Filtry samochodowe – poznaj ich rodzaje i dowiedz się, co ile je wymieniać

Filtry samochodowe mają duże znaczenie w kwestii poprawnego działania pojazdu, ale niestety szybko tracą swoje właściwości ochronne, przez co też podlegają one regularnej wymianie, o której powinien pamiętać każdy kierowca. W dzisiejszym artykule przedstawimy po kolei wszystkie filtry, które znajdują się w samochodach osobowych, opiszemy ich funkcję i podpowiemy, co jaki czas należy je wymienić. Zapraszamy!

Filtr oleju

Jeśli chodzi o filtry do samochodów, to śmiało, można powiedzieć, że filtr oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych w całym pojeździe. Odpowiada on bowiem za oczyszczanie formulacji z zanieczyszczeń z silnika, które są najczęściej wynikiem spalania mieszaniny. Zbyt rzadka wymiana filtra oleju poskutkuje szybszym zużyciem się jednostki napędowej, pogorszeniem właściwości smarnych oleju lub co gorsza – zapchaniem się filtra, co mogłoby spowodować poważną usterkę i kosztowną usterkę układu. Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, należy rozważyć wymianę filtra oleju co 15 000 tysięcy kilometrów lub raz do roku.

Filtr powietrza

Kolejnym bardzo istotnym elementem wyposażenia pojazdu jest filtr powietrza. Podobnie jak filtr olejowy ma on bezpośredni wpływ na kondycję i pracę jednostki napędowej. Odpowiada on za czyszczenie powietrza z pyłu, kurzu i innych osadów, które trafiają do komór spalania. W momencie, gdy zaniedbamy jego regularną wymianę (zaleca się co 20-30 tysięcy kilometrów lub raz w roku), może dojść do jego zapchania, co odczujemy po gorszych osiągach samochodu.

Filtr paliwowy

Filtry paliwa z racji na popularność filtrów olejowych są często zapominane. Warto jednak wiedzieć, że są one kolejnym istotnym elementem wyposażenia – odpowiadają bowiem za oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń, a także cząstek stałych. W momencie, gdy stracą one swoje właściwości lub ulegną zapchaniu, ucierpią na tym m.in. wtryskiwacze (szybciej się zużyją). Filtr paliwowy powinien być wymieniany co 100 tysięcy kilometrów (w przypadku silników benzynowych). Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, interwały są znacznie krótsze – nawet co 30-50 tysięcy kilometrów.

Filtr kabinowy

W przeciwieństwie do poprzednich podzespołów filtry kabinowe nie dbają bezpośrednio o stan techniczny pojazdu, a o zdrowie kierowcy i pasażerów. Ich zadaniem jest wychwytywanie wszelkiego rodzaju pyłków i kurzu, które w czasie jazdy mogą przedostawać się do kabiny pojazdu. Zaleca się, aby raz do roku wymienić je wraz z filtrem powietrza.

Filtry do samochodu: podsumowanie

Filtry, które znajdziemy w samochodach osobowych pełnią ważną funkcję w zachowaniu silnika w dobrej kondycji, ale nie tylko – niektóre z nich wpływają również na komfort pasażerów w czasie jazdy. Do podstawowych typów filtrów samochodowych zalicza się: filtr oleju, powietrza, paliwowy oraz kabinowy. Z czasem jednak tracą one swoje pierwotne właściwości filtracyjne, dlatego też podlegają regularnym wymianom. Dbanie o terminowe serwisy pozytywnie wpływa na pracę jednostki napędowej, zwiększając jej moc. Nowe, niezapchane filtry przyczynią się również do odzyskania pierwotnych osiągów, a także mniejszego zużycia paliwa.

Zobacz także:

Co to jest filtr kabinowy w samochodzie i za co odpowiada?

Filtr olejowy: rola, rodzaje, wymiana

Samochodowy filtr powietrza i jego rola dla silnika

Zapomniany, ale nie bez znaczenia dla samochodu, czyli o filtrze paliwowym słów kilka

Śledź nas na Facebooku