- perm_identity Redakcja Dbamtomam
- remove_red_eye 589 odwiedzin
Płyn chłodniczy to ciecz, dzięki której układ chłodzenia jest w stanie bezawaryjnie i prawidłowo pracować w czasie jazdy samochodem. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony silnikowi przed przegrzaniem, a także powstającą na poszczególnych elementach korozją.
Płyny do chłodnicy – po co są stosowane?
Dbanie o silnik swojego pojazdu to nie tylko regularna wymiana oleju silnikowego czy zastosowanie płukanki w celu pozbycia się gromadzących w układzie zanieczyszczeń. Pamiętaj, że każdego dnia jednostka napędowa pracuje w ekstremalnych warunkach, do których zaliczyć trzeba bardzo wysokie temperatury. Jak uchronić silnik przed przegrzaniem?
Odpowiedzią na to są płyny do chłodnic, czyli preparaty mające na celu schłodzenie układu poprzez odbieranie ciepła z kadłuba silnika, które następnie oddawane jest do otoczenia przez chłodnicę. Zadaniem płynów chłodniczych jest zapewnienie optymalnej temperatury w czasie pracy silnika i uchronienie go tym samym przed poważnymi usterkami.
Rodzaje płynów do chłodnic samochodowych
Obecnie produkowane płyny chłodnicze występują w kilku odmianach. Do najpopularniejszych typów zaliczyć można:
- IAT, czyli nieorganiczne płyny do chłodnic, które bazują głównie na krzemianach; zapewniają one dobrą ochronę przed korozją; ich żywotność szacuje się na 2 lata,
- OAT, czyli bezkrzemianowe płyny chłodnicze, w których znajdziemy za to różnego rodzaju kwasy organiczne; cechują się znacznie dłuższą przydatnością, bo nawet do 5 lat; polecane do użytku w nowszych konstrukcjach,
- HOAT – są to preparaty, które stanowią niejako połączenie wyżej opisanych samochodowych płynów chłodniczych; mają one bowiem w składzie i krzemiany, i kwasy organiczne; ich okres eksploatacyjny to nawet 5 lat.
Płyny chłodnicze a kolor
Warto wiedzieć, że płyny do chłodnic są barwione w celu łatwiejszego zdiagnozowania ewentualnych wycieków. Obecnie występują one w takich kolorach jak:
- różowy,
- zielony,
- czerwony,
- niebieski,
- żółty,
- bezbarwny.
Często, choć nie zawsze, kolory oznaczają normy, które są spełniane przez dany płyn chłodniczy.
Regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego – o tym należy pamiętać
Mówiąc o chłodniczym płynie samochodowym, warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu jego aktualnego poziomu, a także cyklicznym serwisie. Zaniedbanie tego może poskutkować problemami z działaniem całego układu chłodzenia, czego objawem może być np.:
- wyciek płynu spod chłodnicy,
- wysoka temperatura silnika,
- ciągłe uruchamianie się wentylatora w chłodnicy,
- nieprawidłowości w pracy jednostki napędowej.
Jakość płynu chłodniczego ma znaczenie!
Myśląc o zakupie płynu chłodniczego, warto zwrócić uwagę na to, czy preparat posiada w składzie specjalny zestaw dodatków, które dodatkowo zapobiegną powstawaniu korozji wewnątrz układu napędowego i elementów chłodnicy. Wyższej klasy płyny do chłodnic zwiększają żywotność układu i jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia usterki. Z kolei niskiej jakości preparaty może nie poradzić sobie zarówno w bardzo niskich temperaturach (może zamarzać), jak i ekstremalnie wysokich, w których po prostu zacznie wrzeć.
Odpowiedni płyn chłodniczy ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu chłodzenia, a także całej jednostki napędowej. Dlatego do zakupu należy podejść rozsądnie i wybrać preparat, który jest dobrze dobrany pod kątem komponentów i modelu samochodu. Świadomy wybór przełoży się na wydajną pracę silnika i bezawaryjną jazdę na długi czas. Aby uniknąć wycieku, warto stosować specjalne uszczelniacze chłodnicy – znajdziesz takie preparaty w ofercie sklepu Dbamtomam,
Zobacz też:
Jakie zadanie stoi przed płynem hamulcowym i kiedy należy go wymieniać?