Jakie zadanie stoi przed płynem hamulcowym i kiedy należy go wymieniać?

Sprawny układ hamulcowy ma bardzo duże znaczenie w kwestii bezpiecznego użytkowania pojazdu. Do jego prawidłowego działania niezbędne jest użycie dobrej jakości płynu hamulcowego. Dlaczego? Tego dowiesz się z dalszej części dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Płyn hamulcowy – za co odpowiada?

Płyn do hamulców jest specjalistycznym preparatem o dużym znaczeniu dla pojazdu. Odpowiedzialny jest on bowiem za przenoszenie ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Bez niego nie bylibyśmy w stanie wytworzyć nacisku o sile pozwalającej efektywnie wyhamować ciężki, rozpędzony pojazd.

Płyny hamulcowe – preparaty definiujące bezpieczną jazdę samochodem i motocyklem

To jednak nie wszystko – dobrej jakości płyn do układu hamulcowego spełnia wiele więcej istotnych funkcji, które definiują bezpieczną i komfortową jazdę samochodem czy motocyklem. Płyny hamulcowe:

  • skracają drogę hamowania pojazdu,
  • zwiększają szybkość reakcji pedału hamulca na naciśnięcie, 
  • chronią przed pęcznieniem poszczególnych elementów układu wykonanych z gumy,
  • zabezpieczają układ hamulcowy przed korozją,
  • zwiększają żywotność poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Płyn do układu hamulcowego – jakość ma znaczenie

W kwestii zakupu płynów hamulcowych warto rozglądać się za preparatami, które bazują na mieszaninie różnych substancji takich jak etery alkilowe, glikole etylenowe czy polipropylenoglikole. Co więcej, dobrej jakości płyn hamulcowy powinien być bogaty również w specjalne pakiety dodatków uszlachetniających, a także zwiększających odporność na pienienie. Poprawiają one poszczególne parametry pracy preparatu, w tym lepkość i temperaturę wrzenia, co zwiększa wydajność płynu oraz poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy motocyklem czy samochodem.

Płyn hamulcowy DOT-3, DOT-4, DOT-5 – co mówią nam oznaczenia?

Obecny rynek motoryzacyjny bogaty jest w płyny hamulcowe do motocykli i samochodów różnego rodzaju. Niejasne oznaczenia mogą utrudniać wybór odpowiedniego środka, stąd też warto zaznajomić z poniższą ściągą, w której w skrócie opisane zostały najpopularniejsze oznaczenia płynów hamulcowych.

  • Płyn hamulcowy DOT-3 – oznaczenie to najczęściej spotykane jest w najstarszym typie płynów hamulcowych. Preparaty tego rodzaju wykorzystywane były w większości samochodów produkowanych w XX wieku. Są to substancje silnie higroskopijne, przez co łatwo tracą swoje właściwości pod wpływem wilgoci, co z kolei powoduje, że temperatura wrzenia znacząco spada.
  • Płyn hamulcowy DOT-4 – preparaty tego typu są ulepszoną wersją płynów hamulcowych DOT-3. Środki o tym oznaczeniu bazują na eterze glikolu, a także na składnikach obniżających tendencję do pochłaniania wilgoci. Są to obecnie najpopularniejsze płyny hamulcowe na rynku, cieszące się zaufaniem wśród kierowców w całej Polsce.
  •  Płyn hamulcowy DOT-5.1 – są to nowoczesne preparaty wysokiej jakości. Choć baza w dalszym ciągu pozostaje taka sama (eter glikolu), to płyny hamulcowe DOT-5.1 wykazują lepsze parametry niż poprzednicy – głównie za sprawą różnych substancji pomocniczych. Co ważne, płyn DOT-5.1 można mieszać z płynami DOT-3 oraz DOT-4.
  • Płyn hamulcowy DOT-5 tego typu środek w odróżnieniu od poprzedników nie bazuje na eterze glikolu a na silikonie. Takie rozwiązanie sprawia, że preparat nie chłonie wody. Jeśli chodzi o parametry techniczne to są one identyczne do tych, którymi wykazują się płyny hamulcowe o oznaczeniu DOT-5.1. Warto pamiętać, że preparatów na bazie silikonu nie można mieszać z płynami bazującymi na eterze glikolu.

Co jaki czas należy pomyśleć o wymianie płynu do hamulców?

O tym, kiedy należy wymienić płyn hamulcowy, powinna powiedzieć nam siła hamowania, a konkretniej – jej zmniejszenie. Jeżeli poczujemy, że samochód słabiej hamuje, może być to oznaka, że ciecz uległa degradacji lub po prostu jest jej zbyt mało. Ogólnie jednak zaleca się, by płyn do hamulców wymieniać co dwa lata bądź co 40-50 tysięcy kilometrów.

Zobacz też:

Płyn chłodniczy i jego rola w samochodzie

Śledź nas na Facebooku