Zawór EGR: objawy uszkodzenia

Zawór EGR to jeden z kluczowych elementów współczesnych silników samochodowych, mający istotne znaczenie zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla efektywności działania pojazdu. W tym artykule przybliżymy, jakie funkcje pełni w samochodzie, jakie objawy mogą wskazywać na jego uszkodzenie oraz jakie są najczęstsze przyczyny awarii tego elementu. Ponadto przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące unikania awarii zaworu EGR i dbania o jego właściwą konserwację. 

Za co odpowiada zawór EGR w aucie?

Zawór EGR (Exhaust Gas Recirculation) pełni w samochodzie bardzo ważną rolę w zakresie ochrony środowiska i poprawy efektywności spalania. Jego głównym zadaniem jest recyrkulacja części spalin do komory spalania silnika, co pozwala na obniżenie temperatury spalania i tym samym redukcję emisji tlenków azotu (NOx) – jednych z najbardziej szkodliwych składników spalin. Dzięki temu silnik pracuje efektywniej, a pojazd spełnia surowsze normy emisyjne. EGR przyczynia się również do zminimalizowania ilości niewykorzystanego paliwa w spalinach, co wpływa na ekonomiczność jego eksploatacji.

Co to jest EGR w aucie?

Niesprawny zawór EGR: objawy uszkodzenia

Objawy uszkodzonego zaworu EGR mogą być różnorodne, w zależności od rodzaju usterki. Gdy zawór zablokuje się w pozycji otwartej, kierowcy mogą doświadczać spadku mocy pojazdu, szarpania podczas przyspieszania, a także nierównej pracy na biegu jałowym. Często pojawiają się również problemy z rozruchem zimnego silnika

Z drugiej strony uszkodzony zawór EGR (w pozycji zamkniętej) może to skutkować nadmiernym dymieniem z rury wydechowej, pojawieniem się kontrolki „Check Engine”, stałym lub krótkotrwałym spadkiem mocy oraz szarpaniem podczas przyspieszania. Dodatkowo kierowcy mogą zauważyć gaśnięcie silnika oraz nierówną pracę na wolnych obrotach.

Objawy uszkodzonego EGR a przyczyny wystąpienia usterek

Najczęstszą przyczyną awarii zaworu EGR jest gromadzenie się nagaru – zanieczyszczeń pochodzących z oleju i paliwa. Nagromadzony osad blokuje mechanizm zaworu, utrudniając jego prawidłowe funkcjonowanie. W konsekwencji może to prowadzić do potrzeby wyczyszczenia zaworu lub nawet jego całkowitej wymiany

Regularne czyszczenie i kontrola systemu EGR mogą zapobiegać tego typu problemom, a także przedłużyć żywotność zaworu. Warto również zwrócić uwagę na jakość używanego paliwa i oleju silnikowego, gdyż lepsza jakość tych płynów eksploatacyjnych może znacząco zredukować ryzyko szybkiego nagromadzenia się zanieczyszczeń w systemie EGR.

Wpływ uszkodzonego EGR na pracę silnika

Uszkodzony zawór EGR może znacząco wpływać na pracę silnika, prowadząc do szeregu problemów. Kiedy nie funkcjonuje poprawnie, może to zaburzać proces spalania, co z kolei prowadzi do nierównej pracy silnika, szczególnie widocznej na biegu jałowym oraz podczas przyspieszania. Przez nieprawidłową recyrkulację spalin, w komorze spalania może dochodzić do zbyt wysokiej temperatury, co zwiększa ryzyko powstawania szkodliwych tlenków azotu. Ponadto uszkodzony EGR może przyczyniać się do wzrostu zużycia paliwa, gdyż silnik musi pracować w mniej optymalnych warunkach. W skrajnych przypadkach, problemy z EGR mogą prowadzić do poważniejszych awarii silnika, w tym do uszkodzenia układu napędowego, co może wymagać kosztownych napraw i dłuższego unieruchomienia pojazdu.

Jak unikać awarii zaworu EGR i dbać o jego czystość?

Zawór EGR może ulec awarii z kilku powodów, nie tylko ze względu na gromadzące się zanieczyszczenia. Nieodpowiedni olej silnikowy, lejące wtryski oraz nieszczelności w układzie dolotowym mogą znacznie przyspieszyć uszkodzenie tego elementu. Aby zapewnić prawidłową pracę i uniknąć kosztownych napraw, kluczowe jest utrzymanie układu dolotowego w czystości. Z pomocą przychodzą specjalistyczne środki, takie jak TEC 2000 Induction Cleaner, które efektywnie czyści dolot oraz bezpośredni wtrysk paliwa, a także zawór EGR, zapobiegając jego zanieczyszczeniu i zapchania.

Regularna konserwacja EGR: dlaczego warto i kiedy to robić?

Ze względu na skomplikowaną budowę zaworu EGR oraz trudne warunki jego pracy, wymiana tego elementu może być niezwykle kosztowna, dochodząc nawet do kilku tysięcy złotych. Często awarie zaworu EGR są dostrzegane zbyt późno, co skutkuje koniecznością wymiany na nowy. Regularne czyszczenie i serwisowanie zaworu EGR, najlepiej co 60-80 tysięcy kilometrów, może znacząco wydłużyć jego żywotność i zapewnić bezawaryjną pracę silnika. 

Śledź nas na Facebooku