- perm_identity Redakcja Dbamtomam
- remove_red_eye 13453 odwiedzin
Filtry kabinowe (zwane również przeciwpyłkowymi) to elementy wyposażenia, które, choć nie są one koniecznością (nie wpływają bezpośrednio na sprawność pojazdu), w dzisiejszych czasach są tak naprawdę podstawą w każdym samochodzie. Dlaczego? Dlatego, że mają one duże znaczenie w kontekście większego komfortu jazdy, o czym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Filtr kabinowy – za co odpowiada?
Filtr kabinowy jest podzespołem, który odpowiada za filtrację powietrza dostającego się do wnętrza kabiny samochodu. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza pojazdu przed zanieczyszczeniami różnego rodzaju, w tym kurzu, dymu, drobinek gumy (efekt ścierania się opon), pyłków roślin (szczególnie uciążliwe w okresie wiosennym), cząstek asfaltu czy zarodników grzybów. Co więcej, dobrej jakości filtr kabinowy powinien wychwytywać i redukować nieprzyjemne zapachy z zewnątrz, a także zatrzymywać wszelkie niebezpieczne dla zdrowia gazy. W przeciwieństwie do filtru olejowego jest on niestety często pomijany w konserwacji, a kierowcy również powinni dbać o niego starannie dbać.
Rodzaje filtrów kabinowych
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów kabinowych, które różnią się od siebie przede wszystkim wykonaniem, a także liczbą warstw filtracyjnych, stąd też możemy rozróżnić je na jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trzywarstwowe.
Jednowarstwowe filtry kabinowe
Można powiedzieć, że jednowarstwowy filtr powietrza kabinowy to standardowy typ, który służy jedynie do zatrzymywania pyłków. Dobrej jakości filtry skutecznie radzą sobie z cząsteczkami PM 10, natomiast nie dają rady z PM 2,5, stąd też nie ochronią kierowcy przed smogiem (przy dużym stężeniu cząsteczki dostaną się do kabiny, przez co norma stężenia tychże cząsteczek może być przekroczona nawet pięćdziesięciokrotnie).
Dwuwarstwowe filtry kabiny z węglem aktywnym
Węglowe filtry kabiny z dwoma warstwami (filtrująca i z węglem aktywnym) cechują się znacznie wyższą efektywnością, aniżeli wyżej przedstawione filtry pyłkowe jednowarstwowe. Swoją skuteczność zawdzięczają właśnie węglowi aktywnemu, który jest w stanie poradzić sobie z mniejszymi cząsteczkami jak np. PM 2,5.
Trzywarstwowe kabinowe filtry przeciwpyłkowe
Trzywarstwowe kabinowe filtry pyłkowe to najwyższej jakości części do filtracji powietrza, które prócz wspomnianej warstwy filtracyjnej i węgla aktywnego wyposażone są również w warstwę polifenoli. Takie połączenie sprawia, że są one nie tylko przeciwpyłkowe, ale również przeciwbakteryjne oraz antyalergiczne. Filtry kabiny z trzema warstwami doskonale radzą sobie również z nieprzyjemnymi zapachami próbującymi dostać się do wnętrza pojazdu.
Przeciwpyłkowe filtry kabiny a jakość: na tym nie oszczędzaj
Chcąc podnieść komfort jazdy, a także zadbać o zdrowie swoje oraz pasażerów, należy sięgać po wysokiej jakości filtry kabinowe cechujące się najwyższą skutecznością w przechwytywaniu zanieczyszczeń. Na rynku można znaleźć modele, które usuwają do nawet 100% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, doskonale je filtrując i zapewniając czyste i świeże powietrze w kabinie o każdej porze. Na tych podzespołach nie należy oszczędzać – w końcu zdrowie ma się jedno i należy o nie zadbać na każdym kroku – również w czasie jazdy samochodem.
Co ile wymiana filtra kabinowego?
Kabinowe filtry, jak każde inne filtry samochodowe, są częściami eksploatacyjnymi, które z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i wymagają wymiany. Aby cieszyć się czystym powietrzem we wnętrzu pojazdu, raz do roku bądź po przejechaniu 15 000 kilometrów zaleca się wymienić filtr na nowy.
Zobacz także:
Filtr olejowy: rola, rodzaje, wymiana
Filtry samochodowe – poznaj ich rodzaje i dowiedz się, co ile je wymieniać
Samochodowy filtr powietrza i jego rola dla silnika
Zapomniany, ale nie bez znaczenia dla samochodu, czyli o filtrze paliwowym słów kilka