie opracowane mieszaniny, dzięki którym, w teorii, powinniśmy przejechać nawet dwa-trzy razy więcej kilometrów bez obawy o to, że olej silnikowy straci swoje właściwości, co mogłoby doprowadzić do szybszego zużycia silnika i zwiększyć ryzyko wystąpienia awarii.

Charakterystyka olejów Long Life

Każdy olej Long Life ma to samo zadanie – ochronić silnik na długi czas i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Czym wyróżniają się te formulacje?

  • Oleje silnikowe Long Life wzbogacane są różnymi dodatkami polepszającymi poszczególne ich parametry.
  • Są to formulacje, które potrafią wydłużyć okres pomiędzy przeglądami do nawet 30 tysięcy kilometrów.
  • Olej silnikowy Long Life nie tylko zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi częściami silnika, ale chroni jednostkę przed gromadzeniem się zanieczyszczeń.
  • Są to uniwersalne mieszaniny, które przystosowane są zarówno do silników benzynowych, jak i dieslowych.

Zwykłe oleje silnikowe a Long Life – różnice

Często można spotkać się z opiniami, że oleje silnikowe Long Life niczym się nie różnią od „zwykłych” formulacji. Jest to błędne stwierdzenie – podstawową różnicą pomiędzy nimi jest tutaj oczywiście możliwość przejechania o wiele większej liczby kilometrów. W przypadku standardowych olejów silnikowych interwał serwisowy wynosi od 10 do 15 tysięcy kilometrów – w przypadku olejów Long Life wydłuża się on nawet dwukrotnie.

Co za tym idzie – różnicą również są składy. Oznaczenie LL na oleju oznacza, że formulacja ta bazuje na różnych dodatkach uszlachetniających, w tym m.in. na składnikach typu „low SAPS”, substancjach czyszczących wnętrze silnika czy związkach zapobiegających utlenianiu się oleju.

Czy oleje Long Life można stosować we wszystkich samochodach?

Niekoniecznie – zależy to głównie od zaleceń producenta pojazdu. Niektóre firmy motoryzacyjne jak np. BMW czy VW opracowały normy dla olejów Long Life jak np. BMW Longlife 01, czy VW 506.01, które zezwalają na stosowanie tych formulacji w konkretnych silnikach i modelach samochodów. Zalecane jest jednak, aby przed dolaniem oleju LL sprawdzić, czy producent zezwala na taką dolewkę do posiadanej jednostki napędowej.

W tym miejscu warto dodać, że ewentualne wykorzystanie oleju silnikowego Long Life w samochodzie, w którym nie został on przewidziany, w większości przypadków nie powinno źle wpłynąć na stan silnika. W sytuacji, gdy zrobimy dolewkę niekompatybilnego oleju, musimy liczyć się jednak ze standardowym okresem serwisowania, czyli co 10-15 tysięcy kilometrów.

Zalety olejów silnikowych Long Life

Oleje Long Life niosą ze sobą wiele zalet dla kierowców. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • rzadsze wizyty w serwisach samochodowych,
  • oszczędność na wydatkach związanych z serwisem,
  • większy komfort eksploatacji auta,
  • obecność w składzie dodatków uszlachetniających zapewniających doskonałą ochronę silnikowi na długi czas.

Wady olejów Long Life

Są kierowcy, dla których oleje Long Life są formulacjami niosącymi ze sobą pewne ryzyko, stąd też do ewentualnych wad możliwość pogorszenia się kondycji jednostki napędowej, co może być związane ze zbyt rzadką wymianu oleju. Kolejną sprawą są zanieczyszczenia, w tym sadza – gdy jest ich zbyt dużo olej LL straci zdolność wiązania ich, przez co w układzie powstaje szlam i osad na poszczególnych elementach silnikowych. To z kolei może prowadzić do poważnych awarii, w tym uszkodzenia turbosprężarki czy wytarcia wałka rozrządu.

Jaki olej Long Life wybrać?

Jaki olej silnikowy Long Life będzie najlepszy? To zależy od kilku czynników. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim zalecenia producenta silnika – jeżeli formulacja spełnia postawione przez niego normy, możesz spokojnie po nią sięgnąć, nie martwiąc się o ewentualne problemy z jednostką napędową. Nie bez znaczenia pozostaje również styl jazdy oraz poszczególne parametry oleju, w tym klasa jakości czy lepkości. Nie stawiaj również na półśrodki – oleje LL muszą gwarantować maksymalny stopień ochrony, stąd też warto wybierać formulacje pochodzące od renomowanych producentów. Sprawdź dzisiejsze propozycje, które przygotowaliśmy w poniższym zestawieniu i ciesz się sprawdzoną jakością.

Oleje Long Life 5W30

  • Ceramiczny olej silnikowy MIHEL CERAMIC OLI 9600 5W30 – w pełni syntetyczna, uniwersalna formulacja typu „low SAPS” pasująca do silników benzynowych i wysokoprężnych ze wbudowanym systemem filtrów cząstek stałych (DPF). Olej bogaty w nano cząsteczki ceramiki zapewnia maksymalną ochronę silnikowi przed tarciem i zabrudzeniami, a także pozwala obniżyć koszty eksploatacji pojazdu.

Oleje Long Life 5W40

Jakie są ceny olejów silnikowych Long Life?

Oleje silnikowe Long Life są nieco droższe od standardowych olejów silnikowych. Ich cena różni się w zależności od producenta czy też poszczególnych parametrów formulacji. Rozpiętość cenowa jest naprawdę szeroka – od 40 zł do nawet 450 zł za opakowanie.

Co ile km należy wymieniać oleje Long Life?

Producenci olejów silnikowych Long Life deklarują często, że formulacje pozwolą przejechać nawet 30 tysięcy kilometrów bez wizyty w warsztacie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze wartość ta jest wyznacznikiem terminu zbliżającego się serwisu. Zdarza się, że wymiana oleju LL następuje standardowo, czyli po około 10-15 tysiącach kilometrów. Wpływ na to ma kondycja silnika, jej rodzaj, sposób jazdy czy teren, po którym na co dzień porusza się samochód. Wyeksploatowane i nieszczelne jednostki napędowe są podatniejsze na zanieczyszczenie oleju czy rozcieńczenie benzyną, przez co formulacja znacznie szybciej traci swoje właściwości, co również przyspiesza jej wymianę.

Czy można mieszać oleje Long Life?

Tak, pod warunkiem, że obie formulacje posiadają taką samą klasę lepkości oraz są zgodne ze specyfikacją silnika (low SAPS, obecność DPF etc.).

Szukasz olejów silnikowych najwyższej jakości? Odwiedź nasz sklep internetowy dbamtomam.pl, w którym znajdziesz formulacje typu Long Life, oleje ceramiczne i inne artykuły pochodzące od cenionych w branży motoryzacyjnej producentów – serdecznie zapraszamy!

Zobacz też:

Oleje do filtrów powietrza – czym są i po co się je stosuje?

Oleje do silników dwusuwowych (2T): klasy, rodzaje, rola

Oleje do sportu, czyli jakie?

Oleje motocyklowe w pigułce: charakterystyka, skład, klasa lepkości i nie tylko

Oleje przekładniowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Śledź nas na Facebooku